Główne uroczystości odbyły się pod pomnikiem żołnierzy AK przy ul. Fieldorfa Nila. Uroczystościom towarzyszyło wojsko, obecne były poczty sztandarowe, samorządowcy, politycy, przedstawiciele różnych miejskich instytucji, harcerze, mieszkańcy miasta.
O godz. 17.00 zawyły syreny. Kibice klubu Narew Ostrołęka odpalili race stojąc na rondzie im. Romana Dmowskiego.
Po złożonym meldunku rozpoczęły się oficjalne obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Odśpiewano hymn państwowy.
Jako pierwszy głos zabrał mjr Franciszek Chrostowski, ps. „Mały”- żołnierz podziemia antykomunistycznego, łącznik mjr. Jana Tabortowskiego ps. „Bruzda”, więzień stalinowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej okręgu Ostrołęka. Przypomniał, co działo się 1 sierpnia 1944 roku, a także przestrzegał przez złudnym pojmowanie wolności w obecnych czasach.
Nie możemy dopuścić do znieważania do szargania naszej wiary i wartości, które wyznajemy i wierzymy, za które wiele pokoleń naszych rodaków przelewało krew i ginęło. Na szarganie świętości nie może być naszej zgody i nigdy nie będzie. Musimy przeciwstawić się złu i stawiać każdemu złu, które pod płaszczykiem pozoru wolności próbuje przenikać świat naszych wartości. Kochani, pamiętajmy, że wolności nie można tylko posiadać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć. Może być ona użyta dobrze i źle: na służbę dobra prawdziwego lub pozornego. Aby te ważne przesłanie i morał nie zostały nigdy zapomniane. Uczyńmy wszystko, aby przekazać je następnym pokoleniom. Niech słowa "Bóg, Honor, Ojczyzna" na zawsze zapiszą się w naszych szeregach i naszych sercach
- mówił major i zaprosił na obchody za rok.
Mjr Franciszek Chrostowski otrzymał podziękowanie za swoją działalność.
Okolicznościowe ryngrafy otrzymali:
- ks. Jarosław Kotowski, proboszcz parafii pw. Zbawiciela Świata w Ostrołęce
- Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Ostrołęka, chorągiew mazowiecka (odebrał komendant Łukasz Szczepankowski)
- Zarząd i członkowie Stowarzyszenia Sympatyków 5. Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce (odebrał Wojciech Żerański, porucznik kawalerii ochotniczej i prezesa stowarzyszenia)
Odczytano apel pamięci oraz wystrzelono salwę honorową, Na koniec delegacje złożyły wiązanki kwiatów, pod pomnikiem zapłonęły znicze.
Tak wyglądały obchody wybuchu Powstania Warszawskiego w 2023 roku:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?