Ostrołęka będzie mieć kolejne miasto partnerskie. To ukraiński Zasław

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
wikipedia
Udostępnij:
Ostrołęka. Będziemy mieć kolejne miasto partnerskie. To ukraiński Zasław. Decyzję w tej sprawie podejmą radni podczas sesji 30 grudnia 2019.

Ukraiński Zasław dołączy do miast partnerskich Ostrołęki. Współpraca między Ostrołęka a Zasławiem już została nawiązana. Formalności dopełnią radni podejmując uchwałę „w sprawie nawiązania współpracy partnerskiej między miastem Ostrołęka (Rzeczpospolita Polska) a miastem Zasław (Ukraina)”

Zasław to miasto na Ukrainie w obwodzie chmielnickim nad rzeką Horyń, siedziba władz rejonu zasławskiego. Jedno z najstarszych miast na Wołyniu, dawna rezydencja Ostrogskich-Zasławskich, w 2016 roku liczyło 17 tys. mieszkańców.

Decyzja radnych wydaje się formalnością. Zasław ostrołęczanom kojarzy się oczywiście z tradycjami 5 Pułku Ułanów Zasławskich. Właśnie na pamiątkę bitwy pod tym miastem przyjął on taką nazwę. Zresztą wprost zostało to wyrażone w preambule do umowy partnerskiej, której treść stanowi załącznik do uchwały.

Czytamy w niej:

Mając na uwadze rozwój i umacnianie wzajemnych kontaktów opartych na respektowaniu zasad wolności, wyznań religijnych, jednakowych praw i obustronnych korzyści, będąc świadomymi wartości istnienia perspektyw współpracy, Strony przystępują do zawarcia umowy o partnerstwie i współpracy, traktując fakt jej zawarcia, jako prawdziwy wkład w powstaniu Wspólnej Europy.
Nasze Miasta łączy wspólna historia związana z 5 Pułkiem Ułanów Zasławskich, który stoczył zwycięską bitwę w 1920 r. pod Zasławiem. Od 1921 roku 5. Pułk Ułanów Zasławskich stacjonował w Ostrołęce i zostawił po sobie żywą tradycję pielęgnowaną do dziś. Zarówno w Zasławiu, jak i w Ostrołęce znajdują się miejsca pamięci poświęcone Ułanom Zasławskim i działają stowarzyszenia kultywujące tradycje 5. Pułku. Wspólna historia i przywiązanie do tradycji jest podstawą do pogłębiania współpracy między społecznościami Ostrołęki i Zasławia.
Strony deklarują wolę pogłębiania i umacniania przyjacielskich stosunków pomiędzy władzami i społecznościami obu Miast, jak również różnymi instytucjami i sektorami działalności. Celem partnerskich stosunków jest także rozwój korzystnej współpracy w dziedzinie gospodarczej, społecznej, kulturalnej i edukacyjnej.

W uzasadnieniu do uchwały czytamy z kolei:

W 2020 roku wspólnie ze społecznością Zasławia będziemy obchodzić setną rocznicę zwycięskiej bitwy 5 Pułku Ułanów pod Zasławiem. Jest to jeden z przykładów wzajemnej współpracy. Oddolnie rozpoczęta współpraca trwa od wielu lat, a zawarcie umowy przypieczętuje tą współpracę ułatwiając wzajemne stosunki.
W Zasławiu prężnie działają ugrupowania polonijne, łączące mieszkających na tym terenie Polaków, kultywujące polskie tradycje i obyczaje. Miejscowe środowisko polonijne zainteresowane jest nawiązaniem wymiany kulturalnej z krajem ojczystym
.

Jeśli radni tak zdecydują, Zasław dołączy do kilku już miast partnerskich Ostrołęki. Pewnie nie wszyscy nawet wiedzą, że takich miast jest już sześć:

  • Meppen - Niemcy
  • Alytus - Litwa
  • Cafelandia - Brazylia
  • Balassagyarmat - Węgry
  • Mosty - Białoruś
  • Pryluky – Ukraina

Pierwszym miastem, z którym Ostrołęka nawiązała stosunki partnerskie było niemieckie Meppen – w 1994 roku.

Zobacz inne materiały

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie