Ostrołęka. Spółdzielnia Socjalna „Samodzielność, Praca, Aktywność” pomaga wykluczonym. Otworzyła Centrum Integracji Społecznej

Materiał powstał we współpracy z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej
Fot. Beata Dzwonkowska
Dzięki działalności Spółdzielni Socjalnej „Samodzielność, Praca, Aktywność” z Ostrołęki, osoby wykluczone społecznie z powodu niepełnosprawności, mogą podjąć pracę, szkolić się, a także wrócić do życia społecznego. Co więcej, spółdzielnia otworzyła właśnie Centrum Integracji Społecznej.

Spółdzielnia „Samodzielność, Praca, Aktywność” powstała w 2013 roku. Obsługuje tereny zielone, prowadzi usługi sprzątające i poligraficzne. Obecnie realizuje zlecenia dla części wspólnot mieszkaniowych, a także Urzędu Pracy. Ma również na swoim koncie kilka większych projektów społecznych, jak na przykład: mieszkanie treningowe, z którego skorzystały już 44 osoby niepełnosprawne. W tym roku projekt się jednak kończy i chociaż mieszkanie nadal będzie pełniło swoją funkcję, to już odpłatnie.

CENTRUM INTEGRACJI SPOŁECZNEJ

Jakiś czas temu spółdzielnia podjęła się realizacji nowego projektu: Centrum Integracji Społecznej. 1,5 mln zł na jego powstanie przeznaczył Samorząd Mazowsza za pośrednictwem Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. Kolejne wsparcie zostało przekazane na trzymiesięczną działalność, a dzięki programowi unijnemu, CIS otrzymało 1 mln zł na wyposażenie. Celem jest pomoc 120 osobom wykluczonym na rynku pracy, czyli m.in: długotrwale bezrobotnym, korzystającym z pomocy MOPR-u, niepełnosprawnym, z problemami alkoholowymi oraz osobom, które opuściły zakład karny.

Pierwszy miesiąc jest okresem próbnym, za który uczestnicy pobierają wynagrodzenie w wysokości połowy zasiłku dla bezrobotnych. Jeżeli nie będą opuszczać zajęć, mogą uczestniczyć w zajęciach przez osiem miesięcy i wtedy pobierają wynagrodzenie w wysokości pełnego zasiłku

- wyjaśnia prezes spółdzielni Marek Olszewski.

PIĘĆ PRACOWNI

Obecnie w projekcie biorą udział 32 osoby. Są przypisane do pięciu różnych pracowni: gospodarczo-ogrodniczej, porządkowej oraz opiekuńczej; poligraficzno-reklamowej; krawiecko-szwalniczej; remontowo-budowlanej i brukarskiej; florystycznej i rękodzieła oraz technik biurowych. Dla każdego uczestnika zakwalifikowanego do projektu, przeprowadzona zostanie indywidualna diagnoza sytuacji problemowej, zasobów, potencjału, predyspozycji, potrzeb przez pracownika socjalnego, przy współpracy z psychologiem i doradcą zawodowym oraz opracowany zostanie Indywidualny Program Zatrudnienia Socjalnego - wyjaśnia prezes i zachęca kolejne osoby do zgłaszania się do projektu. Głównym celem CIS jest integracja osób wykluczonych, pomoc w znalezieniu pracy, szkolenia i staże.

ROBIĄ TO, CO LUBIĄ

Uczestnicy chwalą sobie te zajęcia.

Dołączyłam do projektu dzięki informacji od pracownika socjalnego. Jestem bardzo zadowolona, gdyż mamy cudowną atmosferę na zajęciach. Przychodzę tu z uśmiechem na ustach, bo robię to, co kocham. Szydełko nie jest mi obce, gdyż w rodzinie mam osoby zajmujące się rękodziełem, sama także potrafię wiele rzeczy zrobić, ale mimo tego, tutaj uczę się jeszcze więcej, za co jestem bardzo wdzięczna pani instruktor

- mówi nam Monika Zatryb z pracowni krawiecko-szwalniczej.

- Dla mnie praca tutaj jest jednocześnie terapią. Cierpię bowiem na depresję, na zajęciach wyciszam się więc i relaksuję. A dzięki cudownej pani instruktor mam okazję nauczyć się wielu nowych rzeczy - mówi Anna Długozima, która już wcześniej pracowała w Spółdzielni Socjalnej „Samodzielność, Praca, Aktywność” i chętnie dołączyła do projektu. Nie tylko panie chwalą sobie udział w projekcie, ale także instruktorzy.

Panie są bardzo pracowite, chętne do nauki, dlatego praca z nimi to sama przyjemność. Na razie koncentrujemy się na nauce, ale docelowo wykonywane tutaj prace będą przeznaczone do sprzedaży

- mówi nam instruktor Hanna Łępicka.

ŻEBY KAŻDY CZUŁ SIĘ POTRZEBNY

Projekt zakłada również organizację imprez integracyjnych i wycieczek. - W czerwcu zorganizowaliśmy Dzień Rodziny. Uczestnicy zajęć przyszli na piknik ze swoimi bliskimi. Obchodzimy urodziny naszych uczestników. Chcemy, aby każdy czuł się potrzebny i doceniony. Liczymy na ich powrót na rynek pracy, ale przede wszystkim stawiamy na integrację i powrót do życia społecznego - podsumowuje prezes.

Zobacz inne materiały z Ostrołęki i regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki