Ostrołęka. Orlen chce przejąć Energę. Czy to oznacza pieniądze na budowę elektrowni w Ostrołęce?

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Daniel Obajtek - prezes PKN Orlen i były prezes Grupy Energa
Daniel Obajtek - prezes PKN Orlen i były prezes Grupy Energa PKN Orlen
Ostrołęka. Orlen chce przejąć Energę. Czy to oznacza pieniądze na budowę elektrowni w Ostrołęce? Orlen ogłosił ten zamiar w czwartek 5 grudnia.

- PKN Orlen ogłosił wezwanie na 100 proc. akcji Grupy Energa. Planowana transakcja wpisuje się w obowiązującą strategię PKN Orlen, zakładającą budowę silnego multienergetycznego koncernu, w tym dalszy rozwój obszaru energetyki – poinformował w czwartek 5 grudnia w komunikacie prasowym największy polski koncern.

- Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami konsekwentnie realizujemy priorytetowy cel, jakim jest budowa silnego koncernu zdolnego do konkurowania na międzynarodowym rynku i odpornego na zmienne czynniki makroekonomiczne. Dywersyfikacja źródeł przychodów, wpisuje się zarówno w naszą strategię, jak i światowe trendy. Umożliwia uniezależnianie się od silnego wpływu czynników makroekonomicznych, zwiększając tym samym stabilność i bezpieczeństwo funkcjonowania całej Grupy. Ważnym elementem strategii Grupy Orlen są inwestycje rozwojowe we wszystkich obszarach naszej działalności oraz akwizycje podmiotów, dzięki którym możemy uzyskać maksymalny efekt synergii. W te działania wpisuje się zarówno przejęcie kapitałowe Grupy Lotos, jak i decyzja dotycząca wezwania na akcje Grupy Energa. Już dziś nasz segment energetyczny odpowiada za blisko 15 proc. zysku operacyjnego EBITDA. Po przejęciu Grupy Energa udział ten zwiększy się do prawie 30 proc. – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Informacja o planowanym przejęciu Energi jest ważna dla Ostrołęki. W naszym mieście Energa jest oczywiście mocno obecna, choćby w postaci elektrowni i OPEC-u. Oczywiście przedsiębiorstwa ta – jak wszystkie aktywa Energi przejdą – jeśli transakcja dojdzie do skutku – pod szyld Orlenu.

Informacja o przejęciu Energi jest jednak najważniejsza z punktu widzenia budowy nowej elektrowni. Przypomnijmy, że w budującej ją spółce Elektrownia Ostrołęka po 50 proc. udziałów mają dwa polskie koncerny – Enea i Energa. Wkrótce właścicielem udziałów Energi stać się może Orlen. Czyli największy polski koncern. Oznaczać to może koniec problemów ze sfinansowaniem budowy elektrowni, o których wiele mówiło się w ostatnich tygodniach.

Przeczytaj: Nowa elektrownia w Ostrołęce nie powstanie. Decyzja zapadła – informuje portal biznes alert.pl

Oczywiście do przejęcia nie dojdzie szybko – potrzeba spełnienia wielu procedur. Już jednak można mówić o tym, że znalazł się partner do realizacji inwestycji, na którą dotychczasowi udziałowcy Elektrowni Ostrołęka – Energa i Enea – nie miały wystarczających środków.

Przypomnijmy, że lekarstwem na to miał być udział w projekcie innej grupy energetycznej – PGE. Polska Grupa Energetyczna odstąpiła jednak od rozmów o ewentualnym współfinansowaniu budowy elektrowni. Orlen to koncern z nieporównanie większymi możliwościami finansowania inwestycji…

Zobacz inne materiały

A jako ciekawostkę możemy dodać, że w tej sytuacji nie można wykluczyć, że budowę ostrołęckiej elektrowni sfinalizuje ten, który miał spory udział w jej rozpoczęciu. Mowa oczywiście o Danielu Obajtku – prezesie PKN Orlen, który wcześniej był prezesem grupy Energa. Wprawdzie nie zarządzał tym koncernem długo, ale to za jego kadencji trwały między innymi procedury przetargowe na wykonawstwo nowego bloku energetycznego w naszym mieście.

Przeczytaj: Prezes Energi: Dołożymy do remontu mostu i budowy dróg

Poniżej dalsza część (poza cytowanymi wyżej fragmentami) oficjalnego komunikatu PKN Orlen po ogłoszeniu zamiaru przejęcia Grupy Energa:

W ramach wezwania PKN ORLEN ustalił cenę akcji Grupy ENERGA na 7 zł. Ogłoszone wezwanie zawiera warunki zawieszające. PKN ORLEN zobowiązuje się nabyć akcje objęte zapisami pod warunkiem, że zapisami w wezwaniu zostanie objęta liczba akcji uprawniających do wykonywania co najmniej 66% ogólnej liczby głosów. Konieczne będzie też uzyskanie zgody organu antymonopolowego na koncentrację. Koncern złożył już w KE roboczą wersję wniosku, inicjując proces uzgadniania jego finalnej wersji. Rozpoczęcie przyjmowania zapisów na akcje nastąpi w dniu 31 stycznia 2020 roku, a zakończenie planowane jest na dzień 9 kwietnia 2020. W przypadku niespełnienia się do tego czasu któregokolwiek z warunków wezwania, Koncern może podjąć decyzje o przedłużeniu okresu składania zapisów.
Sfinalizowanie transakcji pozwoli efektywniej wykorzystać potencjał obu firm. Grupa ORLEN od lat systematycznie rozwija aktywa wytwórcze w obszarze energetyki. Obecnie jest czwartym producentem energii elektrycznej w Polsce, który dysponuje już ok. 1,9 GWe zainstalowanych mocy, z czego 1,6 GWe przypada na Polskę. Składają się na to m.in. dwa nowoczesne bloki parowo-gazowe w Płocku i Włocławku oraz EC Płock - największa elektrociepłownia przemysłowa w Polsce i jedna z największych w Europie. Do najważniejszych projektów rozwojowych należy planowana budowa morskich farm wiatrowych o maksymalnej mocy 1,2 GWe oraz realizacja farmy fotowoltaicznej we Włocławku.
Grupa ENERGA posiada łącznie ponad 50 aktywów produkujących energię z odnawialnych źródeł, w tym przede wszystkim elektrownie wodne, lądowe farmy wiatrowe i farmy fotowoltaiczne. Ponad 30% produkowanego przez Grupę ENERGA wolumenu energii elektrycznej pochodzi z odnawialnych źródeł i jest to najwyższy udział spośród jej głównych konkurentów. Spółka posiada również rozbudowaną sieć dystrybucji, o długości 188 tys. km, pokrywającą blisko ¼ powierzchni Polski. Ok. 90% wyniku EBITDA Grupy ENERGA pochodzi z dystrybucji, co dzięki obowiązującym regulacjom rynkowych, gwarantuje jej stabilny poziom. Zakup Grupy ENERGA przez ORLEN umożliwi więc pozyskanie rozbudowanej sieci dystrybucyjnej w północnej i centralnej Polsce oraz znaczącego portfela odnawialnych źródeł energii. Ma to istotne znaczenie w kontekście planowanych przez ORLEN inwestycji w morskie farmy wiatrowe.
Transakcja umożliwi między innymi efektywne bilansowanie mocy konwencjonalnych z planowanymi odnawialnymi źródłami energii, a także wykorzystanie obecnych nadwyżek produkcyjnych PKN ORLEN przez Grupę ENERGA. Pozwoli to na ograniczenie kosztów operacyjnych związanych z obrotem energią na Towarowej Giełdzie Energii. Z kolei połączenie bazy klientów obydwu grup wygeneruje potencjał do sprzedaży dodatkowych produktów i usług, szczególnie w segmencie mniejszych odbiorców.
Zakup akcji Grupy ENERGA to także zwiększenie potencjału rozwojowego w obszarze elektromobilności, w którym PKN ORLEN konsekwentnie umacnia pozycję. Realizacja transakcji oznaczałaby powiększenie infrastruktury sieci ładowania i kompetencji, niezbędnych do rozwoju tego segmentu rynku. Połączenie sieci szybkich ładowarek zainstalowanych przez PKN ORLEN, Grupy ENERGA oraz Grupę LOTOS umożliwiłoby stworzenie drugiej pod względem liczby punktów infrastruktury, dysponującej 133 punktami ładowania, zapewniającej dobre pokrycie geograficzne.
Rozwój Grupy ORLEN w kierunku koncernu multi-utility wpisuje się w megatrendy i działania realizowane przez inne, międzynarodowe koncerny z branży paliwowej. Dywersyfikacja źródeł przychodów zwiększa bowiem odporność spółki na wahania rynkowe i zmiany w otoczeniu makroekonomicznym. W ten sposób budowana jest dodatkowa wartość dla Klientów i Akcjonariuszy. W tym kierunku swoją działalność biznesową rozwijają już regionalni gracze – konkurenci Grupy ORLEN, jak MOL, OMV, Repsol, a także światowi giganci, jak BP, Shell czy Total.
Przejęcie Grupy ENERGA oznacza również wymierne korzyści dla jej pracowników oraz społeczności lokalnych. Pracownicy z branży energetycznej zatrudnieni w ENERGA, których deficyt jest mocno odczuwalny na rynku, uzupełnią zespół specjalistów pracujących w Grupie ORLEN.
Zwiększą się też ich możliwości rozwojowe, dzięki zatrudnieniu w silnej, zdywersyfikowanej, międzynarodowej Grupie. Z punktu widzenia podatkowego, Grupa ENERGA zachowa pełną odrębność, co oznacza dalsze wpływy do regionalnego budżetu.
Niezmienna pozostanie również polityka sponsoringowa Grupy ENERGA. Utrzymane zostanie wsparcie dla lokalnej społeczności. PKN ORLEN aktywnie już działa w tym zakresie na Pomorzu. Najlepszym przykładem jest zorganizowanie tegorocznej edycji największej polskiej imprezy motoryzacyjnej – VERVA Street Racing w Gdyni.

Jacek Sasin

Ostrołęka. Jacek Sasin skomentował doniesienia o możliwym ws...

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pilecki

Czytajcie dalej niemieckie gazety - wydawane przez Polska Press - Verlagsgruppe Passau, niemiecką grupę medialną. W latach 1939-45 takie gazety czytywali.........pomyślcie sobie sami, kto......

Dodaj ogłoszenie