MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka. Fundacja Splot Pamięci zaprasza na spacery historyczne. Zaplanowano trzy pierwsze

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Archiwum Tomasza Mrozka
Ostrołęka. Fundacja Splot Pamięci zaprasza na spacery historyczne. Tomasz Mrozek opowie o historii ostrołęckiego sportu.

Fundacja Splot Pamięci zaprasza wszystkich zainteresowanych historią Ostrołęki do udziału w spacerach poświęconych różnym zagadnieniom z dziejów naszego miasta. Pierwszy zaplanowano na sobotę 21 września 2019. Temat: „Pierwsze kroki ostrołęckiego sportu”, prowadzący: Tomasz Mrozek. Start: godz. 15.00.

Spacery historyczne to jedna z pierwszych inicjatyw powstałej właśnie Fundacji Splot Pamięci. Założyli ją Jolanta Żubrowska i Jacek Karczewski. Ten drugi to – przypomnijmy – dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych. A ściślej – były już dyrektor. Karczewski niedawno zrezygnował z funkcji dyrektora MŻW. Jolanta Żubrowska pracuje w MŻW.

Fundacja Splot Pamięci zaprasza na spacery

Jesteśmy młodą organizacją działającą w niewielkim, ale doświadczonym zespole. Mamy za sobą lata pracy w muzeach, z lokalnymi społecznościami, wokół kultury pamięci i śladów tej pamięci w przestrzeni publicznej. Jesteśmy przekonani, że historia i dziedzictwo to nie tylko wartości, ale źródła i narzędzia rozwoju, po które warto sięgać w promocji miejscowości, miast i regionów. Aktualnie działamy w Ostrołęce i na Kurpiach – czyli w miejscu, z którego pochodzimy i na rozwoju którego szczególnie nam zależy – piszą o swojej fundacji Jacek Karczewski i Jolanta Żubrowska.

Na początek fundacja zaprasza na trzy spacery. Wszystkie rozpoczynają się o godz. 15.00, potrwają 1,5-2 godziny.

SPACER 1: Pierwsze kroki ostrołęckiego sportu. Prowadzenie: Tomasz Mrozek. Termin: 21 września 2019. Zbiórka przed Muzeum Żołnierzy Wyklętych przy ul. Traugutta.

Wraz ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości w minionym roku obchodziliśmy także stulecie sportu nad Narwią. Ostrołęka dwudziestolecia międzywojennego była areną zmagań wioślarzy, piłkarzy, siatkarzy i lekkoatletów. Jak w całym kraju, sportowcy byli podzieleni: na Polaków i Żydów, na cywilów, wojskowych i młodzież szkolną. Zaskakuje liczba klubów i ich aktywność w małym, powiatowym miasteczku. Na spacerze opowiemy o tych klubach, o różnorodności, którą wyniszczyła wojna, o pochodzących z Ostrołęki sportowcach-emigrantach. Poznamy nietuzinkowe postacie zapomnianych pionierów kurpiowskiego sportu.

Przeczytaj: To będzie lektura obowiązkowa dla każdego kibica z Ostrołęki

SPACER 2: Śladami doktora Józefa Psarskiego. Prowadzenie: Jolanta Żubrowska. Termin: 5 października 2019
Bohaterem drugiego spaceru historycznego będzie doktor Józef Psarski. „Ostrołęczanin XX wieku", ostrołęczanin z wyboru, obywatel w najpełniejszym tego słowa znaczeniu, angażował się w prawie każdą sferę życia publicznego. Był fundatorem i opiekunem szkoły, która – przywołując słowa dziennikarza „Kuriera Warszawskiego” – „urodziła się w stajni”, a wkrótce będzie świętować swoje stulecie. Podczas spaceru poznamy doktora Psarskiego jako lekarza, społecznika, działacza narodowego, przyjaciela młodzieży. Odwiedzimy miejsca związane z działalnością doktora, opowiemy o tym, gdzie mieszkał, jak żył oraz jaki obraz jego osoby przetrwał w pamięci mieszkańców naszego miasta.

SPACER 3: Ostrołęka w latach wojny i okupacji. Prowadzenie: Jacek Karczewski i Sławomir Markowski. Termin: 19 października 2019
Okupacja niemiecka Ostrołęki, która rozpoczęła się we wrześniu 1939 r., zmieniła jej obraz już nieodwracalnie. Oprócz tragedii, które dotknęły wielu mieszkańców, nastąpiły też przemiany w architekturze miasta oraz jego strukturze społecznej. Wiele miejsc i obiektów, które mijamy na co dzień, w latach okupacji zmieniło swoją funkcjonalność i zostało podporządkowanych niemieckim potrzebom związanym z prowadzoną wojną. O życiu w okupowanej Ostrołęce, o budynkach, które zniknęły z krajobrazu miasta, a także o widocznych do dziś śladach tamtych lat porozmawiamy podczas spaceru po Ostrołęce.

Ważne! Udział w spacerach jest bezpłatny, ale organizatorzy proszą o wcześniejsze zapisywanie się. Zapisać się na spacer 21 września można klikają w link: Pierwsze kroki ostrołęckiego sportu

Więcej o Fundacji Splot Pamięci na jej profilu Facebookowym: Fundacja Splot Pamięci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki