Ostrołęka. Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Henryka Krauzego na skwerze jego imienia [ZDJĘCIA, WIDEO]

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski

Wideo

Udostępnij:
Ostrołęka. Skwer przed II Liceum Ogólnokształcącym w Ostrołęce nosi imię Henryka Krauzego – pedagoga i artysty, wybitnego ostrołęczanina. W sobotę 22 czerwca 2019 uroczyście odsłonięto na skwerze tablicę upamiętniającą tę postać.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Henryka Krauzego odbyło się 22.06.2019 na skwerze jego imienia. O nadaniu skwerowi przed II LO imienia Henryka Krauzego zdecydowała – jeszcze w zeszłym roku – rada miasta. Inicjatywa wyszła od rady osiedla Stare Miasto.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Henryka Krauzego

Rada osiedla Stare Miasto była też inicjatorką trwałego wspomnienia wybitnego ostrołęczanina. Dziś zamysł ten stał się faktem. Uroczystość odsłonięcia tablicy odbyła się o godz. 13.00.

Na tablicy napisano:
Skwer imienia Henryka Krauzego.
Ostrołęczanin.
Oficer zwiadu 1939 r.
Więzień obozów jenieckich.
Nauczyciel I LO, Liceum Pedagogicznego, Technikum Budowlanego.
Artysta, plastyk, projektant.
Organizator turystyki i sportu

Uroczystości uświetnił występ chóru Cantilena działającego w II LO (to szkoła kontynuująca tradycje dawnego Liceum Pedagogicznego), pod dyrekcją Henryka Gadomskiego – ucznia Henryka Krauzego.

W uroczystościach wzięli udział bliscy Henryka Krauzego, m.in. syn Andrzej, władze miasta (w osobach wiceprezydenta Macieja Kleczkowskiego, przewodniczącego rady miasta Wojciecha Zarzyckiego, radnych), władze powiatu (w osobie wicestarosty Krzysztofa Parzychowskiego), przedstawiciele ostrołęckich stowarzyszeń, miłośnicy lokalnej historii.

Po odsłonięciu tablicy zebrani przeszli do II LO, gdzie postać Henryka Krauzego przypomniał historyk dr Jan Mironczuk.

A my postać Henryka Krauzego – zmarłego w 1991 roku - przypominamy piórem dra Jerzego Kijowskiego (biogram opublikowany z Zeszytach Naukowych Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego, nr 5/1991)

Henryk Krauze
Henryk Krauze urodził się w Ostrołęce 12 grudnia 1912 r. i całe swe niemal osiemdziesięcioletnie życie spędził w tym mieście. Tu spędził dzieciństwo, tu uczęszczał do szkoły i tu rozpoczął swą pierwszą pracę zawodową jako nauczyciel przysposobienia wojskowego w Państwowym Gimnazjum im. Króla Stanisława Leszczyńskiego. Kiedy zaś wybuchła II wojna światowa, młody podporucznik rezerwy Henryk Krauze na ochotnika zgłosił się do Batalionu Obrony Narodowej formowanego przede wszystkim z mieszkańców Ostrołęki i Kurpiowszczyzny. Jako dowódca plutonu zwiadu brał udział w walkach od pierwszego dnia wojny w rejonie Myszyńca. Po dostaniu się do niewoli znalazł się w obozach napierw w Lubece, potem w Woldenbergu. Właśnie tam, mimo bardzo ciężkich warunków życia, rozpoczął działalność plastyczną przesyłając swe prace Międzynarodowemu Czerwonemu Krzyżowi.
Po wojnie powrócił do Ostrołęki i po krótkim okresie pracy na kolei znów zaczął pracę w szkole. Początkowo pracował w Liceum Ogólnokształcącym, potem zaś w nowo utworzonym Państwowym Liceum Pedagogicznym i wreszcie w Technikum Budowlanym. Uczył wychowania fizycznego i plastycznego, a równocześnie studiował w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.
Henryk Krauze był człowiekiem niezwykle aktywnym. Poza niezwykle sumiennym i obowiązkowym wykonywaniem swej pracy zawodowej prowadził bardzo szeroką działalność społeczną. Był więc działaczem turystycznym, organizując wiele imprez, prowadził także kółka plastyczne i był radnym Miejskiej Rady Narodowej. Ale nade wszystko rysował, malował i projektował. Jest on między innymi autorem projektu pomnika szarży artylerii pod dowództwem ppłk. Józefa Bema, wzniesionego na miejscu bitwy ostrołęckiej w powstaniu listopadowym, medalu 600-lecia Ostrołęki, odznaki za zasługi dla województwa ostrołęckiego i pomnika Ostrołęckich Żydów.
Jego obrazy, ukazujące piękno dzisiejszej Ostrołęki i tej, jaką była przed laty, znane są dobrze nie tylko malarzom profesjonalistom, ale szerokiemu kręgowi mieszkańców Ostrołęki. Znajdują się one w wielu urzędach i instytucjach, szkołach i siedzibach towarzystw. Był m.in. autorem zbiorów rysunków pt. "Kapliczki kurpiowskie ze szkicownika Henryka Krauze", "Ostrołęka w rysunkach Henryka Krauze" i "Dawna Ostrołęka".
Po pożarze kościoła poklasztornego w Ostrołęce wykonał kopię obrazu przedstawiającego fundatora klasztoru i kościoła Tomasza Gocłowskiego.
Związany był z grupami twórczymi plastyków nauczycieli "Nałęczów-56" i "Mazowsze" działającymi przy Zarządzie Głównym Związku Nauczycielstwa Polskiego. Brał udział w wielu wystawach zarówno w kraju, jak i za granicą. Między innymi jego prace eksponowane były w Szwajcarii, na Węgrzech, w Czechosłowacji i w Stanach Zjednoczonych. Wysoka ocena dorobku twórczego Henryka Krauze znalazła swój wyraz w nadaniu mu statusu artysty-plastyka oraz wielu nagrodach i odznaczeniach. Mimo iż nie ubiegał się specjalnie o splendory i uznanie, to jednak doczekał się Orderu Polonia Restituta, medalu za wojnę obronną 1939 r., Srebrnego i Złotego Krzyża Zasługi, Odznaki Zasłużonego Działacza Kultury i Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej, Złotej Odznaki Związku Nauczycielstwa Polskiego, Złotej Odznaki Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, odznaki "Za zasługi dla województwa ostrołęckiego" i medalu 600-lecia Ostrołęki".

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie