Ostrołęczanie w ogólnopolskim plebiscycie "Innowator jutra". Głosowanie trwa do 25 października, do południa

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Sylwia Umińska i Dawid Parol
Sylwia Umińska i Dawid Parol Zdjęcie plebiscytowe
Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego przygotowali projekt, który zakłada wykorzystanie właściwości biobójczych ekstraktu żołędziowego w ekologicznym gospodarstwie rolnym.

Innowator Jutra" to plebiscyt, w którym Internauci głosują na wybranych finalistów Konkursu Naukowego E(x)plory. Celem plebiscytu jest wyłonienie kandydata (kandydatów), których projekt może zmienić świat - pisza organizatorzy, Fundacja Zaawansowanych Technologii (która w ramach programu E(x)plory od 8 lat wspiera młode talenty i polskie innowacje).

W gronie kandydatów są ostrołęczanie: Sylwia Umińska i Dawid Parol (uczniowie II LO).

Ich projekt zakłąda wykorzystanie właściwości biobójczych ekstraktu żołędziowego w ekologicznym gospodarstwie rolnym.

Co piszą o projekcie?

W kręgu naszego zainteresowania, znalazło się zagospodarowanie poprodukcyjnych odpadów zielarskich min. z żołędzi. To punkt do podjętych przez nas działań w kierunku zastosowania ekstraktu jako ekologicznego środka konserwującego w przechowalnictwie m.in. warzyw oraz naturalnego środka odkażającego w rolnictwie. Z przeprowadzonych 3 doświadczeń (warzywa, warzywa +pleśń Rhizopus nigrican, ściółka) w których użyto rożnych stężeń ekstraktu żołędziowego wynika, iż ekstrakt ma działanie biobójcze. Aby ekstrakt działał intensywniej przeciwgrzybicznie i mógł być stosowany do badanych przez nas celów należy zredukować w nim ilość cukrowców. Prawdopodobnie pełnią on role pożywki dla drobnoustrojów. Ewentualnie kolejnym krokiem będzie próba zniwelowania własności barwiących ekstraktu.

Jak Wasza innowacja może zmienić świat?

Popularność rolniczych gospodarstw ekologicznych jest związana m.in. z coraz większą świadomością społeczeństwa na temat żywienia oraz jego wpływu na kondycję i zdrowie ludzi. Wzrasta także zrozumienie przyczyn degradacji środowiska, jego zanieczyszczenie, wpływu rolnictwa na stan przyrody, a w konsekwencji na życie ludzi. Stąd, w kręgu naszego zainteresowania, znalazło się zagospodarowanie poprodukcyjnych odpadów zielarskich min. z żołędzi. Na podstawie przeprowadzonych wstępnych badań przez firmę Dary Natury, działającej w branży zielarskiej i zdrowej żywności, stwierdza się, iż odpady te zawierają substancje, które wykazują działanie zarówno grzybobójcze, bakteriobójcze i przeciwwirusowe. Uzyskany z naturalnych surowców w postaci odpadów poprodukcyjnych – przesącz z żołędzi otwiera szerokie możliwości wykorzystania go w różnych gałęziach przemysłu. Firma Dary Natury wdrożyła z powodzeniem produkt kosmetyczny – mydło żołędziowe.

Przechowywanie owoców i warzyw to zabiegi bardzo kosztowne i trudne do uzyskania, chyba że zastosujemy syntetyczne środki ochrony roślin. Stanowią one jednak zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, jak i również zwierząt jedzących np. paszę wyprodukowaną z tak przechowywanych produktów. Stąd nasze badania wykonano w kierunku znalezienia alternatywnego środka biobójczego i konserwującego, który byłby całkowicie bezpieczny dla zdrowia ludzi i przyjazny dla środowiska. Według nas takie warunki mógłby spełnić wspomniany wcześniej ekstrakt.

W wyniku przeprowadzonych przez nas badań okazało się, że w wysokim stężeniu ekstrakt doskonale sprawdza się jako preparat biobójczy. Zatem można go zastosować do neutralizacji szkodliwych gazów wydzielających się z pracującej ściółki bydlęcej. Zwierzęta tam żyjące nie truły by się powstałymi gazami, a co za tym idzie byłyby znacznie zdrowsze. Wykorzystanie ekstraktu żołędziowego w rolnictwie pozytywnie wpłynęłoby na stan naszego środowiska. Zneutralizowanie uwalnianych gazów do atmosfery produkowanych przez drobnoustroje znajdujące się w ściółce przyczyniłoby się do ograniczenia efektu cieplarnianego.

Potwierdzenie właściwości biobójczych ekstraktu żołędziowego stanowi furtkę do wykorzystania go w różnych dziedzinach przemysłu. Poza rolnictwem widzimy wiele możliwości zastosowania tej substancji np.:

  • Jako preparat służący do odstraszania insektów np. kleszczy.
  • Jako środek konserwujący w przechowalnictwie warzyw i owoców.
  • Do produkcji wkładek do butów.
  • Jako zamiennik chitozanu.
  • Jako impregnat do drewna.

Opiekunowie naukowi - Anna Mynyk, dr Jan Paweł Jastrzębski.

Jak głosować?

Wystarczy kliknąć na fotkę Sylwii Umińskiej i Dawida Parola: Opis kandydatów z Ostrołęki

Na Innowatora Jutra 2019 głosować można do 25 października 2019 do godz. 12.00. Zwycięzca plebiscytu zostanie ogłoszony podczas gali wręczenia nagród Konkursu Naukowego E(x)plory 25 października 2019 roku o godz. 15.00.

Innowator Jutra 2019 otrzyma nagrodę w postaci dofinanowania w wysokości 2000 zł na udział w wybranej przez siebie konferencji naukowej lub technologicznej (krajowej lub zagranicznej).

Najmłodsi po feriach wracają do stacjonarnej nauki

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie