Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka. "Polacy Kresowym Rodakom". Paczki z Ostrołęki trafią do rodaków na Wschodzie. Trwa zbiórka

Aleksandra Zdanowicz
Aleksandra Zdanowicz
Ostrołęka. "Polacy Kresowym Rodakom". W ubiegłym roku 95 paczek wyjechało z Ostrołęki na Ukrainę i Białoruś
Ostrołęka. "Polacy Kresowym Rodakom". W ubiegłym roku 95 paczek wyjechało z Ostrołęki na Ukrainę i Białoruś Fot. UM Ostrołęka
Jak co roku Ostrołęka włącza się w ogólnopolską akcję "Polacy - Kresowym Rodakom". To zbiórka darów, które przed Bożym Narodzeniem trafią do Polaków za wschodnią granicą.

Zbiórka potrwa od 12 listopada do 2 grudnia 2019 r. W jej ramach przekazać można artykuły spożywcze o długim terminie przydatności do spożycia, przybory szkolne, pościel, koce, chemię gospodarstwa domowego oraz kartkę świąteczną z życzeniami.

Społeczna akcja organizowana jest przez Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy AK, w bieżącym roku zostanie przeprowadzona na terenie całej Polski i otrzymała numer zbiórki „2019/4943/OR” wydany i zaakceptowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - czytamy na stronie ostrołęckiego ratusza.

Koordynatorem akcji z ramienia UM w Ostrołęce jest Joanna Kamińska (nr tel.: 29 764 68 11 wew. 368). Dary można przekazywać w dni robocze w godzinach 8.00-16.00 w następujących miejscach:

  • pl. gen. Józefa Bema 7A - Wydział Działalności Gospodarczej Kultury i Sportu
  • ul. Romualda Traugutta 19 - Muzeum Żołnierzy Wyklętych

Tak było przed rokiem

W ubiegłym roku udało się zebrać w Ostrołęce 95 paczek, które trafiły na Ukrainę i Białoruś, gdzie zostały przekazane polskim rodzinom. W zbiórkę "Polacy Kresowym Rodakom" włączyło się niemal trzydzieści podmiotów.

Działały osoby prywatne, firmy, pracownicy zakładów pracy. Dzięki firmie Stora Enso Poland i Martex Opakowania wszystkie dary zostały spakowane w jednakowe kartony. Wszystkie dary jeszcze przed świętami trafiły do kombatantów, dzieci i osób potrzebujących.

Dla kogo?

Akcja zbiórki społecznej "Polacy – Kresowym Rodakom" jest skierowana głównie do ostatnich żyjących na terenie Białorusi i Litwy żołnierzy Armii Krajowej (i ich najbliższych), a także do polskich dzieci i ich rodzin z Grodzieńszczyzny, Wileńszczyzny i Ukrainy.

Adresatami są potrzebujący kombatanci z szeregów AK, z których większość za walkę o Niepodległość Polski młodzieńcze lata spędziła w niewoli okupanta sowieckiego, w okrutnych warunkach łagrów syberyjskich – za kołem podbiegunowym , w Workucie, Incie, Norylsku, Kołymie, Magadanie i innych obozach śmierci. Przed aresztowaniem żyli na polskich ziemiach na Wileńszczyźnie, nad Niemnem, w Grodnie, Lidzie, Nowogródku, Wołkowysku, Brześciu, na Wołyniu, Podolu, we własnych miastach, wsiach, dworkach, chatach, a także w wielu innych miastach dzisiejszej Litwy, Białorusi i zachodniej Ukrainy. Tam były ich korzenie, tam się urodzili i do tej polskiej ziemi byli przywiązani całym sercem, z pokolenia na pokolenie - zaznaczają członkowie Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki