Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka. Muzealna Środa o pierwszych ostrołęckich kolekcjonerach i ich zbiorach

Anna Wołosz
Anna Wołosz
Początki muzealnictwa w Ostrołęce przedstawiała Jolanta Żubrowska
Początki muzealnictwa w Ostrołęce przedstawiała Jolanta Żubrowska Anna Wołosz
Jakie były początki muzealnictwa w Ostrołęce? Ile osób zapisało się do Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego? O pierwszych ostrołęckich kolekcjonerach osobliwości, ich prywatnych kolekcjach oraz o wycieczkach na Kurpie 8.05.2019 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce opowiadała Jolanta Żubrowska.

W początkach XIX wieku warszawiacy wybierali się na Kurpie jak do egzotycznej krainy. Wycieczki były witane przez Kurpi w odświętnych strojach. Pionierzy tych wypraw chodzi po puszczy na piechotę lub jechali wozami. Nocowali u gospodarzy. Takie były początki turystyki w okolicach Ostrołęki.

Początki muzealnictwa w Ostrołęce

O samym mieście opinie były raczej niegatywne. "Dzisiejsza Ostrołęka nie przedstawia ani dla historyka, ani dla etnografa zbyt wielkiej wartości: pamiątek historycznych nie ma prawie żadnych (...) Kościoły również nie są ani zbyt piękne, ani zbyt ciekawe" - tak w 1911 roku scharakteryzował miasto etnograf Kazimierz Moszyński w czasopiśmie "Ziemia. Tygodnik Krajoznawczy Ilustrowany". Jednak i tutaj zebrała się grupa ludzi, która chciała promować walory turystyczne regionu oraz zachować różne przedmioty, które miały wartość muzealną. Takimi przedmiotami były np. narzędzia rolnicze, wyparte przez te bardziej nowoczesne. Zbierał je Adam Chętnik.
Ciekawostką jest fakt, że ostrołęcki oddział PTK od pierwszej chwili od powstania miał kustosza. To znaczy, że posiadał zbiory muzealne.

Prywatne kolekcje

Zbiory bywały też w prywatnych rękach. Ród Glinków trzymał w Susku Starym jedną z największych w regionie bibliotek, 8 tys. woluminów. Maria Scheur, która pełniła funkcję prezesa ostrołęckiego oddziału PTK miała dom pełen starych przedmiotów, mebli, obrazów etc., ale mających po prostu charakter wyposażenia (raczej nie gromadzono tam zbiorów o charakterze muzealnym).

Dwie najważniejsze kolekcje, to tzw. "Muzeum Puszczańskie" utworzone przy ostrołęckim oddziale PTK, które miało swą siedzibę w domu Franciszka Malinowskiego (pierwszego prezesa ostrołęckiego oddziału) przy ul. Szkolnej oraz kolekcja inż. A. F. Zaporina, która znajdowała się w jego prywatnym domu, nieznanej lokalizacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki