MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnia w tym roku przysięga wojskowa żołnierzy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. W szeregi WOT wstąpiło 94 żołnierzy

redakcja TO
Przysięga wojskowa żołnierzy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej
Przysięga wojskowa żołnierzy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej 5 Brygada Mazowiecka WOT
W minioną niedzielę na terenie jednostki wojskowej w Ciechanowie odbyła się ostatnia w tym roku przysięga wojskowa żołnierzy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”. W szeregi Terytorialsów wstąpili także mieszkańcy naszego regionu.

W obecności rodzin, władz samorządowych, parlamentarzystów oraz kombatantów, słowa roty wypowiedziało 94 żołnierzy Północnego Mazowsza, w tym 28 kobiet. Terytorialsi pochodzą z całego Północnego Mazowsza, wywodzą się z różnych środowisk, wykonują różne zawody, mają różne zainteresowania. Wśród przysięgających w niedzielę żołnierzy znalazła się liczna grupa operatorów różnego rodzaju maszyn, byli pracownicy banków, uczniowie, studenci, nauczyciele, instruktorzy sportów wszelakich, pracownicy administracyjni a nawet technicy farmaceutyczni.

Z wyróżnieniem dowódcy brygady

Z naszego regionu w szeregi WOT wstąpiło 3 mieszkańców powiatu ostrołęckiego, 8 z powiatu ostrowskiego (w tym 2 siostry i małżeństwo), 3 z powiatu wyszkowskiego, a wśród nich szer. Emilia Zyśk, która podczas uroczystości została wyróżniona przez dowódcę brygady za osiągnięcie wysokich wyników podczas szkolenia, 3 z powiatu makowskiego, wśród których również był żołnierz wyróżniony przez dowódcę - szer. Patrycja Grzymek.

Przysięgali, wiernie służyć Polsce, strzec jej granic i wolności

Czterech żołnierzy miało honor wygłosić słowa roty bezpośrednio na sztandar. Kolejnych ośmiu zostało wyróżnionych za osiągnięcie najlepszych wyników podczas szkolenia. Żołnierze, którzy w ten weekend złożyli przysięgę wojskową, wstąpili do służby 23 listopada. Jak zaznaczył szer. Daniel Gortat, podczas swojego wystąpienia

To dopiero początek drogi i zdobywania kolejnych szlifów żołnierskiego rzemiosła

Zwieńczenie intensywnego szkolenia

Przysięga wojskowa to zwieńczenie intensywnego szkolenia, które stanowi wstęp do trzy letniego cyklu szkoleń w ramach WOT. Pierwszy rok, poświęcony jest na szkolenie indywidualne, ogólnowojskowe. W drugim roku prowadzone są szkolenia specjalistyczne z zakresu pełnienia konkretnej funkcji w pododdziale. Polega ono na nabywaniu umiejętności i wiedzy z zakresu ściśle określonej specjalności np., sapera, strzelca wyborowego, zwiadowcy itp. Zgrywanie pododdziałów to trzeci rok szkoleń.
Było to ostatnie szkolenie podstawowe w tym roku, 2020 planowane są kolejne 4. Pierwsze z nich rozpocznie się 8 lutego w ramach drugiej edycji projektu Ferie w WOT. s

Zainteresowanie wciąż jest bardzo duże

Wojska obrony Terytorialnej, od momentu sformowania cieszą się wciąż niesłabnącym zainteresowaniem. Obecnie w szeregach WOT służy blisko 24 000 żołnierzy w tym ponad 20 000 ochotników. 5 Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. RÓJ, obecnie zasila ponad 2000 żołnierzy z czego blisko 1900 to żołnierze pełniący Terytorialną Służbę Wojskową.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki