Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka. Narew, Omulew, Szkwa i Rozoga w powiecie ostrołęckim z niskim stanem wód. Czym to grozi?

Anna Wołosz
Anna Wołosz
Narew, Szkwa, Rozoga i Omulew robią się coraz płytsze.
Narew, Szkwa, Rozoga i Omulew robią się coraz płytsze. Aleksandra Zdanowicz
Narew, Szkwa, Rozoga i Omulew robią się coraz płytsze. Niepokoi to czytelników, zwłaszcza z gminy Olszewo-Borki. Czy grozi nam brak wody w studniach? Pytamy o to specjalistów z Wód Polskich.

Czytelnicy obserwują opadające wody Narwi i Omulwi i pytają: co to dla nas oznacza? Czy grozi nam susza w studniach?

Narew, Szkwa, Rozoga i Omulew robią się coraz płytsze

Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Wód Polskich. Odpowiada Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Aktualnie we wszystkich rzekach na terenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku mamy średnie i niskie stany wód w zależności od odcinka. Dziś (25 lipca, przyp. red.) wodowskaz w Nowogrodzie na Narwi wskazuje 38 cm, w Ostrołęce zaś 52 cm (jest to strefa stanów niskich). Na rzekach Rozoga, Omulew i Szkwa woda utrzymuje się także w stanach niskich, a wodowskazy pokazują odpowiednio: 142 cm, 56 cm i 365 cm.

Trzeba dodać, że 26 lipca Narew opadła o 1 cm. Tendencja ma się utrzymać.

Co jest przyczyną niskiego stanu wód?

- Zeszłoroczna susza i brak śniegu, a więc brak dużej ilości wody z roztopów w tym roku. Dochodzi do tego osuszanie na wielką skalę podmokłych terenów na potrzeby rolnictwa. I oczywiście obecna aura: wysokie temperatury i brak opadów deszczu - wymienia Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.
Dodaje:
- Mamy niekorzystną kontynuację ubiegłorocznej suszy. Jeśli w najbliższym czasie nie spadnie deszcz może to grozić suszą nie tylko atmosferyczną, ale również hydrologiczną i rolniczą. To poważne konsekwencje dla ludzi, gospodarki i przyrody, gdyż przy niskich stanach wody w rzekach występuje deficyt tlenu, pojawia się przyducha ryb. Susza rolnicza to niższe plony w rolnictwie. W turystyce susza także niesie ze sobą poważne skutki, gdyż szlaki żeglugowe muszą być zamknięte.

Co robi w tej sprawie rząd?

Obecnie pracujemy nad dwoma ważnymi projektami: Wody Polskie opracowują plan przeciwdziałania skutkom suszy („Stop suszy”) oraz Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wspólnie z Wodami Polskimi - Program Rozwoju Retencji - mówi Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki