MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka. Henryk Gadomski obchodził 80. urodziny. Już po raz drugi [ZDJĘCIA] 10.10.2019

Aldona Rusinek
80. urodziny Henryka Gadomskiego, 10.10.2019
80. urodziny Henryka Gadomskiego, 10.10.2019 Aldona Rusinek
Ostrołęka. - Nasz szacowny jubilat jest osobą, która chyba najdłużej w Polsce obchodzi 80. urodziny – żartował na wstępie Mirosław Grzyb, prezes Związku Kurpiów, które zorganizowało urodzinową uroczystość prof. Henrykowi Gadomskiemu.

Rzeczywiście, w internecie można znaleźć informację, że spotkanie z okazji 80. urodzin zorganizowali dyrygentowi i regionaliście wydział promocji miasta i były prezydent Janusz Kotowski już... dwa lata temu, 7 listopada 2017, choć dzień urodzin przypada 5 października.

Sam jubilat tłumaczył ten falstart nieporozumieniem, napomykając, że z datą urodzenia zawsze miał jakieś „urzędowe” kłopoty.

Mirosław Grzyb przypomniał bogatą działalność Henryka Gadomskiego – nauczyciela, wychowawcy, dyrygenta,muzykologa, regionalisty, autora wielu publikacji, laureata wielu nagród.

Sam jubilat, zachęcony przez prowadzącą spotkanie Iwonę Choroszewską -Zyśk, wiceprezes Związku Kurpiów, wspomniał początki swojej pracy pedagogicznej w szkole podstawowej w Zawadach, gdzie został skierowany nakazem po ukończeniu w 1959 roku Liceum Pedagogicznego w Ostrołęce. Tam w latach 1959-1975 uczył matematyki i muzyki, przejął też funkcję kierownika szkoły po znakomitym nauczycielu Aleksandrze Kopciu, z którym razem opiekowali się zespołem kurpiowskim „Pod borem”. Tam też ożenił się z matematyczką, „najładniejszą dziewczyną, jaka poznał na studium nauczycielskim w Mławie”, pozostawiając jej nauczanie tego przedmiotu. Sam zaś, po ukończeniu uczelni muzycznej, na zawsze oddał się muzyce (pracując m.in. w Państwowej Szkole Muzycznej i Kolegium Nauczycielskim w Ostrołęce). Muzyce i pieśni kurpiowskiej: jako dyrygent dwóch chórów - Ostrołęckiego Chóru Nauczycielskiego oraz młodzieżowego chóru Cantilena, który od wielu lat należy do najlepszych folklorystycznych chórów w kraju; jako autor wielu publikacji poświęconych tekstom i muzyce pieśni kurpiowskiej.

Jest autorem, m.in. książek:” Kurpiowskie Zespoły Folklorystyczne” (1982 r.), „Ks. Władysław Skierkowski” (1984 r.) „Kurpiowska Muzyka Ludowa w edukacji regionalnej dzieci i młodzieży” (2001 r.), „Bolesław Olbryś – lutnik kurpiowski” (1984 r.), „Apolonia Nowak – wielka twórczyni kurpiowska” (2002r.), „Łączy nas pieśń” (2004 r.), „Twórczość polskich kompozytorów inspirowana ludową pieśnią kurpiowską” (2007 r.). Za redakcję trzytomowego dzieła „Puszcza kurpiowska w pieśni” ks. W. Skierkowskiego otrzymał w 2004 roku nagrodę im. C.K. Norwida.

Urodzinowe wspomnienia i anegdoty

Urodziny prof. Henryka Gadomskiego, odbywały się w Muzeum Kultury Kurpiowskiej, w bardzo ciepłej atmosferze, pełnej anegdot i wspomnień, z udziałem przedstawicieli urzędu miasta i starostwa, organizacji kulturalno-społecznych, regionalistów i społeczników.
W długiej kolejce z życzeniami ustawili się m.in. cały zarząd Związku Kurpiów, wiceprezydent Maciej Kleczkowski, starostowie Stanisław Kubeł i Krzysztof Parzychowski,dyrektor OCK – Tadeusz Wiśniewski, przedstawiciele TPO z Jadwigą Nowicką na czele, przedstawiciele Stowarzyszenia Twórców Ludowych, liczna delegacja z gminy Kadzidło na czele z wójtem Dariuszem Łukaszewskim.

„Dla każdego otwarte miej serce, jeśli kiedyś szczęśliwym chcesz być” - życzyła jubilatowi wspaniałym głosem Apolonia Nowak; pięknie śpiewał i grał na ligawie Witek Kuczyński z Czarni, uczennice ze Szkoły Podstawowej w Zawadach zaśpiewały „Leć głosie po rosie”, a kadzidlańska „Kurpianka” pod kierunkiem Pawła Łaszczycha brawurowo (mimo śliskiej muzealnej posadzki) odtańczyła „Starą babę', „ Chodzonego”, „Gąsiora”.

Na gości czekał tort urodzinowy, ale także swojskie przysmaki – piwo kozicowe, smalec z kiszonymi ogórkami, dojrzewające sery.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki