Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka słabo w rankingu… pań w samorządach

Piotr Ossowski
Pismo „Wspólnota” specjalizuje się w różnego rodzaju rankingach polskich samorządów.

W ostatnim przyjrzało się skali feminizacji polskich samorządów, czyli obliczyło ile jest w nich pań. Pod tym względem Ostrołęka wypada kiepsko (oczywiście „kiepsko” jeśli przyjmiemy, że im więcej pań tym lepiej).

Trudno się dziwić, w miejskim samorządzie pań jest jak na lekarstwo – mężczyzną jest prezydent i jego jedyny zastępcą. Mężczyźni tworzą całe trzyosobowe prezydium rady miasta, a w samej radzie miasta są tylko 4 panie – na 23 radnych. Czyli 17,39 proc., znacznie mniej niż średnia krajowa, która wynosi ponad 24 proc.

Ogólnopolskie trendy są bardzo ciekawe i wskazują, że udział kobiet w samorządzie systematycznie rośnie. Dziś wśród prezydentów miast prawie 12 proc. to kobiety, w 2002 roku, czyli 4 kadencje temu, było ich poniżej 2,5 proc. Co dziesiąty burmistrz w kraju jest dziś kobietą, w 2002 roku było to ok. 6 proc.

Najmniej pań pełni funkcję starostów – niespełna 5 proc. Stosunkowo dużo jest pań w zarządach województw - ok. 25 proc. Najwięcej jednak jest na najniższym szczeblu samorządu, czyli w sołectwach – dziś w kraju około 36 proc. sołtysów to kobiety.

Jak wspomnieliśmy „Wspólnota” przygotowała ranking samorządów. W przypadku miast na prawach powiatu uwzględniono trzy wskaźniki: płeć prezydenta (waga 50 proc.), udział kobiet w radzie (waga 40 proc.) i płeć przewodniczącego rady (waga 10 proc.).

W zestawieniu według takiej metodologii Ostrołęka zajęła jedno z końcowych miejsc w kategorii miast na prawach powiatu – 61. (na 66). Czołówka to oczywiście te miasta, w których prezydentami są kobiety. Jest takich – wśród miast na prawach powiatu – siedem: Warszawa (tu też najwyższy odsetek pań w radzie), Jastrzębie Zdrój, Łódź, Chełm, Ruda Śląska, Zabrze, Piekary Śląskie.

Bardzo nisko w zestawieniu znalazł się także powiat ostrołęcki – na 264. miejscu na 314 powiatów. W przypadku tego szczebla samorządu brano pod uwagę: płeć starosty (waga 30 proc.), udział kobiet wśród pozostałych członków zarządu (waga 20 proc.), udział kobiet w radzie powiatu (waga 40 proc.) i płeć przewodniczącego rady powiatu (waga 10 proc.).

Władze powiatu ostrołęckiego to niemal wyłącznie mężczyźni – tworzą cały 5-osobowy zarząd powiatu; w 21-osobowej radzie powiatu są tylko 3 panie, przewodniczącym rady powiatu jest mężczyzna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki