Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka. Muzeum Kultury Kurpiowskiej wzbogaciło się o wyjątkowy zbiór wycinanek. 19.07.2022. Zdjęcia

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Muzeum Kultury Kurpiowskiej
Kim był Karol Tchorek? Dlaczego część jego zbiorów trafiła do Ostrołęki?

O pozyskaniu bardzo ciekawej kolekcji kurpiowskich wycinanek (i nie tylko) poinformowało właśnie Muzeum Kultury Kurpiowskiej.

- 15 lipca odwiedziliśmy miejsce wyjątkowe - Pracownię Karola Tchorka przy ulicy Smolnej 36 w Warszawie. Powód też był niezwykły. Właśnie tam przez dziesięciolecia przechowywana była kolekcja wycinanek kurpiowskich. 15 lipca, decyzją Stołecznego Konserwatora Zabytków w Warszawie – Michała Krasuckiego, ten cenny zbiór trafił do MKK jako depozyt. Dziękujemy uprzejmie. Dziękujemy również Agnieszce Kasprzak-Danis oraz Robertowi Dulowi za pracę nad przygotowaniem przekazu – czytamy na profilu facebookowym ostrołęckiego muzeum.

I dalej:

Liczba wycinanek jest imponująca - 322 obiekty. Pozyskaliśmy również walizkę, w której wycinanki były przechowywane, nożyce do strzyżenia owiec oraz egzemplarz książki „Kurpie” z 1924 roku, autorstwa Adama Chętnika. W zbiorze przeważają leluje myszynieckie, ale zdarzają się również wycinanki z Puszczy Białej. Wszystkie pochodzą ze znakomitej kolekcji Karola Tchorka (1904–1985), który zbierał je z pieczołowitością.

Karol Tchorek jest autorem wielu rzeźb i tablic, m.in. głowy „Kurpianki”., pomnika Żołnierzy i Partyzantów, tzw. ostrowskiej „Nike”, „Warszawskiej Jesieni” czy tablic upamiętniających miejsca walk i męczeństwa, które co krok napotykamy w Warszawie. Prowadził również Salon Sztuki „Nike”, miejsce o wielowymiarowym charakterze, w którym podczas drugiej wojny światowej mogli wystawiać polscy artyści, między innymi Romuald Zerych – współautor projektu ostrołęckiego mauzoleum. Interesowała Karola Tchorka również sztuka ludowa, a Kurpie w szczególności. Na początku lat 30. XX wieku artysta przebywał w naszym regionie i studiował jego sztukę w ramach stypendium, które otrzymał z Funduszu Kultury Narodowej. Wycinanki z jego kolekcji, które ocalały po drugiej wojnie światowej, zadecydowały o charakterze pierwszej wystawy w reaktywowanym w 1945 roku Salonie Sztuki „Nike”.

Przed przekazaniem w depozyt wycinanki zostały już wstępnie opracowane i oczyszczone. To wielka dla nas pomoc. Przed nami inne muzealne prace, ale jak tylko uporamy się z nimi na pewno udostępnimy Państwu ten papierowy skarb oraz zaprezentujemy Karola Tchorka – artystę rzeźbiarza pochodzącego z Serocka, konesera sztuki, marszanda, kolekcjonera, osobę wspierającą artystów, niezwykłą postać świata sztuki

– informuje ostrołęckie muzeum.

Zobacz inne materiały z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki