Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka. Kto (i dlaczego) dostaje pieniądze z pomocy społecznej?

Redakcja
Statystycznie z pomocy społecznej w Ostrołęce najczęściej korzysta kobieta do 59. roku życia, która nie potrafii sobie poradzić z ubóstwem.

To oczywiście duże uproszczenie, o które pokusiliśmy się po lekturze raportu „Ocena zasobów pomocy społecznej na rok 2017 dla gminy miasto Ostrołęka” przygotowanego przez Piotra Majka i Mariusza Tworkowskiego z Miejskiej Ośrodka Pomocy Rodzinie w Ostrołęce. Dowiedzieć się można z niego wielu interesujących rzeczy.

Jedną z ciekawszych - i zarazem chyba najważniejszą - ze statystyk jest ta mówiąca o osobach i rodzinach korzystających z pomocy społecznej w Ostrołęce. Z roku na rok jest ich coraz mniej. Jeszcze w 2015 było ich 3284, a w 2017 - 2917. Autorzy raportu przewidują w tym roku kolejny, choć tym razem naprawdę niewielki, spadek… Jeszcze większą różnicę widzimy, gdy zerkniemy na liczbę osób i rodzin, którym przyznano świadczenia (zarówno pieniężne, jak i niepieniężne): w 2015 było ich 3170, a w 2017 - 2775. Tu dodajmy, że świadczenia w ubiegłym roku trafiły do 1557 kobiet i 1218 mężczyzn.

Oczywiście w przypadku obu płci najczęściej pomocy potrzebują osoby w tzw. wieku produkcyjnym (18-59 lat dla kobiet, 18-64 lata dla mężczyzn), w następnej kolejności osoby do 17. roku życia. Co jednak ciekawe, w ostatnich latach te grupy wiekowe coraz rzadziej zaglądają do MOPR - coraz częściej, choć nadal w porównaniu z dominującymi grupami jest ich garstka, pomocy potrzebują seniorzy.

Z jakich powodów najczęściej udzielano pomocy? Główny powód to ubóstwo (liczba rodzin dotkniętych problemem - 1340), a potem bezrobocie (1110) oraz długotrwała lub ciężka choroba (1045). Najbardziej niepokoić może kategoria „przemoc w rodzinie”: w 2015 roku z jej przyczyny MOPR pomógł 164 osobom, w ubiegłym - 412. I wiele wskazuje na to, że niechlubna tendencja wzrostowa się utrzyma.

Zasiłek stały otrzymało rok temu 149 ostrołęczan (kwota ponad 790 tys. zł), okresowy - 1110 (ponad 2,6 mln zł, najwięcej z powodu bezrobocia), celowy - 1606 (ponad 2 mln zł).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki