Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka. Bezpłatne konsultacje diabetologiczne. Sprawdź, czy nie masz cukrzycy

Aleksandra Zdanowicz
Aleksandra Zdanowicz
Fot. Karolina Misztal
Miasto Ostrołęka zaprasza wszystkich mieszkańców, dotychczas niediagnozowanych i nieleczonych z powodu cukrzycy, którzy ukończyli 60 lat, do wzięcia udziału w bezpłatnych badaniach i konsultacjach lekarskich mających na celu pomoc we wczesnym rozpoznaniu tej choroby. Konsultacje odbędą się 9 grudnia 2019 roku w Ostrołęckim Centrum Kultury w godzinach 9.00-17.00.

Uczestnictwo w programie jest bezpłatne, a sam program skierowany jest do osób:

  • w wieku > 60 lat
  • zamieszkujących na terenie województwa mazowieckiego
  • dotychczas niediagnozowanych i nieleczonych z powodu cukrzycy

Cykl konsultacji lekarskich zwiera:

  • oznaczenie glikemii przygodnej,
  • oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c u uczestników programu z wynikiem glikemii przygodnej ≥ 200 mg/dl (11,1 mmol/l),
  • pomiar wskaźnika BMI – Body Mass Index,
  • pomiar wskaźnika talia-biodro (WHR – Waist-Hip Ratio),
  • pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
  • ocenę wykrytych powikłań cukrzycy,
  • konsultację lekarską.

Dodatkowo w ramach programu prowadzona będzie akcja informacyjna oraz działania edukacyjne dla uczestników badań. Cukrzyca to jedyna choroba niezakaźna uznana przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) za epidemię. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) umieściła ją wśród najpoważniejszych zagrożeń "naszych czasów". Według danych tej organizacji, cukrzyca znajduje się wśród 10 najczęstszych przyczyn zgonów na świecie i wyprzedza w tym m.in. ilość zgonów spowodowanych przez wypadki komunikacyjne.

Nie wiedzą, że mają cukrzycę

Najnowsze dane IDF ( International Diabetes Federation) mówią o 425 milionach chorych na świecie, prognozy zaś mówią o coraz większej liczbie chorych w następnych latach.

Co istotne, nawet co druga osoba nie wie, że zmaga się z cukrzycą. Choroba przez bardzo długi okres potrafi trwać w utajeniu, jednocześnie rozwijając swoje powikłania. Chory na cukrzycę często dowiaduje się o chorobie gdy trafia do szpitala z powodu jej powikłań: zawału serca czy udaru mózgu. Zgodnie z najnowszymi badaniami w Polsce średni wiek chorego na cukrzycę typu 2 wynosi 63,8 lat, choroba trwa u niego już od ok. 10 lat, pacjent ma nadwagę i podwyższoną wartość hemoglobiny glikowanej. Konsekwencje nierozpoznanej albo źle leczonej cukrzycy mogą być bardzo poważne: ślepota, niewydolność nerek i konieczność dializ, amputacja kończyn, niedowład połowiczny, niewydolność krążenia, sepsa a nawet zgon – to tylko niektóre z nich. Najlepszym postępowaniem jest prewencja choroby, a gdy na prewencję jest już za późno – wczesne rozpoznanie i właściwe leczenie. W dzisiejszych czasach istnieje wiele leków, które pozwalają na dobrą kontrolę i wyrównanie cukrzycy, a jednocześnie nie mają dokuczliwych działań niepożądanych.

Konsultacje i akcja informacyjna będą sfinansowane w całości ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz funduszy Szpitala Bródnowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki