Ostrołęka. Prezydent Łukasz Kulik przygotował projekt podwyżki podatku od nieruchomości dla Galerii Bursztynowej

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Udostępnij:
Ostrołęka. Prezydent Łukasz Kulik przygotował projekt podwyżki podatku od nieruchomości dla Galerii Bursztynowej. Przed rokiem pomysł takiej podwyżki przepadł z kretesem w radzie miasta.

Galeria Bursztynowa powinna płacić większe podatki niż pozostałe firmy i sklepy w mieście – do takiego, najprostszego, wniosku można sprowadzić pomysł prezydenta Łukasza Kulika. Pomysł nie nowy, stosowne przepisy chciał wprowadzić już w zeszłym roku. Wówczas nie zgodziła się na to rada miasta. Prezydent jednak nie odpuszcza – na forum rady trafił właśnie projekt uchwały ustalającej stawki podatku od nieruchomości w mieście. Nie zakłada on zmian stawek obowiązujących od 2015 roku, z wyjątkiem terenu na którym stoi Galeria Bursztynowa.

Wyższe podatki dla Galerii Bursztynowej

Prawo pozwala bowiem samorządowi na różnicowanie stawek podatków od nieruchomości na określonych obszarach. Do tej pory takiego zróżnicowania w Ostrołęce nie było. W projekcie prezydenta taki obszar jest stworzony. Obejmuje teren ograniczony ulicami: Fieldorfa „Nila”, Brata Żebrowskiego, Rodziny Ulmów i Goworowską. Czyli teren, na którym znajduje się Galeria Bursztynowa, OBI, Stacja Paliw i parafia Zbawiciela Świata.

Firmy prowadzące na tym terenie działalność gospodarczą – czytaj Galeria Bursztynowa – miały by płacić większe podatki. Podwyżka jest znacząca: podatek od metra kwadratowego gruntu pod działalność gospodarczą wzrósłby z 69 groszy do 90 groszy, a podatek od metra kwadratowego powierzchni budynku przeznaczonego pod działalność gospodarczą z 18,53 zł do 23 zł. Czyli odpowiednio wzrost o ok. 30 i ok. 25 proc.
Poza tym projekt uchwały nie przewiduje żadnych innych zmian w stawkach podatku w mieście.

Tym razem bez bloków przy Rodziny Ulmów

To niemal dokładnie taki sam projekt, jaki prezydent przedłożył radnym w zeszłym roku. Niemal, bo tamten zakładał, że na obszarze z wyższą stawką podatku od nieruchomości znajdą się także powstałe po drugiej stronie Rodziny Ulmów bloki mieszkalne (może tam być prowadzona też działalność gospodarcza). Aktualny projekt ogranicza strefę z wyższą stawką podatku tylko do opisanego wyżej obszaru otoczonego czterema ulicami (czyli przede wszystkim Galeria Bursztynowa).

Przypomnijmy, że rok temu projekt przepadł na forum rady miasta. Nawet nie był formalnie głosowany. Nadzwyczajny tryb procedowania (prezydent tłumaczył to terminami, stawki podatkowe muszą być ustalone na dany rok odpowiednio wcześniej) musiał uzyskać akceptację rady. Za procedowaniem uchwały (co nie jest formalnie jednoznaczne z jej poparciem) głosował wówczas tylko jeden radny – Stanisław Szatanek Prezydent Łukasz Kulik nie miał już czasu, żeby wprowadzić projekt uchwały na forum rady w zwykłym trybie. Ale, jak widać, pomysłu nie zaniechał. Radni zajmą się sprawą na najbliższej sesji, 26 września.

O tym jak było rok temu przeczytacie tutaj: Galeria Bursztynowa bez podwyżki podatku. Prztyczek w nos prezydenta, tylko jeden głos poparcia dla jego pomysłu

Z uzasadnienia projektu uchwały:

Stosownie do treści art. 5 ust. 2 i 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych rada gminy jest również uprawniona do różnicowania stawek podatku od nieruchomości dot. wszystkich rodzajów budynków i gruntów m.in. w zależności od ich lokalizacji czy rodzaju zabudowy. Rada gminy może również dokonać zróżnicowania stawki podatku przewidzianej dla budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej przy uwzględnieniu rodzaju wykonywania działalności.

Przedłożony projekt uchwały zakłada zróżnicowanie stawek podatku od nieruchomości przewidzianych dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków oraz dla budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej a także dla budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zależności od lokalizacji przedmiotów opodatkowania.

Uznano bowiem za zasadne wyłączenie z obszaru całego miasta strefy zabudowanej obiektami wielkopowierzchniowymi, pełniącymi funkcje handlowo-usługowe, i ustaleniu dla tego obszaru innych, większych stawek podatkowych. Obiekty, które mają zostać opodatkowane większą stawką podatkową, generują wokół siebie znacznie większy ruch zarówno osób ale przede wszystkim pojazdów. Ten zwiększony ruch powoduje znacznie szybsze zużywanie się infrastruktury miejskiej, zlokalizowanej w bezpośrednim sąsiedztwie ww. obiektów w postaci nawierzchni dróg i chodników a także innej drobnej infrastruktury . Dlatego też za zasadne uznaje się, poprzez zwiększenie obciążeń podatkowych , związanych z ww. obiektami, zrekompensowanie miastu nakładów które w perspektywie czasu będą konieczne do poniesienia w celu naprawy tejże infrastruktury. Ponadto ww. obiekty są zlokalizowane w pobliżu zabudowy mieszkaniowej, co wiąże się z pewnymi uciążliwościami w stosunku do osób zamieszkujących w ich pobliżu, w postaci chociażby zwiększonego hałasu czy większej ilości spalin.

Ten czynnik również powoduje, że pobieranie większej daniny publicznej od ww. obiektów jest uzasadnione. Należy przy okazji nadmienić, iż możliwość różnicowania stawek podatkowych jest w istocie realizacją jednej z funkcji podatków jaką jest funkcja stymulacyjna, która w praktyce oznacza wykorzystanie instrumentów podatkowych w celu wywarcia wpływu na warunki działania jednostek oraz na kierunki i tempo ich rozwoju.

Zobacz inne materiały

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Podnosić podatki i paść sobie brzuszki
Dodaj ogłoszenie