Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka. Elektrownia C. W Katowicach nie chcą budowy elektrowni w Ostrołęce. Na znak protestu zmielili pieniądze

Paula Gałązka
Paula Gałązka
Nie chcą budowy elektrowni Ostrołęka C. Na znak protestu zmielili pieniądze
Nie chcą budowy elektrowni Ostrołęka C. Na znak protestu zmielili pieniądze Robert Wawręty
Ostrołęka. Elektrownia C. Na znak protestu zmielili pieniądze. W Katowicach od 13 maja trwa Europejski Kongres Gospodarczy. W tym samym czasie pod spodkiem protestowano przeciwko budowie Elektrowni C w Ostrołękce.

Organizatorem akcji demonstracyjnej „Ostrołęka C to maszynka do mielenia pieniędzy” była Koalicja Stop Elektrowni Ostrołęka C, do której należą: Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, Stowarzyszenie Ekologiczne Eko-Unia, Zielony Instytut, Towarzystwo na rzecz Ziemi, HEAL Polska, Frank Bold. Walczą oni przeciwko budowie nowej elektrowni.

Nie chcą budowy elektrowni Ostrołęka C

Z okazji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach stanęła elektrownia Ostrołęka C – pod Spodkiem mieli dziś pieniądze i przerabia je na gazy cieplarniane. Tylko do tego posłuży ta nierentowna, szkodliwa dla ludzi i klimatu "inwestycja"

- informują przedstawiciele stowarzyszenia. - Dziś zmieliliśmy sztuczne pieniądze, ale Ostrołęka C – jeśli powstanie – zmieli prawdziwe 6 miliardów i wyemituje miliony ton CO2, spalając rosyjski węgiel - dodają. Pieniądze były mielobe w maskach z wizerunkiem ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, do którego 28 polskich organizacji społecznych pracujących na rzecz ochrony klimatu wystosowało list, w którym obala argumenty przemawiające za budową Ostrołęki C. Eksperci zwracają uwagę, że wbrew zapewnieniom Ministerstwa Energii:

Długoterminowo elektrownia Ostrołęka C będzie nie tylko nierentowna, ale głęboko nieopłacalna.
Rynek mocy miał być zbawieniem dla polskiej energetyki węglowej, ale Ostrołęka C uzyska z niego ok. 10% całego przychodu. Co więcej, polski mechanizm mocowy został zaskarżony do Komisji Europejskiej. Nawet uwzględniając w/w przychody projekt przyniesie stratę dla inwestorów na poziomie -6,2 mld PLN, czyli więcej, niż wynoszą koszty inwestycyjne. Nawet gdyby paliwo i jego transport były darmowe, to elektrownia ta nadal wymagałaby dołożenia ok. 1 mld PLN, aby pokryć stratę inwestorów.

Blok w Ostrołęce nie będzie spełniał najnowszych standardów emisji spalin i tym samym będzie bardziej zatruwał środowisko.
Restrykcyjne Konkluzje BAT wymagają od wszystkich elektrowni w UE stosowania najlepszych dostępnych technik oczyszczania spalin. Ostrołęka C nie spełni standardów BAT – ich niewdrożenie oznacza dla inwestora duże oszczędności kosztem środowiska i społeczeństwa. Z drugiej strony wymusi to regularny zakup rosyjskiego węgla, mniej zasiarczonego, niż polski, który nie nadaje się do spalania w instalacji nie spełniającej norm BAT dla nowych jednostek. Ponadto Naczelny Sąd Administracyjny bada legalność wydania decyzji środowiskowej dopuszczającej budowę nie spełniającą norm BAT.

Ostrołęka C stanie się jedną z najmniej efektywnych energetycznie i środowiskowo jednostek wytwórczych.
Minister Tchórzewski mówi, że będzie to najnowocześniejsza elektrownia węglowa w Polsce o bardzo niskim stopniu emisyjności. Już w 2040 roku jej emisyjność będzie 1,8 razy wyższa od średniej, tymczasem obecnie dostępne są już technologie produkcji prądu i ciepła (CCGT - gaz) o sprawności o wyższej i ponad dwukrotnie niższej emisyjności niż Ostrołęka C.

Rozwój OZE deklarowany w Polityce Energetycznej Polski 2040 jest dalece niewystarczający.
Polska nie osiągnie celu 15% OZE w 2020 r., a w 2030 r. udział OZE w finalnym zużyciu energii brutto wyniesie tylko 21% - jest to cel mało ambitny w porównaniu z 32% deklarowanym przez całą UE.

Budowa Ostrołęki C jest rażąco sprzeczna z ochroną klimatu.
Elektrownia ma emitować nawet do 6 mln ton CO2 rocznie aż do 2063 r. co stoi w sprzeczności zarówno z wnioskami Raportu IPCC z dn. 8.10.2018 jak i z długoterminową strategią przedstawioną przez Komisję Europejską, która zakłada osiągnięcie przez Wspólnotę neutralności klimatycznej do roku 2050.

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski przyznał podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach, że budowa Ostrołęki C nie leży w ekonomicznym i ekologicznym interesie Polski.
W związku z podejrzeniem, że budowa Ostrołęki C stanowi działanie na szkodę spółek Skarbu Państwa Sygnatariusze listu wzywają Ministerstwo Energii do odpowiedzi na szereg pytań, w tym, czy PEP 2040 i zawarte w niej projekcje cen energii elektrycznej i cen uprawnień do emisji CO2 pozostają aktualne oraz czy Ministerstwo Energii (Skarb Państwa) jako większościowy akcjonariusz koncernów Energa i Enea wymaga od nich uwzględniania w swojej polityce inwestycyjnej prognoz zawartych w PEP2040.

Dzisiaj, 13 maja, do kancelarii Kancelarii Premiera Rady Ministrów przekazano także podpisy zgromadzone pod petycją o rezygnację z budowy Ostrołęki C.

Elektrownia Ostrołęka C będzie miała o moc1000 MW. Ma to być ostatnia duża elektrownia węglowa wybudowana w Polsce. Inwestorami są Energa i Enea. Całość ma być gotowa w 2023 roku.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki