Ostrołęka. Wiec poparcia dla sędziego Igora Tulei. 8.06.2020. Zdjęcia

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska

Wideo

W poniedziałek 8.06.2020 roku takie wiece planowano pod sądami w 150 miastach. O godz. 18.00 przed Sądem Okręgowym pojawiło się ok. 20 osób, w tym pięcioro sędziów.

We wtorek 9.06.2020 Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zajmie się wnioskiem o uchylenie immunitetu sędziemu Igorowi Tulei. Prokuratura chce mu postawić trzy zarzuty związane z jego wyrokiem ws. posiedzenia Sejmu na Sali Kolumnowej w grudniu 2016 r. Chodzi o niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień, ujawnienie "osobom nieuprawnionym" - czyli mediom - tajemnicy śledztwa oraz rozpowszechnianie informacji z postępowania przygotowawczego.

Jak czytamy w zapowiedzi protestu (organizowanego przez Stowarzyszenie Sądziów Polskich "Iustitia" i Komitet Obrony Demokracji), niebędąca sądem Izba Dyscyplinarna SN dostała polityczne przyzwolenie na kontynuowanie swojej działalności, a ta we wtorek 9 czerwca 2020 roku zająć się ma sprawą uchylenia immunitetu sędziemu Igorowi Tuleyi w związku z wydanym przez niego orzeczeniem. Organizatorzy pikiety przekonują, że s. Tuleya jest pierwszym sędzią, który w tym trybie może utracić immunitet, a w konsekwencji i swoją wolność. Podobny los może ich zdaniem spotkać także kolejnych „niepokornych wobec władzy” sędziów, takich jak Waldemar Żurek, Krystian Markiewicz, Paweł Juszczyszyn, Piotr Gąciarek, czy Dorota Zabłudowska. Skutkiem odbioru immunitetów mają z kolei być „sfingowane procesy”, w których za orzeczenia i postawę obywatelską, niewygodnych sędziów czekać mogą wyroki za pospolite przestępstwa.

- Uchylenie immunitetu sędziemu pociąga za sobą daleko idące konsekwencje nie tylko w sferze służbowej, ale i osobistej, gdyż nie będąca sądem Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego może nie tylko zawiesić sędziego w czynnościach służbowych i obniżyć jego wynagrodzenie od 25 do 50 procent, ale w szczególności poprzez uchylenie immunitetu może doprowadzić do postawienia w stan oskarżenia sędziego przez sterowaną politycznie prokuraturę, a nawet do pozbawienia go wolności pod pretekstem czynności procesowych. Przypominamy, że polska prokuratura podlega politycznemu kierownictwu, nie jest niezależna i od czasu ręcznego sterowania przez Prokuratora Generalnego Zbigniewa Z.[Ziobry – dop. red.] przejawia nadzwyczajną aktywność wobec niepokornych sędziów – przekonują Stowarzyszenie Sądziów Polskich "Iustitia" i Komitet Obrony Demokracji, organizatorzy akcji ”150x150!”[/b].

- Stańmy i stójmy za nimi murem, bo teraz jesteśmy dla nich ważną, jeżeli nie jedyną linią obrony. Niezawiśli sędziowie, zgodnie z niekonstytucyjnymi zapisami wprowadzonej haniebnej „ustawy kagańcowej” nie mają już prawnych możliwości walki o niezależność sądów. Nie mogą między innymi orzekać w sprawach wadliwych powołań sędziów i asesorów, a wszystkie wnioski stron o wyłączenie sędziów wskazanych przez neo-KRS trafiają do rozpatrzenia przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych która w 100 procentach obsadzona jest przez sędziów wskazanych przez neo-KRS i w ten sposób kółko absurdu prawnego się zamyka – apelują organizatorzy akcji ”150x150!”. -

Teraz tylko my: prodemokratyczne społeczeństwo, obywatelki i obywatele możemy przerwać ten zaklęty krąg i zatrzymać polityczny taniec wokół sądów

. Musimy stanowczo i gremialnie zaprotestować przeciwko nieprzestrzeganiu prawa i niszczeniu demokratycznych procedur przez PiS w Polsce. Dlatego na dzień przed rozprawą sędziego Igora Tuleyi stańmy przed sądami w obronie niezawisłości sędziowskiej i niezależności sądów.

O godz. 18.00 przed Sądem Okręgowym pojawiło się niespełna 20 osób, w tym pięcioro sędziów.

Ostrołęka. Wiec poparcia dla sędziego Igora Tulei. 8.06.2020. Zdjęcia

Zobacz inne materiały

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie