Ostrołęka. Galeria Bursztynowa wydała książeczkę dla dzieci....

  Ostrołęka. Galeria Bursztynowa wydała książeczkę dla dzieci. Nosi tytuł "Przygody Misia Bursztynka". Premiera w grudniu

  redakcja TO

  Tygodnik Ostrołęcki

  Aktualizacja:

  Tygodnik Ostrołęcki

  Stanisław Orłowski

  Stanisław Orłowski ©Fot. Beata Modzelewska

  Ostrołęka. Miś Bursztynek – maskotka Galerii Bursztynowej – opowiada dzieciom o swoich przygodach. Premiera książeczki pt. „Przygody Misia Bursztynka” już 7 grudnia.
  Stanisław Orłowski

  Stanisław Orłowski ©Fot. Beata Modzelewska

  O pszczołach, przyjaciołach i bezpieczeństwie są to opowieści, ale sza! Nie zdradzimy dziś nic więcej. Już wkrótce będziecie mogli przeczytać swoim pociechom o przygodach sympatycznego misia.
  Autorem jest ostrołęczanin Stanisław Orłowski.
  - Już jako dziecko marzyłem o tym, żeby mieć kabaret i pisać książki – mówi.
  Jest szczęściarzem, bo jego marzenia się spełniły. - Pierwsze opowiadanie napisałem, kiedy byłem w szóstej klasie szkoły podstawowej. Nosiło tytuł „Krwawa lodówka” – do dziś się z niego śmieję, choć to był horror, osadzony w szkolnych realiach - opowiada Stanisław, znany wielu ostrołęczanom (i nie tylko) - Staszek prowadzi mnóstwo imprez, festynów, jest też zapalonym kolekcjonerem autografów – ma ich ponad 2,5 tys., pracuje w Kultowni w Wojciechowicach, śpiewa w zespole Nie Oni Jedni.

  „Przygody Misia Bursztynka” to było dla niego kolejne wyzwanie.
  Zawsze powtarzam, że najważniejsze w dorosłym życiu to nie zabić w sobie dziecka. I ja to dziecko ciągle w sobie mam. Może dlatego nietrudno było mi napisać te bajki? – mówi Staszek. - Od dziecka miałem ciągoty pisarsko-sceniczne. W średniej szkole (Staszek uczęszczał do ZSZ nr 4 w Ostrołęce – red.) działałem w samorządzie uczniowskim, trochę w gazetce szkolnej. Potem, na studiach, także działałem w gazetce. A oprócz tego trochę pisałem do szuflady. Gdy powstał zespół Nie Oni Jedni część tych tekstów wykorzystałem. Ale książeczkę dla dzieci napisałem po raz pierwszy. I powiem szczerze - fajnie mi się pisało. A do napisania opowieści Misia Bursztynka zainspirował mnie Wacław Karolak z Galerii Bursztynowej. Z galerią współpracuję prawie od początku jej istnienia. Któregoś dnia Wacław mówi: słuchaj, jest taki pomysł, żeby napisać bajki Misia Bursztynka (dla niewtajemniczonych – Miś Bursztynek to maskotka Galerii Bursztynowej), tylko nie wiem, kto miałby to zrobić. Zaświeciły mi się oczy. Od razu powiedziałem, że spróbuję. Napisałem i wysłałem mu dwie bajeczki. Jeszcze tego samego dnia oznajmił, że właśnie o coś takiego mu chodziło. I tak powstała książeczka, którą zaprezentujemy 7 grudnia, podczas mikołajek w Galerii Bursztynowej. A końcu książeczki jest adnotacja, że dzieci mogą przysyłać swoje opowieści i jest szansa, że powstanie kolejna książeczka, właśnie z bajkami dzieci.

  Autorem ilustracji jest Szczepan Sadurski - satyryk, rysownik satyryczny, karykaturzysta, dziennikarz. Opublikował ponad 6 tysięcy rysunków i ilustracji w ponad 200 tytułach prasy polskiej i zagranicznej. Jest laureatem licznych nagród.

  - Kiedyś rysunki Szczepana oglądałem w „Świecie Młodych” (gazeta, która ukazywała się przed laty – red.) – mówi Staszek Orłowski. - Zdobyłem jego autograf, a teraz zrobił ilustracje do książeczki, której jestem autorem. I ramię w ramię będziemy siedzieć na mikołajkach w Galerii Bursztynowej, 7 grudnia – zaznacza, zadowolony.

  Czytaj treści premium w Tygodniku Ostrołęckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polub nas na Facebooku

  Specjalnie dla Was

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej TO za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej TO za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  Pokaż się w internecie! >> Zapisz się za darmo do lokalnej bazy firm.

  Pokaż się w internecie! >> Zapisz się za darmo do lokalnej bazy firm.

  #Zamawiaj do domu: jedzenie, towary, usługi

  #Zamawiaj do domu: jedzenie, towary, usługi