Ostrołęka. Rondo na ul. Ostrowskiej będzie nosić imię Aleksandra Bednarczyka „Adama”

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Aleksander Bednarczyk "Adam"
Aleksander Bednarczyk "Adam" archiwum
Rondo na ul. Ostrowskiej będzie nosić imię Aleksandra Bednarczyka „Adama”. Wnosiło o to stowarzyszenie jego imienia.

To już niemal pewne. Nowe rondo w mieści – na skrzyżowaniu ul. Ostrowskiej, Przemysłowej i Żołnierzy Armii Krajowej – nosić będzie imię kpt. Aleksandra Bednarczyka „Adama” – bohatera powojennego podziemia niepodległościowego na Kurpiach. Sprawą zajmą się podczas najbliższej sesji – 25 lutego 2020 – ostrołęccy radni.

Nie będą oni jednak głosować nad nadaniem rondu imienia. Jeszcze nie teraz. Na razie radni podejmą uchwałę o odpowiedzi na petycję Stowarzyszenia Historii Ziemi Ostrołęckiej im. kpt. Aleksandra Bednarczyka "Adama". Stowarzyszenie to zwróciło się do miasta z petycją, żeby nazwać rondo imieniem Aleksandra Bednarczyka „Adama” właśnie.

Projekt uchwały uznaje tę petycję za zasadną. Oczywiście wszystko w rękach radnych, ale nie wydaje się prawdopodobne, żeby nie przyjęli oni stosownej uchwały. W jej uzasadnieniu czytamy:

W dniu 19 grudnia 2019 roku do Rady Miasta Ostrołęki wpłynęła petycja Stowarzyszenia Historii Ziemi Ostrołęckiej im. kpt. Aleksandra Bednarczyka "Adama". Wnoszący petycję proszą o nadanie nazwy rondu, łączącemu ulicę Ostrowską, Przemysłową i Żołnierzy Armii Krajowej, imienia kpt. Aleksandra Bednarczyka "Adama".
Komisja Skarg, Wniosków i Petycji po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego i zbadaniu sprawy pod względem formalnoprawnym, rozpatrzyła ww. petycję na swoim posiedzeniu w dniu 30 stycznia 2020 roku, uznając ją za wartą uwzględnienia.
Jednocześnie Rada Miasta Ostrołęki informuje, że Komisja Skarg, Wniosków i Petycji wyraziła zamiar przygotowania projektu uchwały w sprawie ustalenia nazwy ronda w mieście Ostrołęka, zgodnie z prośbą wnoszących petycję i skierowania jej do dalszych prac legislacyjnych na najbliższą planowaną sesję Rady Miasta Ostrołęki w miesiącu marcu.

Biogram Aleksandra Bednarczyka "Adama"

(za stroną Wilcze Tropy Instutytu Pamięci Narodowej)

Aleksander Bednarczyk „Adam”, ur. 21 VIII 1913 w Rzekuniu (pow. Ostrołęka).

Ukończył podchorążówkę rezerwy piechoty, otrzymując przydział do 33 pp „Strzelców Kurpiowskich” w Łomży. W styczniu 1937 awansowany do stopnia podporucznika rezerwy piechoty. Brał udział w wojnie obronnej 1939 w jednostkach Obrony Narodowej. Po zakończeniu kampanii wrześniowej powrócił na teren pow. Ostrołęka. Od maja 1940 był żołnierzem ZWZ, a następnie AK w Obwodzie Ostrołęka (krypt.: „Sęp”, „Jeleń”, „Gruszka”). W komendzie obwodu pełnił różne funkcje, najdłużej – szefa wyszkolenia. W czerwcu 1944 został wyznaczony dodatkowo na stanowisko komendanta II „Ośrodka walki”. Uczestniczył w akcji „Burza” w szeregach 5 puł (spieszonych) AK. W październiku 1944 jego kwatera we wsi Brzozowa została wykryta przez Niemców, a on sam aresztowany razem z dwoma współpracownikami. Przewieziono go do obozu karnego w Działdowie, gdzie sąd wojskowy z Ciechanowa skazał go na karę śmierci przez ścięcie toporem. Wyrok miał być wykonany w obozie koncentracyjnym w Stutthof, jednak w trzeciej dekadzie grudnia 1944 ponownie przewieziono go do Działdowa w celu wznowienia śledztwa. Podczas ewakuacji obozu w styczniu 1945 uciekł i powrócił do pracy konspiracyjnej. W listopadzie został awansowany do stopnia porucznika. W lutym 1945 mianowano go na stanowisko komendanta poakowskiej organizacji AKO w Obwodzie Ostrołęka. Od września 1945 kierował Obwodem Zrzeszenia WiN Ostrołęka (krypt. „Dorota”).

Od sierpnia 1946 pełnił również obowiązki prezesa (inspektora) Inspektoratu Mazowieckiego WiN obejmującego powiaty (obwody): Ostrołęka, Zambrów i Ostrów Mazowiecka oraz częściowo Radzymin i Węgrów. Jesienią 1946 za pośrednictwem Komendy Obwodu Ostrów Mazowiecka podporządkował sobie pozostałości organizacji poakowskiej – ROAK – w pow. Pułtusk, tworząc na ich bazie nową strukturę – Obwód Pułtusk WiN (krypt. „Paulina). 1 VI 1946 awansowany do stopnia kapitana. W okresie służby w szeregach ZWZ-AK-AKO-WiN odznaczony Krzyżem Virtuti Militari V kl., Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami i Krzyżem Walecznych.

Był jednym z najwybitniejszych organizatorów ruchu niepodległościowego na Ziemi Ostrołęckiej. W nocy z 19 na 20 XI 1946 został otoczony przez grupę operacyjną UB z Ostrołęki na kwaterze znajdującej się w gospodarstwie Czesława Kruczyka we wsi Gnaty (gm. Lelis). Poległ śmiercią żołnierską od kul funkcjonariuszy UB, próbując wyrwać się z „kotła”. Miejsce jego pochówku pozostaje nieznane.

Rondo na skrzyżowaniu ulic Ostrowskiej z Przemysłową i Żołnierzy Armii Krajowej

Ostrołęka. Zakończyła się budowa ronda na skrzyżowaniu z Prz...

Zobacz inne materiały

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie