Ostrołęka. Kolorowa Szkoła dostała nowoczesne narzędzia do komunikacji

redakcja TO
Ostrołęka. Stowarzyszenie „Dajmy razem szansę” prowadzące „Kolorową Szkołę” Niepubliczną Szkołę Podstawową, „Kolorowe Przedszkole” i Szkołę Przysposabiającą do Pracy w Ostrołęce otrzymało siedem urządzeń do komunikacji pozawerbalnej dla uczniów.

Specjalistyczny sprzęt, kupiony dzięki grantowi Polskich Sieci Elektroenergetycznych w ramach konkursu „WzMOCnij swoje otoczenie”, zostanie wykorzystany w trakcie warsztatów z porozumiewania się.

Bezpośrednimi beneficjentami projektu stowarzyszenia i PSE będą osoby, które nie mogą się porozumiewać w sposób zrozumiały dla innych. Są to uczniowie z różnymi schorzeniami, m.in. afazją, autyzmem, dyzartrią, niepełnosprawnością intelektualną czy dziecięcym porażeniem mózgowym. Możliwość skorzystania z nowoczesnego sprzętu do komunikowania się to szansa dla podopiecznych szkoły i ich rodzin na znaczne ułatwienie codziennego życia. Dzięki komunikatorom uczestnicy projektu będą mogli m.in. wyrazić swoje potrzeby. Z kolei program do drukowania symboli pozwoli na tworzenie książek do komunikacji.

- Osoby niemówiące mają zazwyczaj kłopot z adaptacją w najbliższym otoczeniu. Nie mogą one wyrazić własnych potrzeb czy uczuć. Z reguły są postrzegane jako osoby funkcjonujące poniżej swoich możliwości intelektualnych. Projekt Stowarzyszenia „Dajmy razem szansę” i PSE jest odpowiedzią na ten problem.

Chcemy nauczyć naszych podopiecznych komunikacji z rodziną, przyjaciółmi, nauczycielami czy terapeutami. Nowoczesne narzędzia pozawerbalne tj. komunikatory i piktogramy nie tylko znacznie poprawią komfort życia uczniów, ale pomogą im również podnieść poczucie własnej wartości i zaistnieć w społeczeństwie

– przekonuje Małgorzata Szafrańska, prezes stowarzyszenia.

Komunikatory to urządzenia służące do nagrywania wiadomości głosowych. Każdy komunikat może być odtwarzany dowolną liczbę razy. Komunikatory mogą rejestrować i przechowywać nawet do kilkuset wiadomości. Dzięki tym urządzeniom osoby niemówiące lub mające problem z prawidłową i wyraźną mową mogą przekazywać istotne informacje o swoich pomysłach i potrzebach oraz brać udział w rozmowach. Ponadto komunikatory pozwalają na weryfikację wiedzy zdobywanej w trakcie lekcji.

Konkurs „WzMOCnij swoje otoczenie” to inicjatywa Polskich Sieci Elektroenergetycznych - krajowego operatora systemu przesyłowego. Jego celem było wyłonienie najlepszych projektów związanych z rozwojem lokalnej infrastruktury, aktywizacją życia społecznego i kulturalnego oraz finansowe wsparcie w ich wdrożeniu w gminach, na terenie których jest zlokalizowana lub budowana infrastruktura przesyłowa.

Zobacz inne materiały

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie