Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka. Flisacy znów spłyną Narwią w Ostrołęce. Flis Obojga Narodów 1.08.2019 [ZDJĘCIA]

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Flis Obojga Narodów wyruszył z Goniądza. W Ostrołęce będzie 1 sierpnia
Flis Obojga Narodów wyruszył z Goniądza. W Ostrołęce będzie 1 sierpnia Anatol Chomicz
Ostrołęka. 1 sierpnia 2019 przybędą do Ostrołęki, tu spędzą noc i 2 sierpnia 2019 ruszą w dalszą drogę. Ostrołęka znalazła się na trasie ciekawej imprezy – Flisu Obojga Narodów.

Ostrołęka. 1 sierpnia warto będzie wybrać się nad Narew w Ostrołęce. Zobaczymy tam coś, czego w Ostrołęce nie było od… dziesięcioleci. Czyli tradycyjny spław drewna. Narwią spłynie do Ostrołęki kilkudziesięciometrowa tratwa. Flisacy są już w drodze. W sobotę 27 lipca wyruszyli z Goniądza w gminie Biebrza.

Wszystko to w ramach imprezy Flis Obojga Narodów. Organizuje go Polski Cech Flisaków, Szkutników i Sterników – stowarzyszenie kultywujące tradycje dawnych rzemiosł związanych z żeglugą rzeczną – w tym spławami drewna.

Flis Obojga Narodów w Ostrołęce

Flis Obojga Narodów jest imprezą towarzyszącą tegorocznej edycji Festiwalu Wisły. Zorganizowany zostanie na trasie Goniądz-Bydgoszcz – na pamiątkę 450-lecia Unii Lubelskiej. Flisacy spłyną Biebrzą, Narwią i Wisłą.

1 sierpnia po południu będą w Ostrołęce. Warto się wybrać – będzie możliwość wejścia na tratwę, poznania historii spławiania drewna Narwią. Miasto, starostwo powiatowe i Muzeum Kultury Kurpiowskiej przygotowało szereg atrakcji. Będzie ognisko, wystąpi kapela Jana Kani i zespół Droga na Ostrołękę.

Flis Obojga Narodów wyruszył z Goniądza

Tymczasem tratwa już płynie. W sobotę 27 lipca uczestnicy flisu wyruszyli z Goniądza.

Tratwa mierzy ponad 80 metrów długości, jest zrobiona z 56 metrów sześciennych drewna, a dokładnie 13-metrowych bali podsychających świerków, specjalnie na ten cel wybieranych w Puszczy Knyszyńskiej. Drewniane bele wiązane są tradycyjnymi sposobami. Bo tradycja jest tu bardzo ważna.

- Można powiedzieć, że jest najważniejsza. Kultywujemy bowiem dawne zwyczaje, obyczaje, nazewnictwo, czyli całą kulturę życia na tratwie - mówi Mieczysław Łabęcki, najbardziej znany w Polsce retman.

To pod jego wodzą potężna tratwa wypłynęła w sobotę rano z Goniądza w stronę Torunia. Ich szlak wiedzie przez Biebrzę, Narew i Wisłę. Na tratwie jest około dziesięciu flisaków. Przez ponad dwa tygodnie będą na niej spędzać dni i noce. Dlatego są tu nawet specjalne domki. Jak za dawnych czasów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki