Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka. Nawet dzieci konstruują roboty

Iza Ossowska
Konstruują roboty, które mogą nawet same pomalować jajko, realizują doświadczenia chemiczne i fizyczne, a przy tym świetnie się bawią.

Magdalena Techmańska-Czapska, nauczycielka języka angielskiego z Olszewa-Borek założyła Szkołę Robotyki i Programowania Konstruujemy, w której dzieci mogą rozwijać swoje zainteresowania nie tylko związane z techniką.

- Wszystko zaczęło się od zainteresowań mojego dziecka - wspomina pani Magda. - Mój wówczas czteroletni synek dużo konstruował, budował. W pewnym momencie pojawił się pomysł, by zaczął uczęszczać na jakieś zajęcia, związane z jego zainteresowaniami. Nawiązałam współpracę z firmą z Warszawy, która prowadziła u nas zajęcia z konstruowania robotów, programowania ich. To były nasze pierwsze kroki. Jednak cena tych zajęć była bardzo wysoka. Pomyślałam wtedy, że można byłoby samemu się podszkolić i kupić sprzęt.

To było dwa lata temu. Magdalena Techmańska-Czapska przeszkoliła się wtedy waz z mężem. Kupili potrzebne klocki. Stowarzyszenie „Razem Łatwiej” z Olszewa-Borek pozyskało fundusze na tego typu zajęcia. I ruszyły.

- Zaczynaliśmy sami. A teraz sukcesywnie rozszerzamy nasz zespół o młode, fajne i kreatywne osoby - zaznacza pani Magda. - Poszerzamy też ofertę dla dziewczynek i dla różnych grup wiekowych.

Zajęcia z konstruowania robotów mogą zaczynać już dzieci pięcio-, sześcioletnie. Czy takie zajęcia z robotyki, eksperymentów nie są zbyt skomplikowane dla małych dzieci?

- Robotyka i eksperymenty to słowa, które brzmią bardzo poważnie, jednak zajęcia mają taką formę, aby odnalazły się na nich nawet przedszkolaki - podkreśla Magdalena Techmańska-Czapska. - Do nauki wykorzystujemy zestawy klocków dostosowane do wieku i stopnia zaawansowania uczestników. Najmłodsi konstruktorzy korzystają z zestawów RoboKids. Dla dzieci starszych są klocki Lego WeDo. Dla dzieci od 10. roku życia przeznaczone są klocki Lego Mindstorms EV3 . To są roboty, które mogą nawet pomalować jajko. Można z nich stworzyć robota-węża, który wyczuwając ciepło, otwiera paszczę. Na tym etapie budowa robota trwa dłużej, ale za to wyniki pracy robią ogromne wrażenie.

Najbardziej zaawansowani konstruktorzy robotów mają już na swoim koncie pierwszy sukces.

- Zebraliśmy dzieci, które bardzo się interesują tą dziedziną i które w ubiegłym roku odważyły się zmierzyć ze studentami z politechniki - wspomina pani Magda. - Okazało się, że nasi robotycy byli najmłodsi podczas tych zawodów. Myślę, że udział w nich po tak krótkiej nauce możemy traktować jako sukces. Przeszliśmy do finału. Wystartowaliśmy w dziedzinie roboty sumo. Udało nam się po drodze pokonać kilkanaście drużyn z Polski. Dzieci wróciły z nowymi pomysłami. W przyszłym roku też startujemy.

Zobacz też: Dni Małych Naukowców - dziś dzieci zrobiły wiatraki

Zobacz też: II edycja Dni Małych Naukowców (zdjęcia)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki