Ostrołęka. Polska Fundacja im. Roberta Schumanna przygotowała raport „Miasta dla młodych”. Jak wypadła w nim Ostrołęka?

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
123rf
Polska Fundacja im. Roberta Schumanna przygotowała raport „Miasta dla młodych”. Twórcy wzięli pod uwagę wiele wskaźników

Raport „Miasta dla młodych” został przygotowany przez Politykę Insight dla Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana i Fundacji Konrada Adenauera w Polsce.

Badamy w nim atrakcyjność miast dla ich młodych mieszkańców. W świetle postępującego starzenia się demograficznego Polski i Europy oraz pogarszających się prognoz dotyczących stanu środowiska i klimatu to postawy i możliwości młodych zadecydują o przyszłości społeczeństw. W skali lokalnej zależność między rozwojem a wiekiem populacji jest jeszcze bardziej widoczna – lepiej radzić sobie będą te ośrodki, które skutecznie przyciągają osoby młode i mają dodatni przyrost naturalny – piszą twórcy zestawienia. – Demograficzne prognozy PAN sugerują, że do 2050 tylko dwa polskie miasta nie zredukują liczby swoich mieszkańców – będą to Warszawa i Rzeszów. Choć w makroskali trendów demograficznych nie da się całkowicie odwrócić, w skali mikro – na poziomie poszczególnych miast – można niwelować ich negatywne efekty. Co więcej, część miast, dzięki rozwojowi gospodarczemu i prowadzeniu atrakcyjnej polityki socjalno-kulturalnej, może zwiększyć swoją atrakcyjność dla potencjalnych nowych mieszkańców i w ten sposób w przyszłości przyciągnąć do siebie osoby młode. W niniejszym rankingu przedstawiamy, które z 66 miast na prawach powiatu mają na to największe szanse.

Z rankingu wynika, że Ostrołęka ma pewne szanse i potencjał do bycia „miastem dla młodych”. W ogólnym zestawieniu zajęła 33. miejsce na 66 miast na prawach powiatu.

Jak powstał ranking? Znów oddajmy głos twórcom:

- Ranking miast dla młodych stworzyliśmy w oparciu o syntetyczny wskaźnik złożony z siedmiu subindeksów (gospodarka lokalna, edukacja, infrastruktura, mobilność, kultura i rozrywka, otwartość, zdrowie i opieka). Każdy z nich może przyjąć wartość od 0 do 100 punktów, które nadawane są na podstawie 37 mierników. Do wyliczenia tych ostatnich wykorzystaliśmy dane GUS-u, PKW, BIP, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, inspektoratów drogowych i ochrony środowiska oraz udostępnione przez same miasta - piszą.

Ranking miast dla młodych

Czołówka rankingu prezentuje się następująco:

  1. Warszawa - 55,04 pkt.
  2. Rzeszów - 51,77 pkt.
  3. Katowice - 49,10 pkt.
  4. Gdańsk - 46,74 pkt.
  5. Kraków - 45,86 pkt.
  6. Wrocław - 45,77 pkt.
  7. Opole - 43,96 pkt.
  8. Poznań - 43,89 pkt.
  9. Sopot - 42,07 pkt.
  10. Łódź - 41,79 pkt.

Jak już wspomnieliśmy, Ostrołęka zajęła 33. miejsce – ze wskaźnikiem 31,02 pkt.

Sąsiednia – pod wieloma względami podobna – Łomża została sklasyfikowana na 56. miejscu.

Miasta na prawach powiatu najmniej przyjazne młodym to – według twórców raportu – Bytom, Mysłowice, Elbląg, Ruda Śląska i Chełm

A jak Ostrołęka wypadła w oczach badaczy w poszczególnych subindeksach?

Gospodarka lokalna

Tu nasze miasto zostało sklasyfikowane nisko – na 56. miejscu.

W tej kategorii twórcy rankingu porównywali takie między innymi wskaźniki jak: stopa bezrobocia, udział młodych w liczbie bezrobotnych, wysokość płac, oferty miejsc pracy (premiowane były te dla osób lepiej wykształconych).

Edukacja

Tu badacze przyjrzeli się między innymi ofercie szkół wyższych w danym mieście, ale także dostępności miejsc w szkołach podstawowych (ważne dla młodych rodziców), ale także temu jak wyglądają w miastach samorządowe programy stypendialne.

W tym zestawieniu Ostrołęka także wypadła gorzej niż w ogólnym – została sklasyfikowana na 47. Miejscu

Infrastruktura

Tu twórcy przyglądali się głównie tym elementom infrastruktury, które są ważne dla młodych – dostępność mieszkań, jakość powietrza, dostępność terenów zielonych i rekreacyjnych, dostępność sieci internetowej.

I jest to kolejna kategoria, w której Ostrołęka wypadła poniżej średniej – twórcy rankingu sklasyfikowali nasze miasto na 37. miejscu.

Mobilność

W tym zestawieniu brano pod uwagę komunikację zbiorową, także międzymiastową i międzynarodową, ale także dostępność miejsc parkingowych i liczbę samochodów. Na dodatkowe punkty mogły liczyć miasta z systemami rowerów miejskich i takie, które inwestują w ekologiczne rozwiązania w transporcie i komunikacji.

I tu Ostrołęka została oceniona wysoko – zajęła 14. miejsce.

Kultura i rozrywka

Kolejna kategoria, w której Ostrołęka została sklasyfikowana powyżej średniej – na 22. miejscu w Polsce.

W tym subindeksie uwzględniliśmy różnorodne wymiary życia kulturalnego. W pierwszym rzędzie jest to zagregowany miernik przedstawiający intensywność życia kulturalnego – liczbę festiwali filmowych i muzycznych, wystaw oraz imprez masowych w przeliczeniu na przeciętną liczbę wydarzeń w tygodniu. Kolejnym jest łączna liczba kin i muzeów na 10 tysięcy mieszkańców i podobnie przeliczona liczba klubów sportowych. Do składników subindeksu zaliczamy ponadto wielkość miejskiego budżetu kulturalnego i odsetek firm sektora kreatywnego wśród nowo założonych firm – piszą autorzy zestawienia.

Zdrowia i opieka

To kolejny obszar, na który ostrołęczanie nie powinny narzekać. Nasze miasto zostało sklasyfikowane na 13. miejscu w kraju.

Kategoria „Zdrowie i opieka” ma odzwierciedlać te potrzeby młodych, które wiążą się z udanym, wysokojakościowym życiem rodzinnym. Kategoria ta opisuje więc dostępność kadr medycznych, zwłaszcza związanych z opieką okołoporodową, liczbę oddziałów położniczych i skalę konkurencji o miejsca w placówkach opiekuńczych – żłobkach i przedszkolach – piszą twórcy raportu.

Otwartość

W tym obszarze – najtrudniej chyba jednoznacznie definiowalnym – Ostrołęka wypadła najgorzej. Została sklasyfikowana na 57. pozycji wśród na prawach powiatu.

Co na to wpłynęło i jakie kryteria twórcy rankingu przyjęli do „zmierzenia” otwartości miast. Znów oddajmy głos autorom raportu:

Atrakcyjne miasto ma być miejscem „dla każdego”, otwartym na świat. Bez wątpienia inne narodowości wzbogacają wizerunek miast, a ich subiektywnie postrzegana różnorodność przekłada się na pozytywną ocenę miasta jako przyjaznego młodym. Z tego powodu obecność cudzoziemców w miastach uznaliśmy za czynnik przyciągający młodych – ten miernik wyliczyliśmy, czerpiąc z danych na temat udziału cudzoziemców w wyborach europejskich w Polsce, odsetka zagranicznych studentów, liczby wydanych zezwoleń na pracę tymczasową i decyzji o delegowaniu pracowników-obcokrajowców do Polski. To jednak nie jedyny wymiar otwartości miast, który należałoby uwzględnić. Mieszkańcy muszą czuć się „u siebie” i mieć wpływ na lokalną politykę, a tymczasem – jeśli wierzyć subiektywnemu odczuciu Polek i Polaków – większość z nich nadal nie identyfikuje się z takim stwierdzeniem. Dotyka to też młodzieży: 48 proc. ma poczucie braku wpływu na samorządową politykę, a aż 66 proc. – na krajową. Dlatego tak ważna jest dbałość samorządów o odpowiednią reprezentację – konsultowanie decyzji z młodzieżą i włączanie młodych ludzi w miejski proces decyzyjny. Tworząc miernik, sprawdziliśmy odsetek radnych do 30. roku życia (stan na dzień ogłoszenia wyniku wyborów samorządowych z 2018 r.) i obecność (oraz długość istnienia) działających młodzieżowych rad miejskich.

Z pełną treścią raportu „Miasta dla młodych” można zapoznać się TUTAJ

Zobacz inne materiały

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie