MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka. Nauczyciele dostaną wynagrodzenia za październik. Co dalej?

Aleksandra Zdanowicz
Aleksandra Zdanowicz
Ostrołęka. Naglące problemy ostrołęckiej oświaty omawiano na zwołanej we wtorek 29 października 2019 nadzwyczajnej sesji rady miasta. Jaki związek ma w tym przypadku oświata ze stanem wykonania robót drogowych w mieście? Okazuje się, że całkiem duży.

We wtorek 29 października radni zebrali się w trybie nadzwyczajnym, aby omówić proponowane zmiany w tegorocznym budżecie miasta, związane z uzupełnieniem wydatków w publicznych placówkach oświatowych.
W budżecie miasta brakuje nie 14,5 a 18 mln złotych na wynagrodzenia dla nauczycieli

Te braki są dosyć znaczące. Udało się znaleźć środki, które mają być przeznaczone na wynagrodzenia dla nauczycieli za październik

– mówił Mariusz Plewko, zastępca skarbnika miasta.

Środki te pochodzą z ponadplanowych dochodów, które znalazły się w budżecie miasta. Chodzi o wpływy z kar pieniężnych od wykonawców robót budowlanych, ponadplanowe wykonanie dochodów m.in. z podatku od czynności cywilnoprawnych czy uwolnienie środków przewidzianych w budżecie miasta jako zabezpieczenie udzielonych kredytów. Jak tłumaczy Mariusz Plewko, z racji tego, że upłynął już termin ich płatności, a kredyty zostały wpłacone w terminie, można zabezpieczone w ten sposób 500 tys. złotych przeznaczyć na naglące potrzeby oświaty.

Co z wynagrodzeniami za listopad?

Cały czas pozostaje jednak nierozwiązana kwestia wynagrodzeń za listopad.

Musimy poszukać dodatkowych 7 mln złotych i będziemy to oczywiście czynić. Większą wiedzę w tym zakresie będziemy mieć wtedy, gdy poznamy już wykonanie za październik i to, jak kształtuje się realizacja wydatków miasta

– tłumaczy Mariusz Plewko.

Już wiadomo jednak, że wpływy jakie początkowo zakładano z udziału w podatku dochodowym nie będą jednak takie, jakich się spodziewano.

Tę mniejszą dynamikę realizacji tych dochodów już widać

– dodaje zastępca skarbnika. - Nawet jeśli weźmiemy sprawozdanie za trzy kwartały tego roku, to jest już widoczne, że chociażby na osobach fizycznych na plan 55 mln mieliśmy wykonanie 40 mln, a jakbyśmy przełożyli to proporcjonalnie do upływu czasu, to powinno być trochę więcej. Zakładamy jednak, że ta strata nie będzie ostatecznie tak duża.

Wpływy z kar pieniężnych ratunkiem dla budżetu?

Jak się okazuje, wpływów do budżetu z kar pieniężnych może być więcej. Prezydent Łukasz Kulik poruszył w trakcie sesji kwestię zamknięcia ulicy Ostrowskiej (odcinek jedni, na którym od dawna były prowadzone roboty drogowe został we wtorek 29 października całkowicie zamknięty).

Współpraca z wykonawcą jest trudna

– przyznał prezydent. - Wczoraj rozmawiałem z prezesem firmy wykonującej tę inwestycję i nic nie mówił na temat tego, że dziś ulica Ostrowska będzie wyłączona z ruchu. Została jednak wyłączona i to też pokazuje w jakiś sposób kierunek, w jakim my jako miasto będziemy w zakresie kar dążyć. Nie stać nas na to, żeby pozwalać na takie sytuacje – mówił Łukasz Kulik.

Co dalej z Ostrowską?

Wykonawca zobowiązał się, że do 30 listopada 2019 wykona ulicę Ostrowską do skrzyżowania z ul. Kaczyńską w takim zakresie, że zostaną położone dwie warstwy asfaltu bez warstwy ścieralnej, bez oznaczenia poziomego i pionowego, za to z oświetleniem i chodnikami. Jak dodaje prezydent miasta, jeśli wykonawca ten etap zamknie do 30 listopada, termin realizacji całego zadania zostanie mu warunkowo przedłużony do 22 lipca.

Liczymy na to, że te inwestycje zostaną zakończone. W jakim terminie – zobaczymy. Im późniejszy termin, tym większe kary. Każdy wykonawca, który podpisuje umowę z miastem jest tego świadomy

– mówił prezydent miasta Łukasz Kulik.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki