MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka. Poród naturalny nadal bez znieczulenia? Najskuteczniejszy sposób uśmierzania bólu porodowego dostępny nie dla wszystkich

Aleksandra Zdanowicz
Aleksandra Zdanowicz
Ostrołęka. Czy pacjentki ostrołęckiego szpitala będą mogły liczyć na znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu? Zapytaliśmy o to dyrektora placówki Pawła Natkowskiego.

Znieczulenie zewnątrzoponowe to najskuteczniejszy sposób uśmierzania bólu porodowego, jednak od kilku lat pacjentki, które chcą z niego skorzystać, wybierają placówki medyczne w innych miastach. Jest ono bowiem niedostępne w ostrołęckim szpitalu, a właściwie - dostępne, ale nie w każdym przypadku.

Kto może z niego skorzystać?

Jeżeli pacjentka potrzebuje takiego znieczulenia, to bezwzględnie je stosujemy

- zapewnia Paweł Natkowski, dyrektor szpitala w Ostrołęce. - Nie stosujemy go tylko w przypadkach, gdy pacjentka nie otrzymała skierowania do tego typu znieczulenia od lekarza prowadzącego. Nie mamy też obecnie komercyjnej możliwości znieczuleń. Wynika to z faktu, że mamy duże braki kadrowe wśród anestezjologów.

Związane jest to z rozporządzeniem ministra zdrowia, które weszło w życie kilka lat temu i zmieniło zasady opieki anestezjologa nad rodzącymi pacjentkami podczas znieczulenia. Rozporządzenie miało zwiększyć dostępność znieczuleń zewnątrzoponowych podczas porodów. W dodatku od 1 lipca 2016 roku Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje tego typu znieczulenia.

Jednak niektóre szpitale nie mogą stosować znieczuleń ze względu na zbyt małą liczbę anestezjologów i trudności z połączeniem ich pracy na innych oddziałach np. intensywnej terapii z pracą na trakcie porodowym. Tak właśnie jest w przypadku szpitala w Ostrołęce.

Konsekwencje zbyt małej liczby lekarzy

Standardy przewidują, że bezpośrednio po podaniu znieczulenia, rodząca musi znajdować się pod nadzorem anestezjologa przynajmniej przez 30 minut. Następnie powinien on oceniać jej stan nie rzadziej niż co 1,5 godzinę.

- Rozporządzenie, które zostało wprowadzone kilka lat temu spowodowało tak naprawdę to, że lekarz anestezjolog musi być przez cały czas przy osobie rodzącej, a wiemy przecież, że porody trwają czasem nawet przez 12 godzin - dodaje dyrektor Natkowski. - I jest to niemożliwe do wykonania, aby przez ten czas lekarz był tylko przy jednej pacjentce. Wykonujemy bardzo dużo zabiegów specjalistycznych, więc tak naprawdę wszyscy anestezjolodzy, którzy są u nas zatrudnieni są skupieni na pracy na bloku operacyjnym. Mamy oczywiście anestezjologa dyżurującego, który jest na tzw. dyżurze ostrym i w przypadku kiedy następuje poród, podczas którego musi być to znieczulenie, on tego znieczulenia dokonuje.

Jakie metody są dostępne w Ostrołęce?

W przypadku, gdy takie znieczulenie nie jest konieczne i rodząca kobieta "może się obejść bez niego", nie jest stosowane. Pacjentki z Ostrołęki mają do dyspozycji dwa rodzaje łagodzenia bólu porodowego:

  • farmakologiczne (analgezja wziewna "gaz rozweselający", podawanie opioidów),
  • niefarmakologiczne (techniki oddechowe i relaksacyjne, masaż, ciepłe lub zimne okłady, imersja wodna, przyjmowanie pozycji zmniejszających ból, metody fizjoterapeutyczne).

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki