Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka. Festiwal Teatralny InQbator na pewno zostanie w mieście. Taką obietnicę złożyła dyrektor Mazowieckiego Instytutu Kultury

Anna Wołosz
Anna Wołosz
Festiwal Teatralny InqQator na pewno zostanie w mieście.
Festiwal Teatralny InqQator na pewno zostanie w mieście. Anna Wołosz
Ostrołęka. Nowe miejsce na spektakl plenerowy i specjalne wydarzenia z okazji jubileuszu imprezy były tematami konferencji prasowej w urzędzie miasta 23 sierpnia 2019 r. O planach w związku z 10. Festiwalem Teatralnym InQbator mówili organizatorzy: przedstawiciele miasta, województwa oraz Mazowieckiego Instytutu Kultury.

Na atrakcję festiwalu zapowiada się spektakl w starym porcie, którego część będzie się rozgrywać na Narwi. Ze swoim przedstawieniem przyjedzie do Ostrołęki również reżyser, który pochodzi z miasta: Tomasz Szczepanek.

Specjalne wydarzenia z okazji jubileuszu

Jeśli chodzi o szczegóły programu, organizatorzy nie chcieli ich w pełni zdradzać. Ramowy program podajemy niżej. Jak mówi Beata Polaczyńska – dyrektor Mazowieckiego Instytutu Kultury, program jest "spektakularny".

Przyjadą zespoły, których nie było wcześniej w Ostrołęce

- zapowiedziała.

Magdalena Chabros, koordynatorka festiwalu, podała statystyki. Przez 9 lat do Ostrołęki przyjechało ok. 1000 wykonawców, również światowych gwiazd teatrów ulicznych, spektakle trwały niemal 140 godzin, czyli 6 dni i 6 nocy. Odbyło się 18 warsztatów, w których uczestniczyło 470 osób, w tym seniorzy. Średnia widzów 250 w przeliczeniu na spektakl dała liczbę 42 tys. osób.

Jak podkreślali organizatorzy, o ostrołęckim festiwalu zaczyna być głośno w środowisku teatralnym. Kolektyw, firma badawcza, przeprowadził badania, z których wynika, że festiwal np. wychował sobie publiczność. Potwierdza to Aleksandra Kowalewska, kierownik Klubu "Oczko"

Pierwsze spektakle na pierwszym festiwalu czasem nie miały widowni, to było straszne, ale się nie poddaliśmy

Wychowywaniu publiczności służą m. in liczne warsztaty, akcje i inicjatywy w szkołach oraz na ulicach, obok spektakli. To "cyrkowe" lekcje w-f, miniaturowe spektakle, scenki odgrywane w sklepach. Także konkursy: na recenzję i na fotografię, do tego gra uliczna.

Magdalena Chabors podkreślała, że głównym zadaniem festiwalu jest budowanie dialogu między różnymi kulturami, także między tzw. "kulturą niską" i "kulturą wysoką", pomostów między pokoleniowych oraz propagowanie stylu życia opartego na aktywnym uczestnictwie w kulturze.

W konferencji uczestniczyli: Beata Polaczyńska – dyrektor Mazowieckiego Instytutu Kultury, Magdalena Chabros - koordynator z ramienia MIK, Łukasz Kulik – prezydent Ostrołęki, Mariusz Popielarz – dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Ostrołęce, Tadeusz Wiśniewski – dyrektor Ostrołęckiego Centrum Kultury i Aleksandra Kowalewska, Klub "Oczko".

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki