Ostrołęka. Będą nagrody dla twórców kultury. Projektem uchwały zajmą się miejscy radni

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Udostępnij:
Ostrołęka. Będą nagrody dla twórców kultury. Projektem uchwały zajmą się miejscy radni. Doroczne nagrody zastąpią – mało efektywny – system stypendialny.

Jedną z uchwał nad jaką podczas najbliższej sesji – w czwartek 30 stycznia – debatować będą ostrołęccy radni jest uchwała „w sprawie ustanowienia dorocznych nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz określenia szczegółowych warunków i trybu ich przyznawania”.

Ostrołęka – w odróżnieniu od wielu innych samorządów – nie ma bowiem możliwości przyznawania takich nagród. Namiastką tego rodzaju nagród był – istniejący od 2008 roku – program stypendialny. Stypendium to jednak nie to samo co nagroda. Dlaczego warto stary system zastąpić programem dorocznych nagród? Możemy o tym przeczytać w uzasadnieniu uchwały:

Dotychczasowe przepisy nie przewidują możliwości takiego uhonorowania w formie nagrody, a jedynie w formie stypendium artystycznego przyznawanego na pół roku bądź rok osobie lub zespołowi osób zajmujących się działalnością artystyczną, upowszechnianiem lub ochroną dóbr kultury. Obecnie w założeniu jest to okresowe bądź wypłacane jednorazowo pieniężne świadczenie celowe, czyli przyznane w celu organizacji określonego przedsięwzięcia o charakterze artystyczno-kulturalnym. Zorientowanie świadczenia na przyszłościowy rezultat zadania pociąga za sobą konieczność wykonania przez stypendystę określonego programu stypendium, bieżącego przedstawiania wyników jego realizacji oraz końcowego przedstawienia sprawozdania z jego wykonania.
(…) Dodatkowo stypendysta nie może być debiutantem, co stanowi wykluczenie amatorów oraz najmłodszych artystów i aktywistów. Jest to obostrzeniem bezpodstawnym w kontekście działalności polegającej na upowszechnianiu lub ochronie dóbr kultury. Działalność ta nie zawsze wymaga doświadczenia oraz nie musi stanowić działalności ciągłej i powtarzalnej.
Opisane wyżej obecne rozwiązania w ostatnich latach nie przystawały do potrzeb lokalnego środowiska kultury i sztuki. Stypendium cieszyło się z jego strony niewielkim zainteresowaniem, a składane wnioski dotyczyły najczęściej kwot niewielkich w stosunku do standardowo wypłacanych okresowych świadczeń stypendialnych, dlatego zazwyczaj wypłacane były jednorazowo.

W konkluzji uzasadnienia uchwały o ustanowieniu dorocznej nagrody czytamy:

Ustanowienie przewidzianych w przedłożonym projekcie uchwały dorocznych nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury umożliwi uhonorowanie osób fizycznych będących mieszkańcami Ostrołęki, którzy swoją działalnością nadzwyczaj wyróżnili się w wyżej wymienionych dziedzinach. Będą mogły być przyznawane indywidualnie lub grupowo, a ilość przyznanych nagród będzie zależna od wymiaru zaprezentowanych osiągnięć oraz kwoty na nie przeznaczonej w uchwale budżetowej na dany rok.

Załącznikiem do uchwały jest też regulamin przyznawania nagród (z wzorem wniosku o jej przyznanie).

Regulamin stanowi między innymi kto może zgłaszać kandydatów do nagród. Są to:

 • instytucje kultury mające siedzibę na terenie Miasta Ostrołęki,
 • szkoły oraz placówki oświatowe mające siedzibę na terenie Miasta Ostrołęki,
 • komisja Rady Miasta Ostrołęki właściwa ds. kultury,
 • organizacje pozarządowe, które statutowo zajmują się twórczością artystyczną, upowszechnianiem i ochroną kultury oraz mające siedzibę na terenie Miasta Ostrołęki.

Wnioski rozpatrywać będzie kapituła nagrody, w skład której wejdą:

 • zastępca prezydenta miasta jako przewodniczący,
 • przedstawiciele Urzędu Miasta Ostrołęki,
 • radny, przedstawiciel komisji Rady Miasta Ostrołęki właściwej ds. kultury,
 • przedstawiciel Młodzieżowej Rady Miasta Ostrołęki,
 • przedstawiciel Rady Seniorów w Ostrołęce,
 • przedstawiciel Ostrołęckiego Centrum Kultury,
 • przedstawiciel organizacji pozarządowej statutowo zajmującej się twórczością artystyczną, upowszechnianiem i ochroną kultury oraz mającej siedzibę na terenie miasta Ostrołęki

Oczywiście decyzja o ustanowieniu nagród zależy teraz od radnych. Decyzja podczas najbliższej sesji – 30 stycznia 2020.

Zobacz inne materiały

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie