Ostrołęka. Radni zdecydują czy zlikwidować Straż Miejską w Ostrołęce. Decyzja na sesji 26 września 2019

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Ostrołęka. Radni zdecydują czy zlikwidować Straż Miejską w Ostrołęce. Prezydent Łukasz Kulik złożył projekt stosownej uchwały.

Podczas najbliższej sesji rady miasta – w czwartek 26 września – radni zajmą się między innymi projektem uchwały o likwidacji Straży Miejskiej w Ostrołęce.

Przypomnijmy, że niedawno – rezygnację z funkcji komendanta złożył Piotr Liżewski.

Przeczytaj: Piotr Liżewski, komendant Straży Miejskiej w Ostrołęce, rezygnuje ze stanowiska

Na najbliższej sesji radni zdecydują o przyszłości tej służby. Warto przypomnieć, że nie po raz pierwszy. W 2014 roku rada miasta debatowała nad obywatelskim projektem uchwały w sprawie likwidacji straży. Był to pierwszy obywatelski projekt uchwały – czyli projekt, pod którym podpisała się odpowiednio liczna grupa mieszkańców (w tym przypadku ponad 200 osób). Projekt przygotował i podpisy pod nim zbierał… Łukasz Kulik, który wtedy nie był jeszcze radnym (został nim w 2014 roku, ale już w kolejnej kadencji). Radni odrzucili projekt, Straż Miejska nie została zlikwidowana.

Straż Miejska do likwidacji? Decyzja należy do radnych

Teraz projekt likwidacji straży miejskiej Łukasz Kulik składa jako prezydent. Dyskusja pokaże, czy zostanie on przyjęty. Układ sił w radzie miasta wskazuje jednak, że będzie to trudne. Nie należy się spodziewać poparcia dla tego pomysłu opozycji, a i część radnych raczej wspierających prezydenta w tym akurat przypadku niekoniecznie musi poprzeć jego pomysł. To jednak na razie tylko spekulacje. Faktem jest uzasadnienie projektu przygotowane przez prezydenta. Jakie są jego argumenty za likwidacją Straży Miejskiej. Poniżej publikujemy fragmenty uzasadnienia do projektu uchwały o likwidacji Straży Miejskiej.

Co ciekawe, negatywną opinię na temat likwidacji Straży Miejskiej wydał Komendant Wojewódzki Policji (po zasięgnięciu opinii Komendanta Miejskiego Policji w Ostrołęce). Przepisy obligują prezydenta do wystąpienia o taką opinię, nie jest ona jednak w żaden sposób wiążąca. Pełna kompetencja do likwidacji (tak jak i powołania) Straży Miejskiej należy do samorządu – w tym przypadku rady miasta.

Z uzasadnienia do projektu uchwały o likwidacji Straży Miejskiej w Ostrołęce:

W skład Straży Miejskiej wchodzi 17 etatów, w tym komendant i zastępca komendanta. W opinii Prezydenta Miasta, Straż Miejska nie spełnia oczekiwań w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku na terenie miasta, w szczególności w kontekście kosztów jej utrzymania. W roku 2018 wydatki na Straż Miejską wyniosły 1.701.975,77 zł a dochody z mandatów 23.802,32 zł. W I półroczu 2019 r. wydatki na działalność straży miejskiej wyniosły 905.583,48 zł natomiast wpływy z mandatów 12.470,99 zł. Dużo bardziej efektywne wydaje się wspieranie działalności Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce oraz inne działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa Miasta, w tym np. dalszy rozwój sieci monitoringu miejskiego.
W związku z likwidacją SMO, pracownikom zatrudnionym w powyższej komórce organizacyjnej zostaną wypowiedziane umowy o pracę przez pracodawcę z przyczyn niedotyczących pracowników. Ze względu na staż pracy wszystkim zatrudnionym przysługuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Ponadto pracownikom zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy z dn. 13 marca 2003r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2018r. poz. 1969) przysługuje odprawa pieniężna w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia (wszyscy pracownicy tej komórki organizacyjnej są zatrudnieni ponad 8 lat).

Jeśli rada miasta zdecyduje o likwidacji Straży Miejskiej, formalnie przestanie ona istnieć od nowego roku. Do końca tego będzie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie