Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka. Rocznica powstania w getcie warszawskim. Władze miasta złożyły kwiaty pod pomnikiem pamięci ostrołęckich Żydów. 19.04.2022

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. 79 lat temu, na terenie zamkniętej i strzeżonej części okupowanej przez nazistowskie Niemcy Warszawy, rozpoczęło się zbrojne wystąpienie żydowskich podziemnych formacji zbrojnych. Dla uczczenia pamięci o poległych powstańcach oraz ofiarach wśród ludności cywilnej odwiedziliśmy dziś znajdujący się przy ul. Poznańskiej Pomnik Pamięci Żydów – Byłych Mieszkańców Ostrołęki – informuje ratusz.

- Heroiczny i rozpaczliwy zryw umęczonych mieszkańców stołecznego getta podyktowany był decyzją o jego likwidacji, którą podjęto w ramach realizowanego przez hitlerowskie Niemcy planu zagłady europejskich Żydów. Wydzielona i otoczona murem część centralnej Warszawy liczyła w marcu 1941 r. ok. 460.000 mieszkańców, jednak w wyniku masowego wymierania ludności z głodu i chorób, a także systematycznych wywózek do obozów zagłady, w chwili wybuchu powstania na miejscu pozostało zaledwie ok. 50.000-70.000 osób. Likwidacja getta miała równać się z fizyczną eksterminacją ostatnich żydowskich warszawian i Żydów przesiedlonych do getta z okupowanych terenów Polski włączonych bezpośrednio do III Rzeszy. Biorąc pod uwagę brak jakichkolwiek szans na powodzenie, powstanie stanowiło zbrojną odpowiedź na ludobójstwo, będąc również odwetem na hitlerowcach – czytamy na stronie miasta.

- Piekło warszawskiego getta dotknęło również rodowitych ostrołęczan, wśród których warto wymienić poetę Izraela Szterna. Ludność żydowska stanowiła przed II wojną światową bardzo liczną społeczność wśród wszystkich mieszkańców Ostrołęki. W 1939 r., na ogólną liczbę ok. 15 000 mieszkańców, należało do niej ok. 5000 osób. Na początku wojny ok. 3000 z nich wygnano w kierunku Łomży za ówczesną granicę niemiecko-radziecką. Zdecydowana większość nie przeżyła wojny, ocaleli w większości wyemigrowali zagranicę, przeważnie do Stanów Zjednoczonych, Palestyny, Urugwaju i Argentyny – informuje ratusz.

Zobacz inne materiały z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki