Ostrołęka. Miejskie obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Aleksandra Zdanowicz
Aleksandra Zdanowicz
Udostępnij:
Ostrołęka. O godz. 8.00 przed Pomnikiem Pamięci Pomordowanych w latach 1939-1945 Ofiar Terroru Hitlerowskiego rozpoczęły się miejskie obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

W ceremonii poświęconej wspomnieniu masowych ofiar wśród ludności cywilnej oraz bohaterskich mieszkańców regionu poległych w starciu z okupantami wzięli udział ostrołęccy parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu z prezydentem Ostrołęki Łukaszem Kulikiem i wiceprezydent Anną Gocłowską na czele, instytucji, służb mundurowych, organizacji, stowarzyszeń. Modlitwę poprowadził proboszcz parafii pw. Zbawiciela Świata Jan Świerad.

Msza święta w intencji poległych w walce za Ojczyznę odbędzie się 1 września o godz. 17.30 w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu w Ostrołęce.

II wojna światowa była największym i najkrwawszym konfliktem zbrojnym w historii. Za jej początek uznaje się zbrojną agresję III Rzeszy na Polskę, które rozpoczęło się bombardowaniem Wielunia i ostrzałem Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte przez pancernik „Schleswig-Holstein” we wczesnych godzinach porannych 1 września 1939 r. Wkrótce nastąpił atak drugiego sąsiada, 17 września Związek Radziecki wkroczył na ziemie polskie bez wypowiedzenia wojny. Dwa totalitarne mocarstwa podzieliły się terytorium Rzeczypospolitej, co było realizacją tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow podpisanego zaledwie paręnaście dni przed rozpoczęciem agresji.

W odpowiedzi na wkroczenie niemieckich wojsk do Polski już 3 września wojnę III Rzeszy wypowiedziały Wielka Brytania i Francja, jednak realne działania wojenne na froncie zachodnim rozpoczęto dopiero w maju 1940 r. Wkrótce wojna rozciągnęła się niemal na całą Europę i północną Afrykę. Dynamikę konfliktu zwiększyła walka dotychczasowych sojuszników, atak Niemców na Związek Radziecki rozpoczął się 22 czerwca 1941 r. W grudniu 1941 r. po japońskim ataku na amerykańską bazę Pearl Harbor wojna dotarła również do Azji i Oceanii. Działania wojenne w Europie zakończyły się 8 maja 1945 r., formalnie II wojna światowa skończyła się wraz z kapitulacją Cesarstwa Japonii 2 września 1945 r. Skutkowała mierzoną w milionach liczbą ofiar wśród żołnierzy, partyzantów, a przede wszystkim wśród ludności cywilnej. W jej wyniku nastąpiły gruntowne zmiany polityczne w Europie i na całym świecie, a Polska niemal na 50 lat znalazła się w sowieckiej strefie wpływów.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie