Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka. Ten rak to nie wyrok. Bezpłatne badania

Redakcja
Bez skierowania i bezpłatnie, wystarczy zadzwonić pod numer 29-765-23-95 i po prostu się zapisać. Wcześnie wykonana kolonoskopia, usunięcie polipów jelita grubego, z których za kilka lat rozwinie się nowotwór, daje ogromną szansę uniknięcia zachorowania na ten rodzaj raka. Warto? Odpowiedź jest oczywista. Gra toczy się przecież o najwyższą stawkę - o nasze życie!

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce rozpoczął właśnie wykonywanie przesiewowych badań kolonoskopowych w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

- Badanie nie jest może przyjemne, ale wcale nie musi być bolesne - przekonuje lek. Adam Jakacki, specjalista chorób wewnętrznych i gastroenterolog, który wykonuje kolonoskopię, czyli badanie jelita grubego w ostrołęckim szpitalu.

Warto podkreślić, że liczba zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce w ciągu ostatnich dwóch dekad wzrosła ponad dwukrotnie. U mężczyzn najczęśćiej występują nowotwory płuca, które stanowią około 20 procent zachorowań na nowotwory. W dalszej kolejności znajdują się: rak gruczołu krokowego i rak jelita grubego. Z kolei u kobiet rak jelita grubego jest drugim co do częstości występowania, po raku piersi, nowotworem.

- Rak jelita grubego to w naszym szpitalu istna plaga - mówi Adam Jakacki. - W każdym tygodniu diagnozujemy po kilka przypadków tego nowotworu.

Rak jelita grubego rozwija się powoli, zwykle przez kilkanaście lat, głównie z polipów na jelicie.

- Początkowo niewielkie polipy powstają ze zmutowanych komórek nabłonka jelita grubego. Niektóre z nich rozwijają się nadmiernie, zachodzą w nich kolejne mutacje, aż w końcu rozwija się nowotwór, który w pierwszej fazie przyjmuje formę łagodnych zmian, czyli gruczolaków - tłumaczy Adam Jakacki. - Ich usunięcie skutecznie zapobiega przekształceniu w inwazyjnego raka, zaś wykrycie początkowego stadium nowotworu złośliwego, daje szansę na całkowity powrót do zdrowia. Stąd tak ważne jest odpowiednio wczesne wykrycie choroby. Ani polipy, ani rak we wczesnym stadium zazwyczaj nie powodują objawów. Istotą profilaktycznej kolonoskopii jest odnalezienie właśnie tych bezobjawowych jeszcze zmian i o ile to możliwe, ich usunięcie. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60 do 90 procent - przekonuje doktor. Do przesiewowego badania kwalifikują się wszystkie osoby w wieku 50-65 lat, osoby w wieku 40-49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia (mamę, tatę, rodzeństwo), u którego rozpoznano raka jelita grubego. Do badań włączeni będą też pacjenci w wieku 25-49 lat z rodzin z zespołem Lyncha. Te osoby muszą przedstawić rozpoznanie choroby z poradni genetycznej.

Więcej na ten temat przeczytasz w papierowym wydaniu TO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki