Ostrołęka. Nowości w szpitalu: zabiegi, oddziały, sprzęt

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Paweł Natkowski - dyr. ostrołęckiego szpitala i Wojciech Krzyżanowski - zastępca dyrektora szpitala ds. opieki zdrowotnej (z lewej)
Paweł Natkowski - dyr. ostrołęckiego szpitala i Wojciech Krzyżanowski - zastępca dyrektora szpitala ds. opieki zdrowotnej (z lewej) Fot. Beata Modzelewska
15,9 mln złotych – taka jest wartość tegorocznych inwestycji szpitala (lwia część pochodziła z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, ostrołęcki szpital podlega temu samorządowi - red.). Wymienił je w czwartek, 19.12.2019, dyrektor szpitala Paweł Natkowski. Powiedział też o zamierzeniach na 2020 rok. Szykuje się sporo udogodnień dla pacjentów.

Wśród tegorocznych inwestycji, pod względem wartości i zakresu zdecydowanie wysuwa się na czoło Ośrodek Rehabilitacji Kardiologicznej. Kosztował niemal 10 mln złotych. Uroczyście otwarty został 2 grudnia 2019. Pisaliśmy o tym wydarzeniu:

Ostrołęka. Ośrodek Rehabilitacji Kardiologicznej w Ostrołęce otwarty, 2.12.2019

Ostrołęka. Ośrodek Rehabilitacji Kardiologicznej w Ostrołęce...

1,3 mln zł trafiło do oddziału ginekologiczno-położniczego. Podczas spotkania 19.12.2019 przedstawiony został system MONAKO - nowoczesna opieka nad nienarodzonym dzieckiem, dzięki zastosowaniu monitorowania kardiotokograficznego wspomaganego komputerem.

- To polski, bardzo dobrej klasy system, który opiera się o pewne informacje, jakie dostaje np. z aparatu KTG i może monitorować parametry i matki, i płodu. System jest bardzo rozbudowany pod względem analizy. W przyszłości ten system daje możliwość monitorowania matki i dziecka w domu - informował Witold Tomczak (ITAM-SYSTEM Zabrze).

- Na tę inwestycję czekaliśmy - powiedział dr Tomasz Szkółka, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego. Bo to nie tylko system MONAKO, również zakup wyposażenia sali endoskopowej.

- Jestem szczęśliwy, że z roku na rok możemy podnosić poziom bezpieczeństwa matki i dziecka. I cieszę się, że pacjentki to doceniają i wybierają nasz szpital - dodał dr Szkółka.

W ostrołęckim szpitalu rocznie odbieranych jest ponad 1300 porodów.

Ostrołęcka neonatologia jest oddziałem drugiego stopnia referencyjności. Co to oznacza?

Inne ważne inwestycje szpitala w 2019 roku:

  • oddział urologii - 1,7 mln zł
  • blok operacyjny - 147 tys. zł (w 2018 roku został kompleksowo zmodernizowany, za ok. 10 mln zł)
  • oddział otolaryngologii - 120 tys. zł
  • dekontaminacja - 250 tys. zł

Co nowego na oddziale urologii?

- Urologia to dziś leczenie metodami mało inwazyjnymi - mówił ordynator Zbigniew Jarząbek. - A leczenie endourologiczne wymaga nowoczesnego sprzętu.

Oddział otrzymał m.in. sprzęt pomocny w leczeniu kamicy nerkowej.

- Wykonujemy w Ostrołęce coraz bardziej skomplikowane zabiegi, choćby usunięcie nerki nazem z moczowodem. Chcielibyśmy żeby jak największa liczba operacji była wykonywana, stąd inwestycje - mówił dr Jarząbek.

Oddział otolaryngologiczny

- Zakup zestawu do wideoendoskopii to inwestycja może nieduża, ale ważna - podkreślił dyrektor Paweł Natkowski. - Dzięki temu urządzeniu będziemy mogli wykonywać więcej zabiegów związanych z problemami jamy ustnej, nosa. To przede wszystkim ważna inwestycja dla dzieci, młodzieży, które mają coraz więcej problemów otolaryngologicznych.

Dekontaminacja

- Szpital w Ostrołęce jest jedynym na Mazowszu, który posiada trzy tego typu urządzenia. Są to urządzenia, dzięki którym możemy przeprowadzić dekontaminację całego oddziału w ciągu 24 godzin - objaśniał dyrektor szpitala. - To inwestycja, która daje bezpieczeństwo pacjentom, ale też personelowi szpitala.

Dekontaminacja to proces, który polega na usunięciu i unieszkodliwieniu substancji potencjalnie toksycznych i niebezpiecznych dla zdrowia takich jak chemikalia, materiały radioaktywne oraz materiały zanieczyszczone biologicznie.

- Kiedy wnioskowaliśmy o pieniądze okazało się, że żaden z okolicznych szpitali nie posiada tego typu urządzeń - dodał dyrektor Natkowski. - Moim marzeniem jest, aby każdy oddział ostrołęckiego szpitala (a jest ich 18 - red.) miał własne urządzenie.

Na 2020 rok dyrekcja szpitala planuje inwestycje na 28,8 mln zł:

  • adaptacja pomieszczeń i zakup wyposażenia dla oddziału chirurgii naczyniowej - 14,6 mln zł
  • utworzenie ośrodka udarowego - 4,6 mln zł
  • zakup sprzętu dla oddziału urologicznego - 3,3 mln zł
  • zakup sprzętu dla oddziału wewnętrznego - 2,4 mln zł

Dyrektor Natkowski wspomniał też, że prowadzone są rozmowy w kierunku uruchomienia w ostrołęckim szpitalu pododdziału neurochirurgii.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie