Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka. Elektrownia C. Uchwała pozwalająca na budowę jest nieważna - orzekł poznański sąd

OPRAC.:
Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Fot. Beata Modzelewska
Poznański Sąd Apelacyjny uznał 8.07.2020 nieważność uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia z 2018 roku, pozwalającej na budowę ostatniego polskiego bloku węglowego – Ostrołęki C.

- Z gorzką satysfakcją przyjmujemy decyzję sądu potwierdzającą, że uchwała zezwalająca na budowę bloku węglowego Ostrołęka C była prawnie nieważna. Decyzja o realizacji inwestycji od początku była błędna, na co wskazywaliśmy w pismach do Zarządu, zanim Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy przyjęło – jak potwierdził sąd – niezgodna z prawem uchwałę o budowie bloku Ostrołęka C.

W międzyczasie budowa przyniosła Enei i Enerdze miliardową stratę. Kto za to odpowie?

W dzisiejszych warunkach rynkowych projekty węglowe są spisane na straty i każdy, kto decyduje się w nie inwestować, naraża swoją firmę i jej akcjonariuszy na wielkie ryzyko – mówi Ilona Jędrasik, kierowniczka projektu Polska Energia w ClientEarth.

Uchwałę w sprawie budowy nowego boku węglowego w Elektrowni Ostrołęka podjęło walne zgromadzenie akcjonariuszy Enei we wrześniu 2018 roku. Uchwała ta została zaskarżona przez Fundację Client Earth Prawnicy dla Ziemi, akcjonariusza spółki. Fundacja złożyła do sądu pozew o stwierdzenie nieważności lub ewentualnie ustalenie nieistnienia lub ewentualnie o uchylenie uchwały.

Przychylając się do argumentów fundacji, sąd uznał, że uchwała jest nieważna z tego względu, iż jej podjęcie naruszało podział kompetencji między organami spółki handlowej.

Budowa elektrowni C budzi emocje od miesięcy. Oto ostatnie wydarzenia z nią związane.

Zobacz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki