Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka. Koronawirus - procedury postępowania

Redakcja TO
Fot. Adam Jankowski/polska press
Ostrołęka. Jak co roku w okresie od stycznia do marca zwiększa się liczba zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne. Objawów zachorowania nie można lekceważyć. Szczególnie, że w ostatnim czasie, pojawił się nowy, niebezpieczny w skutkach typ wirusa - koronawirus. Zaraziło się nim już kilka tysięcy osób na całym świecie. Epidemia rozpoczęła się w Chinach, jednak pacjentów zarażonych koronawirusem przybywa także w innych rejonach świata, w tym w Europie.

Obawy przed groźnym koronawirusem dotarły także do Ostrołęki. Pojawiły się nawet plotki, jakoby w naszym mieście zdarzył się przypadek osoby podejrzanej o zarażenie koronawirusem.

Ostrołęcki szpital nie potwierdza takiego przypadku.

- Nie mamy żadnego przypadku zarażenia wirusem, ani podejrzenia takiego zarażenia - powiedział nam Wojciech Krzyżanowski - zastępca dyrektora szpitala ds. medycznych.

Z oficjalnych informacji Ministerstwa Zdrowia wynika, że w Polsce nie odnotowano dotychczas żadnego przypadku koronawirusa.

Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny nie zalecają podróżowania do rejonów Azji Południowo-Wschodniej. Koronawirusem najprawdopodobniej można zarazić się drogą kropelkową od ludzi i zwierząt. Osoby powracające z tych rejonów, jeśli nie mają objawów takich jak: gorączka, kaszel, kichanie, duszności, powinny być spokojne. Cały czas jednak powinny siebie obserwować, bo okres wykluwania wirusa trwa do 14 dni, a najczęściej jest to 5 - 6 dni.

W przypadku zauważenia jakichkolwiek pierwszych symptomów zarażenia, należy bezwzględnie udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

Jak zmniejszyć ryzyko zarażenia wirusem grypy i infekcjami grypopodobnymi, w tym również koronawirusem?

  • unikać bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy chorób układu oddechowego, takie jak kaszel i kichanie;
  • przestrzegać samemu i uczyć innych tzw. „etykiety kaszlu” czyli zasłaniania w trakcie kaszlu czy kichania nosa i ust, najlepiej chusteczką jednorazową lub przedramieniem;
  • często myć ręce wodą z mydłem przez co najmniej 20 sekund;
  • używać do dodatkowej higieny rąk żel antybakteryjny lub chusteczki jednorazowe z dodatkiem alkoholu;
  • unikać dotykania oczu, nosa lub ust rękami;
  • unikać dzielenia się jedzeniem, piciem i naczyniami;
  • zostać w domu, gdy jest się chorym, np. gdy występują objawy podobne do przeziębienia,
  • regularnie czyścić i dezynfekować używane przedmioty i powierzchnie;
  • przed podróżą w tereny występowania zakażeń wirusem 2019-nCoV sprawdzić informacje na stronie WHO lub skonsultować się z lekarzem medycyny podróży w ostrołęckim szpitalu.

Jak donosi Główny Inspektor Sanitarny, osoby zamawiające przedmioty z popularnych chińskich serwisów internetowych nie powinny obawiać się zarażenia.

ZALECENIA:

Często myj ręce
Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego?
Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania
Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego?
Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.

Zachowaj bezpieczną odległość
Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
Dlaczego?
Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
Dlaczego?
Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.

Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej
Dlaczego?
Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).

Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin, pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.

Chroń siebie i innych przed zachorowaniem
Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek.
Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2.
Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego. Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania (patrz wyżej) oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości).

Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2.

Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ocenia, iż ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 dla obywateli UE/EOG i Wielkiej Brytanii przebywających w Europie jest obecnie niskie.
Zachęcamy do zapoznania się informacjami zamieszczanymi na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego pod adresem www.gis.gov.pl, m.in. "Komunikat dla podróżujących", "Zasady postępowania epidemiologicznego i medycznego w związku z ryzykiem zawleczenia na obszar Polski nowego koronawirusa (SARS-CoV-2)" oraz "Zasady postępowania w PODRÓŻY LOTNICZEJ oraz w portach lotniczych w związku z ryzykiem zawleczenia na obszar Polski nowego koronawirusa (SARS-CoV-2)". Zachęcamy również do odwiedzania strony Głównego Inspektoratu Sanitarnego na Facebooku, gdzie zamieszczane są najnowsze informacje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki