Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka. Oszustwo "na wnuczka" Oddała obcej osobie kilka tysięcy złotych i biżuterię

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Mimo ciągłych apeli i przestróg, przestępcy ciągle – i to skutecznie – oszukują seniorów metodą „na wnuczka”

W ostatnich dniach, dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce otrzymał kilka zgłoszeń kolejnych prób dokonania oszustwa metodą „na wnuczka”. Niestety w jednym z przypadków doszło do przekazania przestępcom kilku tysięcy złotych i biżuterii.

- Bądźmy ostrożni w kontakcie z osobą, która dzwoni do nas, podaje się za członka rodziny i prosi o pomoc finansową. Nie przekazujmy pieniędzy osobom, których nie znamy – apeluje Krzysztof Kolator, rzecznik policji w Ostrołęce.

Działający w ostatnich dniach na terenie Ostrołęki i okolic przestępcy wykorzystywali znany schemat:

- Dzwonią do seniora i przedstawiają się za członka rodziny – córkę, wnuczka lub policjanta. Informują, że bliska nam osoba uległa wypadkowi i niezbędne są w związku z tym określone środki finansowe. Zdarza się, że wymyślają inną „bajkę”, aby skłonić seniora do przekazania swoich oszczędności. Sprawiają, że senior nie waha się przekazać nierzadko dużej sumy pieniędzy obcej osobie, która rzekomo jest przyjacielem lub przyjaciółką córki, wnuczka czy też innego członka rodziny - informuje Krzysztof Kolator.

I okazuje się, że ofiary dają się nabrać. W Ostrołęce pewna seniorka przekazała obcym osobom kilka tysięcy złotych i, wartą także kilka tysięcy złotych, biżuterię.

W innym przypadku przestępcy byli blisko osiągnięcia swojego celu. Pewna seniorka – namówiona przez oszustów – wypłaciła już z banku kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na szczęście w ostatniej niemal chwili zorientowała się, że ktoś chce ją oszukać i nie przekazała pieniędzy.

Policja przypomina i apeluje:
- Informujmy o „dziwnych” telefonach członków swojej najbliższej rodziny, a w rozmowie z nimi weryfikujmy, czy fakty podane telefonicznie przez rzekomego „wnuczka” naprawdę miały miejsce;

- Nie wpuszczajmy do domu osób nieznanych, chociażby podawały się za przedstawicieli różnego rodzaju instytucji – umówmy się na inny termin i sprawdźmy telefonicznie, czy osoba o danym imieniu i nazwisku faktycznie pracuje w danej instytucji;

- Sprawdzajmy, czy osoba podająca się np. za urzędnika, czy pracownika instytucji pomocowej, posiada legitymację;

- Starajmy się zapamiętać osobę, która do nas przyszła, jej wygląd lub markę i numer rejestracyjny
pojazdu, którym przyjechała; w razie kontaktu telefonicznego – należy zapisać numer telefonu tej osoby;

- Informujmy Policję o swoich podejrzeniach dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki