Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka. Kuria wydała oświadczenie w sprawie dworca PKS i Polonusa

Redakcja
Diecezja łomżyńska zabrała głos w sprawie końca współpracy z Polonusem, który dzierżawi od ostrołęckiej parafii teren dworca PKS.

Przypomnijmy, że dzierżawcą dworca PKS w Ostrołęce - po tym, jak zlikwidowano spółkę PKS Ostrołęka - została firma Polonus. Umowę w tej sprawie podpisała z parafią Św. Antoniego (klasztor), która jest właścicielem terenu dworca. Wszyscy w związku z tym faktem wiele sobie obiecywali, ponieważ dawało to szanse na to, że dworzec nie będzie stał pusty, a pasażerowie nie zostaną pozbawieni części kursów, których akurat nie realizują mniejsi, prywatni przewoźnicy.

Krótka przygoda z Ostrołęką

Polonus długo na dworcu jednak miejsca nie zagrzał. Zarządzać budynkiem i terenem zaczął z dniem 1 lipca, a skończy już 1 września. Przewoźnik poinformował w swoim oświadczeniu: pomimo szczerych chęci i podjętych działań, z przykrością informujemy, iż z uwagi na brak porozumienia z właścicielem terenu musieliśmy odstąpić od realizacji naszych planów. Pisaliśmy o tym tutaj:

Polonus wychodzi z Ostrołęki. Dworzec PKS będzie pusty

.

Według nieoficjalnych informacji rozbieżności pomiędzy przewoźnikiem a parafią dotyczyły przede wszystkim wysokości opłaty za dzierżawę.

Co było przyczyną wypowiedzenia umowy?

W odpowiedzi na oświadczenie Polonusa i doniesienia medialne swoje oświadczenie wydała też diecezja łomżyńska. Poniżej jego treść:

W nawiązaniu do informacji podawanych w ostatnich dniach przez media na temat sytuacji budynku dworca autobusowego i terenu dworcowego w Ostrołęce, Kuria Diecezjalna informuje, że ze zdziwieniem przyjmuje ich treść, szczególnie w odniesieniu do podawanych przyczyn rezygnacji z zarządzania obiektem przez przedsiębiorstwo Polonus.
W piśmie skierowanym do parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce przez firmę Polonus z dnia 25 VII 2018 r., będącym wypowiedzeniem umowy dzierżawy, znajduje się stwierdzenie: „Podkreślamy, iż przyczyną wypowiedzenia jest w szczególności, ale nie wyłącznie, zły stan techniczny dworca autobusowego, zarówno budynku jak i placu manewrowego”.
Ta przyczyna wypowiedzenia umowy przez przedsiębiorstwo Polonus jest w wyraźnej sprzeczności z treścią umowy dzierżawy, podpisanej między firmą a parafią miesiąc wcześniej (26 VI 2018 r.), w której jest zaznaczone (§ 2 nr 3): „Dzierżawca oświadcza, że znany mu jest stan techniczny Przedmiotu Dzierżawy, akceptuje go i nie wnosi i nie będzie wnosić z tego tytułu żadnych roszczeń w stosunku do Wydzierżawiającego”.
Pragniemy zaznaczyć także, że firma Polonus otrzymała też odpowiedź ze strony parafii św. Antoniego na wypowiedzenie umowy, w której zostało m.in. zaznaczone, że parafia nie podziela oceny stanu technicznego budynku dworcowego, określonego przez Polonus jako „zagrażający bezpieczeństwu pasażerów i jego personelu”. Takie stanowisko wynika z konkretnych realiów: „Poprzedni dzierżawca eksploatował dworzec do końca czerwca br. więc obiekt ten nie mógł być w tak złym stanie”.
Sprawa korzystania z terenu dworcowego i budynku dworcowego dla potrzeb transportu pasażerów jest wciąż otwarta i prowadzone są w tej chwili rozmowy w tym temacie. Pragniemy jednak także stwierdzić, że sprawa bezpośredniej organizacji transportu publicznego nie należy do zadań Kościoła.
Ks. Jan Krupka, rzecznik Kurii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki