Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka. Ekstremalna Droga Krzyżowa po raz drugi [ZDJĘCIA]

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski

– Ekstremalna Droga Krzyżowa to globalny startup religijny i sposób praktykowania duchowości na miarę XXI wieku – mówi ks. Jacek Stryczek, pomysłodawca projektu, znany też jako twórca „Szlachetnej Paczki”.

W rejonie ostrołęckim 23 marca Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy po raz drugi. Podczas pierwszej edycji w EDK wzięło udział ok 300 osób.

W tym roku przygotowane zostały dwie trasy EDK i jedna na wzór EDK:

- trasa złota – św. Michała Archanioła - Brodowe Łąki-Ostrołęka (43km)
- trasa zielona – br. Zenona Żebrowskiego - Brodowe Łąki-Myszyniec (42km)
- trasa na wzór EDK, szara – bł. Wincentego Frelichowskiego - Brodowe Łąki- Kadzidło (33km)

Ekstremalna Droga Krzyżowa rozpocznie się mszą świętą w Brodowych Łąkach - o godzinie 18.30.

W Ekstremalnej Drodze Krzyżowej każdy odpowiada za siebie. Sztab EDK nie zapewnia zabezpieczenia trasy, opieki medycznej, wyżywienia itp. Dla chętnych gwarantuje dowóz na mszę świętą do Brodowych Łąk.

Więcej informacji oraz deklaracje udziału można znaleźć na stronie www.edk.org.pl oraz na Facebookowym profilu ostrołęckiej EDK - www.facebook.com/ostroleka.edk.

- W Ekstremalnej Drodze Krzyżowej chodzi o wyjście poza strefę komfortu i porzucenie jej na rzecz wyzwania. Nocna wędrówka w trudnych warunkach, fizyczny i psychiczny wysiłek na granicy wytrzymałości, a czasem już poza nią, dają pątnikom doświadczenie przekroczenia siebie, swoich ograniczeń i przyzwyczajeń, a to prowadzi ich do prawdziwej, głębokiej zmiany. – Kiedy człowiek zrobi to raz, wie, że może zrobić to znowu – tłumaczy ks. Stryczek. – To dlatego EDK jest dla wielu ludzi przełomem. Pomaga im „odpalić” w sobie zmianę, otworzyć się na Boga i drugiego człowieka.

Ekstremalna Droga Krzyżowa czerpie z duchowości św. Franciszka – dużo ducha przy pełnym zaangażowaniu ciała. Odbywa się zawsze w Wielkim Poście. Podczas drogi krzyżowej obowiązuje zasada skupienia i milczenia. Pątnicy idą samotnie lub w niewielkich grupach. Mają ze sobą aplikację z opisem trasy i śladem GPS, ale z orientacją w terenie muszą sobie radzić sami, sami tez troszczą się o swoje bezpieczeństwo. Po drodze zatrzymują się przy wyznaczonych stacjach drogi krzyżowej, gdzie czytają specjalnie dla nich przygotowane rozważania lub słuchają ich, korzystając z urządzeń mobilnych. Wędrówka kończy się zazwyczaj rano dotarciem do punktu docelowego.

Ekstremalna Droga Krzyżowa to aktualnie jeden z najszybciej rozwijających się ruchów religijnych na świecie. Korzysta z nowoczesnych technologii, a jednocześnie stanowi powrót do korzeni chrześcijaństwa. Pierwsi chrześcijanie, podobnie jak ludzie w XXI wieku, nie mieli czasu w ciągu dnia, dlatego odprawiali mszę świętą w nocy. I dla nich również praktykowanie chrześcijaństwa było inwestycją w nowe życie.

W naszej galerii zamieściliśmy zdjęcia z ubiegłorocznej EDK w regionie. Czarno-białe fotografie to artystyczne impresje z EDK autorstwa Jarosława Sendera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki