Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka. Sesja rady miasta z naszymi terytorialsami, odznakami i Węgrami [ZDJĘCIA+WIDEO]

Robert Majkowski
Robert Majkowski
To była inna niż zazwyczaj sesja rady miasta. Zamiast podejmowania uchwał, wyróżniano, nagradzano i składano gratulacje.

Sesję, która odbyła się w Ostrołęckim Centrum Kultury w sobotę 12 maja, rozpoczął przewodniczący rady miasta Jerzy Grabowski. W swoim wystąpieniu mówił m.in. o 100-leciu odzyskania niepodległości i inwestycjach w mieście.

Potem mikrofon przekazał Marinie Osipownej, wiceprzewodniczącej komisji wykonawczej ds. społecznych w Mostach na Białorusi, które jest miastem partnerskim Ostrołęki. Gość z Białorusi złożył oczywiście gratulacje z okazji święta miasta, pochwalił ostrołęczan i samorząd za działania na rzecz rozwoju Ostrołęki, ale sporo też mówił o swojej miejscowości. I tak, można było się m.in. dowiedzieć co eksportują za granicę firmy w Mostach (dla zainteresowanych piszemy: mleko, wołowinę, wieprzowinę, produkty przemysłu drzewnego, instalacje przemysłowe). Oprócz tych wątków autopromocyjnych, w przemowie pani Mariny znalazło się też miejsce na wspomnienie o wspólnym projekcie Mostów i Ostrołęki:

- Wczoraj wspólnie zawarliśmy porozumienie w ramach transgranicznej współpracy i już niebawem w Mostach i Ostrołęce pojawią się duże multimedialne centra z bogatą ofertą dla mieszkańców - mówiła.

Dodajmy, że - w naszym przypadku - chodzi o zagospodarowanie dworca PKP i jego okolicy (więcej o tym tutaj: Ostrołęka. Dworzec PKP może zmienić się nie do poznania).

Następnie głos zabrał na dłużej dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie dr. János Tischler, który mówił o swoim rodaku Ákosie Engelmayerze. Nie bez powodu: Engelmayer - węgierski działacz demokratyczny, dyplomata, były ambasador Węgier w Polsce - na ostrołęckiej sesji miał zostać wyróżniony odznaką "Za zasługi dla miasta Ostrołęki".

Uhonorowano także pierwszych terytorialsów z Ostrołęki, którzy otrzymali listy gratulacyjne. Jest ich 20, w tym jedna kobieta.

- Od dwóch lat wojsko polskie realizuje zadanie związane z utworzeniem nowej formacji wojsk obrony terytorialnej - mówił wojskowy komendant uzupełnień w Ostrołęce Krzysztof Gemza, dodając, że terytorialsi z naszego miasta i okolic weszli w skład 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w Ciechanowie. - 29 kwietnia pierwsza grupa terytorialsów zakończyła pierwszy etap szkolenia. Pierwszy etap trwa odpowiednio 8 lub 16 dni, całe szkolenie - trzy lata. Złożyła też uroczystą przysięgę wojskową. Wśród nich była znacząca liczba osób z terenu administrowanego przez WKU w Ostrołęce: było ich około 100 (jak wyglądała przysięga ich i innych terytorialsów złożona w Ciechanowie, można zobaczyć tutaj: Przysięga żołnierzy obrony terytorialnej w Ciechanowie [ZDJĘCIA+WIDEO]).

To nie był ostatni wojskowy akcent na uroczystości. Kpt. Tadeusza Zakrzewskiego mianowano na stopień majora i wręczono mu Złoty Medal "Za zasługi dla obronności kraju". Był tym bardzo poruszony.

Podczas sesji tradycyjnie wręczono odznaki "Za zasługi dla miasta Ostrołęki". Otrzymali je instruktor teatralny Ostrołęckiej Sceny Autorskiej, a także reżyser spektakli przygotowywanych przez OSA i OCK Wojciech Kraszewski, kierownik Galerii Ostrołęka Zenon Kowalczyk, wspomniany już Ákos Engelmayer, a także Szkoła Podstawowa nr 4, która obchodzi w tym roku 100-lecie.

Odznaki tej - ze względu na ważne uroczystości rodzinne obywające się poza Ostrołęką - nie mogła odebrać podczas sesji wieloletnia szefowa ostrołęckiego punktu krwiodawstwa Elżbieta Jakowicka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki