Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka w niemieckim serialu. Zobacz wideo

Redakcja
Akcja serialu "Unsere Mütter, Unsere Väter" ("Nasze matki, nasi ojcowie") umiejscowiona jest między innymi w Ostrołęce. Film produkuje niemiecka stacja ZDF.

Informację o tym, że nasze miasto znalazło się w tej produkcji otrzymaliśmy od Andrzeja Bojarskiego ze Stowarzyszenia Ziemi Ostrołęckiej. Pan Andrzej zaproponował naszym Internatom dyskusję na temat filmu na naszym forum. Wątek znajdziecie tutaj: Ostrołęka w najnowszym serialu oglądanym w Niemczech

- W pierwszej odsłonie w której widzimy nasze miasto pojawia się budynek nieco przypominający w swoim stylu carskie budownictwo, w tym kadrze widzimy na dole ekranu napis "Ostrołęka-Polen" - pisze Andrzej Bojarski. - Budynek który jest wyeksponowany w głównym kadrze pełni rolę lazaretu w którym pracują kobiety z Deutsches Rote Kreutz (Niemiecki Czerwony Krzyż), a wśród nich jedna z głównych bohaterek produkcji Charlotte, młoda kobieta z Berlina.

- Jednak w serialu pojawiają się nieścisłości, akcja w Ostrołęce rozgrywa się od 1944 roku do lutego 1945 roku - recenzuje Bojarski. - Jak wiadomo w Ostrołęce okupacja niemiecka została zmieniona na sowiecką już 6 września 1944 roku, po tym jak wkroczyła do miasta Armia Czerwona A.Gorbatowa. Widać że reżyser Philipp Kadelbach dosyć luźno potraktował czas w swoim dziele. Na pewien plus można zaliczyć raczej wierne umundurowanie bohaterów serialu, żołnierzy Wehrmachtu oraz DRK, nieco gorzej jest już wyglądem żołnierzy AK, gdzie to dowódca oddziału nosi na szyi naszyjnik zrobiony z niemieckich nieśmiertelników. Przemilczeć się nie da ogólnego bardzo negatywnego zachowania oraz dialogów prowadzonych przez żołnierzy AK. Niestety ten wizerunek jest po prostu skandaliczny, nasi żołnierze są tu przedstawieni jako zoologiczni antysemici, którzy w stodołach spotykają się z tłustymi polskimi chłopami, którzy pytają partyzantów czy przypadkiem nie widzieli jakichś Żydów. Pisanie o tym, że jest to obraz całkowicie nieprawdziwy myślę, że jest zbędne, gdyż jest to rzecz oczywista, że polskie państwo podziemne karało śmiercią za szmalcownictwo. Jako na pewną ciekawostkę warto również zwrócić uwagę, że bodajże ani raz w odniesieniu do AK nie pada słowo "banditen"(bandyci), tylko cały czas, jeśli jest mowa o żołnierzach AK, pada określenie "partisanen"(partyzanci). Wracając do głównego wątku, w przedostatniej scenie, w której występuje nasze miasto widzimy jak czerwonoarmiści zdobywają ostrołęcki lazaret (według filmu w lutym 1945 roku - co jest fikcją), po czym natychmiast mordują ciężko rannych żołnierzy Wehrmachtu .Scena na pozór zgodna z realiami i wydawałoby się że nie powinna budzić zastrzeżeń. Gdyby nie pewien szczegół. Otóż w tej dramatycznej scenie pewna kobieta - oficer RKKA nakazuje przerwać gwałty na dwóch pielęgniarkach (Niemce i Rosjance), czym w ten sposób przynajmniej częściowo oszczędza cierpień bohaterce serialu. Trzeba powiedzieć, że istotnie takie sceny, w których armia czerwona lituje się nad młodymi kobietami mogły mieć miejsce, jednak z cała pewnością należały one do wyjątków. Należy też w tym miejscu postawić pytanie czy pokazywanie wątpliwych wyjątków jako normy jest właściwe? Czemu producenci z ZDF przedstawili Armie Krajową w tak jednoznacznie negatywnym świetle jednocześnie robiąc ukłon stronę czerwonoarmistów, który rzekomo litują się nad młodą niemiecką dziewczyną?

Film znajdziesz tutaj:

A co Wy o tym myślicie? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki