Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka. Amelka i Michał potrzebują waszej pomocy. I nie tylko oni, wkrótce akcja "Pomóż Amelce i Innym!"

Robert Majkowski
Na zdjęciu od lewej: Iga, siostra chorej Amelki, Wojciech Niewinowski, Joanna Trościanko i Monika Piersa
Na zdjęciu od lewej: Iga, siostra chorej Amelki, Wojciech Niewinowski, Joanna Trościanko i Monika Piersa
Amelka i Michał z Ostrołęki niedawno dowiedzieli się najgorszego: chorują na ostrą białaczkę limfoblastyczną

Już niedługo, bo 28 i 29 marca w Ostrołęce odbędzie się akcja "Pomóż Amelce i Innym!". DKMS Polska przeprowadzi wówczas rejestrację potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych. Ta akcja jest wyjątkowa, bo organizowana z myślą o chorych dwóch mieszkańcach naszego miasta.

- Gdy przygotowywaliśmy akcję dla Amelki, okazało się, że jest jeszcze jedna osoba, która czeka na dawcę - mówił 18 marca na konferencji prasowej w Parku Wodnym w Ostrołęce Wojciech Niewinowski, koordynator ds. rekrutacji dawców.

Amelka ma 8 lat. W ferie zimowe poważnie zachorowała. Okazało się, że cierpi na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Więcej o dziewczynce pisaliśmy tutaj: - Mamusiu, ja wiem, że to jest bardzo ciężka choroba. Ja się bardzo boję .

37-letni Michał, ojciec dwóch chłopców, również jest chory na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Dowiedział się o tym zaledwie dwa tygodnie temu. Ta informacja wywróciła jego życie do góry nogami. Ale nie poddaje się, o swojej walce z chorobą regularnie pisze na blogu na facebooku tutaj .

- Amelka to dobra dusza - mówiła jej siostra Iga (rodzina Michała także była obecna na spotkaniu). - Wszędzie jej było pełno. Była i jest osobą strasznie empatyczną.

Swoją historią podzieliła się także Monika Piersa z Ostrołęki. Jest ona jedną z czterech osób, mieszkających w Ostrołęce, które zostały dawcami komórek macierzystych dla swojego bliźniaka genetycznego (w bazie DKMS do dziś zarejestrowały się 2174 osoby). Pisaliśmy o niej tutaj: - Wyobrażałam sobie, jak kropelka po kropelce do jej żył spływa życie . Monika życie uratowała 60-letniej Polce.

Jak to wygląda z drugiej perspektywy, opisał Wojciech Niewinowski. 6 lat temu zdiagnozowano u niego ostrą białaczkę limfoblastyczną.

- Dostałem szansę na życie od DKMS - opowiadał. I odniósł się do tego, co wyczytał na blogu Michała. - To, co on przeżywa, przeżywałem też ja.

O samej akcji więcej powiedziała Joanna Trościanko, która organizuje Dni Dawcy Szpiku w Ostrołęce już od kilku lat. I tak, 28 marca rejestrować się w bazie dawców poprzez pobranie wymazu z policzka będzie można w Forma5 Club (ul. Goworowska 34, II piętro), Parku Wodnym Aquarium oraz w Galerii Bursztynowej. 29 marca rejestracja będzie możliwa także w Szkole Języków Obcych Alma Mater (ul. Gorbatowa 9). W Alma Mater na potencjalnych dawców będą czekać pielęgniarki, które pobiorą od nich krew. Rejestrować się będzie można także w pięciu ostrołęckich szkołach ponadgimnazjalnych, w których Joanna Trościanko i Wojciech Niewinowski rozmawiali z młodzieżą o tym, jak ważne jest zasilenie bazy DKMS Polska.

Każda rejestracja kosztuje niemało, bo 250 zł. Oczywiście nie kosztuje ona nic potencjalnych dawców. Ale DKMS Polska prosi z tego powodu o wsparcie finansowe, darowiznę można przekazać na nr konta fundacji: 86 1240 6292 1111 0010 4159 8437.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki