Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka. Mistrzostwa Polski Cheerleaders 2019. Blisko 500 zawodników z niemal całego kraju

Aleksandra Zdanowicz
Aleksandra Zdanowicz
Ostrołęka. Mistrzostwa Polski Cheerleaders
Ostrołęka. Mistrzostwa Polski Cheerleaders Aleksandra Zdanowicz
Ostrołęka. Mistrzostwa Polski Cheerleaders w hali im. A. Gołasia z udziałem blisko 500 cheerleaderek i cheerleaderów z niemal całego kraju. Impreza potrwa do wieczora.

Pół tysiąca zawodników i zawodniczek z całej Polski walczy o tytuły Mistrzów Polski w Cheerleadingu Sportowym. Mierzą się aż w 16 kategoriach. Impreza trwa w hali sportowej im. A. Gołasia w Ostrołęce. Wstęp wolny.

Są drużyny z Ostrołęki i okolic, ale też m.in. z Legionowa, Gdyni i Tarnowa. Zaprezentowały się oczywiście gospodynie - cheerleaderki z Klubu Pasja oraz dziewczęta z Magic Dance z Czerwina, które trenują pod okiem Żanety Cwaliny-Śliwowskiej.

Ogólnopolska impreza sportowa

Po raz pierwszy w Ostrołęce jest organizowana impreza rangi Mistrzostw Polski w Cheerleadingu Sportowym. W tej imprezie prezentują się zawodnicy z całego kraju, jest ich około 500. Sama reprezentacja ostrołęckich cheerleaderek "Pasja" to około 150 tancerek. Dziś [5.05.2019] zostały rozegrane konkurencje akrobatyczne, taneczne, stantowe. Wczoraj odbywały się treningi otwarte, gdzie ostrołęcka publiczność mogła zobaczyć, jak wygląda praca z zespołem, jak zespół pracuje podczas treningu, jak odbywa się sam proces trenowania zespołu - mówi Żaneta Cwalina-Śliwowska, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Poprzez Taniec "Progres" i główny organizator Mistrzostw Polski w Cheerleadingu Sportowym Ostrołęka 2019.

Cheerleading. Coraz bardziej popularny sport w Polsce

Mistrzostwa w Ostrołęce są drugimi mistrzostwami Polski rozgrywanymi w formule sportowej. Wcześniej mistrzostwa Polski w cheerleadingu również były rozgrywane, aczkolwiek nie były one sportem. Od dwóch lat rozgrywamy mistrzostwa w formule sportowej, gdzie współorganizatorem jest Polski Związek Cheerleadingu Sportowego - dodaje Żaneta Cwalina-Śliwowska. - Sama praca z zespołami polega na potrójnym treningu: akrobatycznym, tanecznym, sportowym. Jeżeli we wszystkich tych trzech aspektach tancerki osiągną wysoki poziom, wtedy możemy mówić, że ten poziom w konkurencji cheerleaders jest wysoki.

Milowy krok w rozwoju dyscypliny

Od ponad roku jesteśmy już normalną organizacją sportową, zarejestrowaną w Ministerstwie Sportu i Turystyki. To milowy krok w rozwoju tej dyscypliny w Polsce

- mówi Piotr Patłaszyński, prezes Polskiego Związku Sportowego Cheerleadingu. - W 2014 roku zostałem zaproszony do Orlando na meeting International Cheer Union w momencie, gdy Polskę jako kraj wyrzucano z tej organizacji. Różne siły pokierowały wtedy tak, że Polacy byli bardziej zainteresowani przynależnością do innych organizacji światowych niż do głównej. Mnie, można powiedzieć, zlecono odbudowanie tego w Polsce i stworzenie silnej organizacji, takiej, która będzie mogła być organizacją sportową. Dobraliśmy ludzi, tu w kraju, i w ciągu czterech lat doprowadziliśmy do tego, że mamy stabilny, silny związek. Pierwsze mistrzostwa Polski, które były rozgrywane, trwały półtorej godziny, dziś jest to 12 godzin. I co najważnejsze: wszyscy sportowcy dziś występujący posiadają licencję Polskiego Związku Sportowego Cheerleadingu.

- W Stanach Zjednoczonych to jest dyscyplina narodowa, a drużyny cheerleaders na całym świecie dopingują pięknymi choreografiami swoje zespoły. Oprócz tego rozgrywane są mistrzostwa świata, wyłaniające tych najlepszych, więc oprócz tej rywalizacji pokazowej na stadionach mamy również tę, którą oceniają profesjonalni sędziowie - dodaje.

Cheerleading w Polsce potrzebuje jeszcze czasu

- Potrzebujemy jeszcze czasu, ale cały czas uczymy się. Nie zajmujemy już ostatnich miejsc, jesteśmy już w środku rankingów. Myślę, że dwa, trzy lata i zaczniemy być w finałach imprez głównych. Natomiast mamy już swoje małe sukcesy, ponieważ nasze duety wygrywały już międzynarodowe rywalizacje w Chinach czy Korei. Mamy bardzo dobrych wykładowców. Posiłkujemy się też szkoleniowcami z zagranicy. To się musi rozwijać - mówi Piotr Patłaszyński.

Podczas mistrzostw Polski w Ostrołęce została wyłoniona kadra narodowa na mistrzostwa Europy do Sankt Petersburga na ten rok oraz, po raz pierwszy, z wyprzedzeniem rocznym, kadra na mistrzostwa świata do Orlando na rok 2020.

Kolejne zdjęcia z Mistrzostw Polski w Cheerleadingu znajdziecie tu:

Ostrołęka. Mistrzostwa Polski Cheerleaders 2019. Medalowe wy...

W 2018 roku ostrołęcki klub Pasja obchodził pięciolecie.

Piąte urodziny zespołu Cheerleaderki Pasja - 180 tancerek na...

W 2017 roku w Pasji tańczyło 100 dziewczynek, w 2019 roku ponad 150. CZYTAJ TU: Poznajcie klub Pasja. Rok później było ich dwa razy tyle!

2018 był wyśmienitym rokiem dla ostrołęckich cheerleaderek z Klubu Pasja (niżej nasze relacje z niektórych zawodów). Zwieńczeniem był świetny występ w międzynarodowych zawodach World Cup w Zagrzebiu: SUKCES OSTROŁĘCZANEK

Zobacz inne materiały o ostrołęckich cheerleaderkach z Klubu Pasja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki