Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka. Ta elektrownia nie powinna być budowana

Aleksandra Nowak
archiwum prywatne
Konsultant ds. europejskich Europe Direct w Ostrołęce

Sprawami świata zajęli się młodzi. Są ich miliony. Szczyt klimatyczny ONZ dał młodym okazję do przedstawienia ich zatrwożenia stanem klimatu. Głosu i racji młodych nie można ignorować.

W Polsce kryzys i wynikającą z niego potrzeba ochrony klimatu, przedstawiciele władzy wykonawczej, czyli prezydent i premier przeciwstawiają miejsca pracy w górnictwie i energetyce węglowej. Jest to wyjątkowo nieodpowiedzialne, bo oczywiście pomijają taki drobiazg, że wzrost stężenia CO2 co zagraża zdrowiu ludzi i zwiększa umieralność obywateli.

Niestety także w Ostrołęce władze miasta nie oponują jak inwestor, przedstawiając w Urzędzie Miasta Ostrołęki plany budowy Elektrowni Ostrołęka C, mówił jedynie o wątpliwych zaletach tej inwestycji i ani jednym słowem nie zająnął się o zagrożeniu emisją i zatruwaniem powietrza dwutlenkiem węgla, którym my, mieszkańcy, oddychamy.

Ta elektrownia nie powinna być budowana, tym bardziej że będzie zapewne opalana węglem importowanym. Moim zdaniem jest najwyższy czas na zmiany, ale prawdziwie dobre zmiany, realizowane pod nadzorem obywatelskim. Czas na poważną refleksję co każdy z nas i co my jako lokalna społeczność możemy zrobić, aby obecni osiemnastolatkowie nie musieli liczyć ile lat życia mają przed sobą. Niestety bez tej zmiany szansę na życie w czystym otoczeniu mają coraz mniejsze.

W sukurs młodym, którzy 20 września gremialnie, w tym w Ostrołęce, wzięli udział w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym zapewne przyjdzie nowa Komisja Europejska ponieważ nowo wybrana przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w swoich wytycznych politycznych na następną kadencję Komisji Europejskiej, czyli na lata 2019-2024 zatytułowanych „Unia, która mierzy wyżej - Mój program dla Europy” za najważniejsze dla młodych uznała pragnienie „… życia na kontynencie w naturalnych i zdrowych warunkach.” co rozwinęła w jasno zdefiniowanym, pierwszym z sześciu celu Europejski Zielony Ład uzasadniony odwołaniem do działania młodych. „Inspiruje mnie pasja, zaangażowanie i energia milionów młodych ludzi, których głos rozbrzmiewa na ulicach i w naszych sercach. Obowiązkiem naszego pokolenia jest zapewnić im konkretne rezultaty.”

W Ostrołęce w 30 września młodzi wybierają 23 członków Młodzieżowej Rady Miasta i mam nadzieję, że kryzys klimatyczny będzie priorytetem ich działania, a my dorośli potrafimy w tym zakresie nadal z nimi współdziałać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki