Ostrołęka. Ranking zamożności samorządów „Wspólnoty”. Ostrołęka w ścisłej czołówce

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Pismo samorządowe „Wspólnota” opublikowało kolejny raport zamożności polskich samorządów. Ostrołęka – jak w minionych latach – uplasowała się wysoko.

Ostrołęka jest jednym z najzamożniejszych miast na prawach powiatu w Polsce. To prawda, którą corocznie udowadnia ranking „Wspólnoty”. I jednocześnie fakt, którym – w odróżnieniu od wielu innych – niezbyt chętnie zawsze chwaliły się miejskie władze. Chyba wychodząc z założenia, że łatwiej jest „ubóstwem” wytłumaczyć się z pewnych braków inwestycyjnych, niż wytłumaczyć dlaczego poziom inwestycji nie dorównuje poziomowi zamożności. Ale zostawmy politykę. Zwłaszcza, że ten akurat rankingu jest bardzo wymierny, nie ma tu żadnych wskaźników ocennych, Zasada jest prosta – twórcy rankingu podzielili dochody samorządów przez liczbę mieszkańców (z niewielkim zastrzeżeniami, o których niżej). I taki dochód per capita jest podstawą rankingu „Wspólnoty”.

Ostrołęka w ścisłej czołówce rankingu. Od lat

Ostrołęka wypadła w nim bardzo dobrze. W kategorii miast na prawach powiatu zajęła 7. miejsce ze wskaźnikiem 5172,17 zł.
Ranking został sporządzony na podstawie danych budżetowych samorządów za 2018 rok.

Do tego Ostrołęka zanotowała wzrost w stosunku do rankingu z zeszłego roku (za rok 2017) kiedy to zajęła 9. miejsce wśród miast na prawach powiatu. Dodajmy jeszcze, że od roku 2012 w rankingu Ostrołęka nigdy nie „wypadła z pierwszej dziesiątki”. Najwyżej była na miejscu piątym (ranking za rok 2015).

Będzie... jeszcze lepiej

Możemy też z dużą dozą pewności napisać, że Ostrołękę czeka w kolejnych latach… awans. Oczywiście ze względu na budowę nowej elektrowni, która oznacza bardzo duże wpływy do budżetu miasta. Inne miasta też oczywiście mają swoje szanse, ale wydaje się, że tak duża inwestycja może spowodować, że będziemy naprawdę bogatym samorządem. Czy w parze z tym będą szły większe nakłady na inwestycje? Czas pokaże.

Czołówka rankingu „Wspólnoty” najzamożniejszych miast na prawach powiatu w Polsce:

  1. Sopot - 7494,71 zł
  2. Świnoujście - 7127,15 zł
  3. Płock - 6357,54 zł
  4. Gliwice - 5336,11 zł
  5. Dąbrowa Górnicza - 5205,31 zł
  6. Nowy Sącz - 5201,53 zł
  7. Ostrołęka - 5172,17 zł
  8. Gdynia - 5142,21 zł
  9. Krosno - 5094,18 zł
  10. Konin - 4979,58 zł

Sąsiednia Łomża – pod wieloma względami bardzo podobna do Ostrołęki – jest dużo mniej zamożna. Dochody miasta per capita to 4114,66 zł.

O metodologii rankingu:Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak w ubiegłych latach. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych mają one chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu. Jest to awans chwilowy (incydentalny) i nie ma związku z trwałym wzrostem zamożności budżetu. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu (zamożność).
Tak jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwany w środowiskach samorządowych podatek janosikowy. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (chodzi o to, by porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej). Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i województwa nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków. Skorygowane w ten sposób dochody podzieliliśmy przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej.

Zobacz inne materiały

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie