Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka. Gorąca dyskusja o dekomunizacji ulic. Co z ul. Bojowników?

Redakcja
We wtorek 20 czerwca obradowała komisja kultury, dziedzictwa narodowego i promocji. Porządek obrad zdominowały projekty zmiany nazw 13 ulic w Ostrołęce, które upamiętniały komunistycznych patronów.

Te zmiany wymusza na samorządach tzw. ustawa dekomunizacyjna. Jeśli do września miasto nie podjęłoby stosownych uchwał, swoje propozycje przedstawiłby wojewoda mazowiecki. Lista „nazw niegodnych” została zaakceptowana przez Instytut Pamięci Narodowej.

Niech zostanie Bojowników

Na komisję przyszła silna reprezentacja mieszkańców ulicy Bojowników (osiedle Traugutta). Nie bez powodu: prezydent Ostrołęki zaproponował zmianę jej nazwy na Ks. bp. Edwarda Samsela, rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży, biskupa pomocniczego diecezji łomżyńskiej, biskupa diecezji ełckiej. Ostrołęczanie chcieli jednak, aby pozostawić starą nazwę. Przedłożyli w tej sprawie pismo z 75 podpisami, tłumacząc, że ich zdaniem nie ma ona nic wspólnego z propagowaniem komunizmu.

Rzeczywiście sprawa z Bojownikami nie jest jednoznaczna. IPN uznał, że w okresie, kiedy była nadawana, odnosiła się do komunistycznych sił zbrojnych. Zostawił jednak furtkę: nazwy nie trzeba zmienić, ale trzeba zmienić jej uzasadnienie. Janusz Kotowski postanowił wziąć pod uwagę głos ostrołęczan z Bojowników:

- Nie warto mieszać tak godnej postaci, jaką był ks. bp. Edward Samsel, w nasze spory – mówił prezydent. - To byłoby złe rozwiązanie, gdyby na siłę wprowadzać księdza biskupa na patrona ulicy.

Radny Maciej Kleczkowski zaproponował więc, aby zostawić istniejącą nazwę i zmienić uzasadnienie na to, które znalazło się w piśmie mieszkańców Bojowników. Jego wniosek przepadł jednak w głosowaniu.

Radny Michał Skowroński złożył taką samą propozycję, tyle że wnioskował o to, aby to prezydent napisał nowe uzasadnienie. Chodziło o to, żeby było ono jak najbardziej rzetelne, dzięki czemu wojewoda nie nakazałby jednak zmiany nazwy. Wniosek Michała Skowrońskiego został zaakceptowany.

Czemu nie było konsultacji?

Na komisji padło też pytanie o to, czemu w sprawie dekomunizacji ulic miasto nie przeprowadziło konsultacji społecznych.

- Niech te zmiany odbywają się w sposób cywilizowany. Niech poprzedzą je konsultacje mieszkańców – wnioskował radny Tadeusz Giers.

Prezydent tłumaczył, że o konieczności dekomunizacji ulic mówiło się już od dłuższego czasu i nikt w urzędzie nie robił z tego tajemnicy. Dodał też, że wielu mieszkańców zgłosiło swoje propozycje nowych nazw (przykładami choćby zmiany z Kędzierskiego na Majową, z Berlinga na ks. Blachnickiego) i miasto się na nie zgodziło.

Nie sposób z tym tłumaczeniem się nie zgodzić. Tyle że nie każdy mieszkaniec miasta śledzi prasę, telewizję, nie każdy też musi mieć wiedzieć, że jego ulica będzie zdekomunizowana, czy znać ostateczny termin zmiany nazwy (a upływa on na początku września). Jak pokazuje przypadek ostrołęczan z Bojowników, przydałaby się pomoc samorządu w postaci organizacji owych konsultacji (nawet jeśli spotkałyby się z małym zainteresowaniem, jak to sugerowano podczas dyskusji na komisji).

Spór o Berlinga

Podczas komisji wywiązała się też dyskusja na temat życiorysu generała Zygmunt Berlinga. Janusz Kotowski nazwał go zdrajcą. Radni Tadeusz Giers i Łukasz Kulik byli zdania, że historia nie jest czarno-biała i że Berling nie był jednoznaczną postacią.

- On był żołnierzem, walczył o wolną Polskę – mówił Tadeusz Giers.

Z pewnością o Berlingu (i być może również o innych patronach) radni będą dyskutować już na sesji, która odbędzie się w czwartek 22 czerwca.

Niezależnie jednak od wspomnianych rozbieżności w ocenie postaci generała jego przyszłość i tak już jest znana: nie będzie patronować ulicy w Ostrołęce (ani też żadnej innej w Polsce), ponieważ IPN uznał go za komunistycznego „bohatera”. Jeśli więc zmian nie zaproponuje samorząd, zrobi to za niego wojewoda.

Lista ulic do dekomunizacji (po myślniku propozycje nowych nazw):

- ul. Aleksandra Gorbatowa - ul. gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila"
- ul. Jana Krasickiego - ks. bp. Ignacego Krasickiego
- ul. Bojowników - ks. bp. Edwarda Samsela (najprawdopodobniej w tym przypadku nie zostanie zmieniona nazwa)
- ul. Zygmunta Berlinga - ks. Franciszka Blachnickiego
- ul. Braterstwa Broni - ul. księcia Mieszka I
- ul. 1 Armii Wojska Polskiego - aleja Wojska Polskiego
- ul. Mariana Buczka - ul. kpt. Józefa Kozłowskiego "Lasa"
- ul. Wiery Bielik i Tatiany Makarowej - ul. Dywizjonu 303
- ul. Wincentego Pstrowskiego - ul. Ignacego Jana Paderewskiego
- ul. Hanki Sawickiej - ul. dr. Jerzego Olszewskiego
- ul. Batalionu Czwartaków - ul. Czwartaków
- ul. 6 Września - ul. Wrześniowa
- ul. Jana Kędzierskiego - ul. Majowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki