MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka ma już budżet

wodor
13 radnych za, 5 przeciw, 5 się wstrzymało - to wystarczyło, by propozycja budżetu Ostrołęki złożona przez prezydenta została przyjęta wraz ze wszystkimi poprawkami zgłoszonymi podczas XXXI, a zarazem ostatniej w roku, sesji Rady Miejskiej Ostrołęki 29 grudnia.

Na co zostaną wydane pieniądze z obligacji

Spłata wcześniejszych zobowiązań z tytułu emisji poprzednich obligacji - 13.900.000 zł
budowa obwodnicy - 3.481.000 zł
przebudowa drogi krajowej 61 - 1.500.000 zł
budowa ulicy Kaczyńskiej - 130.500 zł
budowa ul. Bojowników - 297.800 zł
budowa ul. Ogródkowej - 300.700 zł
monitoring wizyjny w mieście - 675.000 zł
boisko sportowe przy SP nr 10 - 615.000 zł
budynek socjalny - 1.000.000 zł

Zanim doszło do głosowania nad przychodami i wydatkami z miejskiej kasy, radni podjęli kilka uchwał. Potwierdzili między innymi chęć zawarcia porozumienia z gminami leżącymi wzdłuż rzek Pisy i Narwi w celu zorganizowania szlaku turystyki kajakowej, zgodzili się na dotacje dla MOSiR-u (1 mln zł) i Zakładu Komunikacji Miejskiej (2.669.650 zł) w kwocie zaproponowanej przez władze miasta oraz przyjęli nowe stawki opłat targowych (obniżające m.in. opłatę za wjazd na giełdę samochodową przy ul. Targowej do 10 zł - ale nakładające dodatkowe obciążenia na korzystających z prywatnej giełdy przy ul. Zawadzkiego - 5 zł opłaty targowej).
Rewitalizacja. Trochę zamieszania wynikło przy określaniu obszaru podległego procesowi rewitalizacji - grupa radnych chciała do Starego Miasta i Fortów Bema dopisać rejon Wojciechowic. W formie wniosku zgłoszono to do prezydenta i sprawa rewitalizacji Wojciechowic ma zostać rozpatrzona w przyszłości. Radni postanowili też utworzyć Międzypowiatowy Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o., do którego Ostrołęka wniesie początkowo wkład pieniężny w wysokości 55 tysięcy złotych (w przyszłym roku 150 tysięcy zł).

Obligacje i plan.

Miasto wyemituje w ciągu dwóch najbliższych lat obligacje o wartości 21.900.000 złotych (I transza 15 mln w roku 2005, II - 6,9 mln w rok później). 16 głosami przy 6 wstrzymujących przyjęto też ,,Wieloletni plan inwestycyjny dla miasta Ostrołęki na lata 2005-2009". Zawiera on łącznie 166 przedsięwzięć, na które trzeba będzie wydać blisko 400 milionów złotych. Aż 340 milionów złotych ma pochodzić ze źródeł zewnętrznych.

Bez porozumienia dla policji.

Radni nie podjęli uchwały o przystąpieniu do programu wspierania policji, gdyż prezydent wycofał projekt uchwały. Zagwarantowane na ten cel 100 tysięcy złotych ma pozostać wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem w przyszłości. Krok ten nie spodobał się opozycji, zwłaszcza radnym Kani i Popielarzowi, którzy skrytykowali prezydenta za brak przedsiębiorczości i umiejętności wykorzystania faktu, że do jednej złotówki wyłożonej przez miasto państwo dokłada trzy złote. A stan bezpieczeństwa w Ostrołęce i liczba przestępstw w mieście szczególnie predestynuje władze do większego udziału finansowego w programie.

Łódź nie ponton.

Wiceprezydent Stanisław Rybski poinformował radnych, że zrezygnowano z zakupu pontonu dla celów przeciwpowodziowych, w zamian miasto kupi łódź motorową o napędzie strumieniowym, co pozwoli na jej wykorzystywanie przy niskich stanach wody. Będzie ona użyczona społecznej straży rybackiej dla patrolowania Narwi.

Budżet.

Radna Agnieszka Tańska zwróciła uwagę, że od lat maleją w budżecie nakłady na ochronę zdrowia (80,47 proc. w stosunku do roku 2004) oraz na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego (70,59 proc. w porównaniu do roku 2004). Stwierdziła, że oczekiwała więcej po lewicowym zarządzie i wspierającej go części rady w tym względzie. Oburzenie radnego Kani wzbudziło przeznaczenie w budżecie blisko 2.200.000 zł na potrzeby Zakładu Obsługi Oświaty i Aktywnego Zwalczania Bezrobocia, co stanowi jego zdaniem dalsze zaprzeczenie idei rozwoju przedsiębiorczości w mieście i jest niepotrzebnym trwonieniem pieniędzy, które mogłyby być wykorzystane w inny sposób. Powołując się na te argumenty radni PO i PiS zapowiedzieli głosowanie przeciwko budżetowi. Przy wstrzymującej się kolejnej grupie 5 radnych wystarczyło 12 głosów proprezydenckiej koalicji wzmocnionej głosem niezależnym Rafała Dymerskiego by uchwalić budżet miasta na 2005 rok.
Dochody miasta ogółem wyniosą 132.138.262 zł (stanowią 101,37 proc względem przewidywanego wykonania w roku 2004), a wydatki ogółem: 138.669.785 zł (stanowią 105,42 proc. w porównaniu do roku 2004).

Szczegółowe omówienie budżetu zamieścimy za tydzień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki