Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka. Szkoła Podstawowa nr 10 świętuje 30-lecie. Jubileuszowa uroczystość odbyła się 7.11.2022. Zdjęcia

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Fot. Beata Modzelewska
- Słowa, które zostaną wypowiedziane na scenie żyją naprzód w dziejach człowieka - słowami patrona szkoły św. Jana Pawła II witam serdecznie na dzisiejszej uroczystości z okazji 30-lecia działalności naszej placówki - zaczął uroczystość Krzysztof Florczak, dyrektor SP nr 10.

- Spotykamy się dziś, aby świętować 30 lat funkcjonowania Szkoły Podstawowej nr 10. Z racji wielu ograniczeń byliśmy zmuszeni odłożyć w czasie tę uroczystość, by cieszyć się nią bez większych obaw. 30 lat w funkcjonowaniu szkoły to już kawałek historii. Gdy patrzymy na pożółkłe strony pierwszej kroniki szkolnej, ręcznie pisanej i misternie ozdabianej, zdajemy sobie sprawę z upływającego czasu. Jak wielkie rzesze uczniów dorastały w murach ostrołęckiej dziesiątki, jak wielu wspaniałych absolwentów wyfrunęło stąd w wielki świat. Niektórzy z nich są dziś z nami, bardzo się cieszę z ich obecności. Myślę o niełatwych początkach szkoły, która mieściła się w zaadaptowanym do celów nauczania bloku - kilkunastoosobowe klasy zajmowały niewielkie sale lekcyjne. Panowała miła, rodzinna atmosfera. A to wszystko dzięki staraniom pierwszej pani dyrektor - Grażyny Krystyny Mierzejewskiej.

Grażyna Krystyna Mierzejewska była dyrektorką SP 10 przez przez 26 lat.

- Pragnę wyrazić wdzięczność pani Mierzejewskiej za jej pracę i serce, za oddanie i zaangażowanie. Pod jej skrzydłami szkoła wzrastała i otrzymała obecny kształt. Większość z nas pani dyrektor przyjęła do tej szkoły. To, że tu w tej chwili stoję, to jest także jej zasługa - dodał. - W 1997 roku jako nieopierzony nauczyciel przywędrowałem do starej "dziesiątki" z podaniem o pracę. I tak się złożyło, że pani dyrektor mnie zatrudniła. Potem przewoziliśmy starą "dziesiątkę" ciągnikiem, na przyczepie były wszystkie meble. Bo w tym budynku "dziesiątka" jest od 1997 roku, a więc także mamy jubileusz - 25 lat.

Dziś "dziesiątka" należy do największych szkół w województwie.

- Mamy ambitną, 113-osobową kadrę pedagogiczną, 1249 uczniów i 40 pracowników administracji i obsługi. Z okazji urodzin szkoły składam wszystkim serdeczne życzenia satysfakcji i wielu sukcesów - mówił dyrektor Florczak.

Potem goście mogli obejrzeć ciekawy program artystyczny w wykonaniu uczniów SP nr 10 oraz poznać jej historię, obecne działania i sukcesy.

Życzymy ci, nasza szkoło, w dniu twojego święta, by nikt nie żałował czasu tu spędzonego. By każdy po latach wniosku się doczekał, ze chwile tu spędzone to najpiękniejszy czas w życiu człowieka

- mówili uczniowie.

- Jubileusz 30-lecia szkoły to wielkie i ważne wydarzenie w jej istnieniu, które pozwala zatrzymać się nad historią i jej dorobkiem - mówiła przewodnicząca Rady Rodziców. - Szkoła Podstawowa nr 10 w Ostrołęce nigdy nie bała się wyzwań, posiada bogata tradycję, zawsze mobilizuje, motywuje i zobowiązuje. Na sukces szkoły miało wpływ wiele osób, nie sposób wszystkich wymienić. W imieniu rodziców szczególnie słowa uznania i wdzięczności kieruję do wieloletniej dyrektor Grażyny Krystyny Mierzejewskiej, której zaangażowanie i włożone serce ukształtowało młode pokolenie oraz do obecnego dyrektora Krzysztofa Florczaka - dzięki któremu szkoła nadal rozkwita. Podziękowania należą się wszystkim pedagogom i pozostałym pracownikom, bez których nasza szkoła nie byłaby tak wspaniała. To oni kultywują dorobek twórczy placówki, prowadzą uczniów na drogę rozwoju osobistego i sukcesów. Możemy wspólnie odczuwać radość i dumę z minionego 30-lecia.

W drugiej części uroczystości pod adresem jubilatki popłynęło wiele ciepłych słów od gości.

- 30 lat to oczywiście dużo. Za wszystko co było, dziękuję serdecznie, gratuluję wszystkich osiągnięć i życzę najlepiej jak potrafię na przyszłość - mówiła Anna Gocłowska, wiceprezydent Ostrołęki. - Ja w tej szkole też się dużo nauczyłam, choć nie praktykowałam tu. Ale współpracując raz z perspektywy organu sprawującego nadzór pedagogiczny, innym razem z perspektywy organu prowadzącego szkołę, czerpałam stąd i czerpię całymi garściami. I wiem, że tu jest porządnie w każdym kącie.

Wiceminister sportu Arkadiusz Czartoryski zaprosił na środek trzy panie: Grażynę Krystynę Mierzejewską, Hannę Kolbus, Jolantę Mrozek i wręczył im bukiety kwiatów, mówiąc:
- Bardzo, bardzo serdecznie dziękuję, że jesteście. Szkołą wygląda wspaniale dzięki paniom i panu dyrektorowi. Ale faktycznie tą damską dłoń widać od wielu, wielu lat. "Dziesiątka" to piękny fragment naszego miasta, szkoła naprawdę wygląda przepięknie. To duma naszego miasta - podkreślił Arkadiusz Czartoryski. - Z całego serca życzę, by najlepsze chwile były jeszcze przed "dziesiątką".

- Dzisiaj jest co świętować. SP nr 10 jest wyjątkowa z wielu powodów, choćby z takiego, że od czterech lat jest największa na terenie delegatury kuratorium oświaty w Ostrołęce. Nawet żadna szkoła średnia nie ma więcej dzieci niż u was. Z tego wynika, że jesteście szkołą, która ma największy wpływ na to, jak będzie przyszłość naszego rejonu - podkreślił Michał Giers, dyrektor ostrołęckiej delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty. - Życzę wam, abyście standard, który wypracowaliście, utrzymali w kolejnych latach.

Wiele razy wywoływana podczas tej uroczystości Grażyna Krystyna Mierzejewska - była długoletnia dyrektor SP 10 - nie kryła wzruszenia:

- Są w życiu takie chwile, o których nie powinno się mówić słowami, przeżywa się bowiem w swoim sercu. Takie chwile przeżywam dzisiaj ja - mówiła. - I chciałbym wyśpiewać Bogu najpiękniejszy hymn wdzięczności: za was, za wszystkich, którzy tworzyli ostrołęcką "dziesiątkę" oraz za to cudowne dzisiejsze spotkanie. 30, a nawet 31 lat minęło od chwili powstania naszej szkoły. Za nami wiele pięknych, niezapomnianych chwil, ale myślę, że wszystko co najpiękniejsze i najlepsze to jeszcze przed wami. Cieszę się, że ten dzisiejszy jubileusz mogę świętować razem z wami. Jesteście wspaniali, wielcy - po prostu kochani. Musicie wiedzieć, że byliście, jesteście i na zawsze będziecie w moim sercu. Pozwólcie, że zakończę słowami największego z rodu Polaków, patrona naszej szkoły, które są jednocześnie moimi dla was życzeniami: Każdy z was, młodzi przyjaciele, ma w swoim życiu jakieś Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić, wreszcie jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba obronić i utrzymać. I tego wam życzę, a tobie, szkoło - moja szkoło, ostrołęcka "dziesiątko", której poświęciłam 26 lat swojego życia, życzę, abyś rosła w siłę, abyś piękniała, abyś wychowywała i uczyła mądrze i z miłością. Abyś rozbrzmiewała codziennie gwarem dziecięcych serc i była wypełniona radością i szczęściem całej szkolnej społeczności.

Dyrektorowi Florczakowi była pani dyrektor wręczyła statuetkę z gratulacjami i zegarkiem...
- Aby szczęśliwie odmierzał w szkole czas - objaśniła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki