Debata uczniowska z udziałem zaproszonych ekspertów była częścią miejskich obchodów rocznicy 15-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej, które przygotowano w ZS nr 5.
- Uroczystość miała mieć miejsce jeszcze w kwietniu, natomiast trudna sytuacja w oświacie i w naszej szkole spowodowała, że tę uroczystość przesunęliśmy. I to przesunięcie niestety uniemożliwiło obecność na tej uroczystości przedstawicieli Komisji Europejskiej, którzy z racji swoich obowiązków musieli pozostać w Warszawie albo Brukseli - poinformowała Aldona Skała, nauczyciel historii w III LO w Ostrołęce. - Pytania debaty przygotowała sama młodzież, ze względu na ograniczony czas nie wszystkie jednak udało się zadać. Dlatego planujemy zorganizować podobne spotkanie we wrześniu.
Nowe możliwości i różne spojrzenia
- Inaczej na członkostwo w Unii Europejskiej parzy młodzież, inaczej patrzą na nią starsze grupy wiekowe, które żyły przed powstaniem Unii Europejskiej - zaznacza Marta Witkowska z Uniwersytetu Warszawskiego.
- Starsze pokolenie, które nie doświadczyło zbyt wielu swobód, bardzo je ceni. Dla niego członkostwo w UE wiąże się przede wszystkim z suwerennością i demokracją, wejściem w nowe rozwiązania systemowe, rynek kapitalistyczny i większą dostępność usług i towarów. Gdy jednak rozmawiam z przedstawicielami młodszego pokolenia, widzę, że oni zupełnie inaczej postrzegają ten sam świat. Dla nich to już oczywistość.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?