MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka uczci pamięć Ostrołęczanina XX wieku

(z)
Projekt zagospodarowania miejsca wokół pomnika Psarskiego
Projekt zagospodarowania miejsca wokół pomnika Psarskiego
Sesja naukowa, wystawa w muzeum i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę pomnika - takie uroczystości odbędą się w Ostrołęce 6 października w 50. rocznicę śmierci doktora Józefa Psarskiego.

W Urzędzie Miejskim w Ostrołęce 3 września odbyło się spotkanie na którym zaplanowano obchody 50. rocznicy śmierci doktora Józefa Psarskiego, wielkiego społecznika, który wygrał plebiscyt TO na "Ostrołęczanina XX w."
Doktor Psarski, którego imię nosi ostrołęcki szpital, zespół Szkół Zawodowych nr 1, ulica - będzie miał też pomnik. O jego lokalizacji i kształcie dyskutowano podczas spotkania. Krzysztof Szeląg, rzecznik prezydenta, przedstawił koncepcję pomnika-ławeczki, na której siedziałby doktor. Janusz Gołota, prezes Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego, mówił o skromności osoby doktora i wielkości idei, które reprezentował i proponował wybudowanie pomnika bardziej okazałego. W rezultacie zebrani ustalili, że zostanie ogłoszony ogólnopolski konkurs na projekt pomnika. Natomiast zgodnie przychylono się do propozycji, by pomnik stanął na małym skwerku tuż obok placu Wyszyńskiego. Skwerek ten będzie odnowiony, wyłożony płytami, uporządkowana też zostanie na nim zieleń. Prace te powinny zakończyć się przed 6 października.
Budowa pomnika byłaby sfinansowana przez sponsorów, pierwszy już jest - Jarosław Kossakowski, lekarz z Olszewa-Borek, który przekazał na ten cel 5 tys. zł. Jest też pomysł, by wokół pomnika wmurowywać specjalne tabliczki, na których byłyby umieszczone nazwiska ostrołęczan. Pieniądze z zakupu tych tabliczek zostałyby przeznaczone na pomnik.
Sesja naukowa odbędzie się w Zespole Szkół Zawodowych nr 1, referaty o życiu Psarskiego przygotowują: Barbara Kalinowska, Janusz Gołota i Jerzy Kijowski.

Szukamy pamiątek po doktorze

Po doktorze Psarskim pozostało niewiele pamiątek, dlatego zwracamy się do ostrołęczan, którzy znali doktora, mają fotografie lub inne pamiątki, o kontakt z naszą redakcją. Jeśli zdecydują się Państwo wypożyczyć je, zostaną one umieszczone na okolicznościowej wystawie w muzeum. Interesują nas również wspomnienia. Zapiszemy je i zamieścimy na naszych łamach. Prosimy również o wspomnienia harcerzy związanych z drem Psarskim. Wszystkie te materiały w przyszłości znajdą się w monografii poświęconej Józefowi Psarskiemu, o której wydanie miasto powinno zadbać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki